PDA

View Full Version : سوال: ارتباط معماری کامپیوتر با برنامه نویسی

shobeyr63
جمعه 21 تیر 1392, 23:59 عصر
با سلام خدمت اساتید؛
می خوام بدونم چجوری می شه یه کامپیوتر با یه سری کد کارهایی رو انجام می ده. اصلا کامپایل کردن یعنی چی؟ از یکی از دوستانم شنیدم که زبانهای برنامه نویسی کدها را به زبان اسمبلی کامپایل می کنند. خب خود کامپایل کردن از زبان اسمبلی به زبانی که در نهایت منجر به اجرای برنامه می شود و کامپیوتر آن را می فهمد چه فرایندی دارد؟ برای برنامه نویسی حرفه ای شدن تا چه حد باید با معماری کامپیوتر آشنا بود؟ اصلا کامپیوتر چچوری کار می کنه؟ این رو می دونم که با برق کار می کنه. ولی مشکلم در نحوه کامپایل کردنه. این که کامپیوتر دو حالت 0 و 1 رو پردازش می کنه یعنی چی؟ یعنی این 0 یا 1 چچوری کار پردازش رو برای ما انجام میده؟
می دونم سوالم خیلی مبتدی هست ولی ممنون میشم از اساتید تا جواب بدن. اگه یک کتاب یا منبع آموزشی مناسب ترجیحا فیلم آموزشی هم به من معرفی کنید.

darknes666
شنبه 22 تیر 1392, 00:04 صبح
با سلام خدمت اساتید؛
می خوام بدونم چجوری می شه یه کامپیوتر با یه سری کد کارهایی رو انجام می ده. اصلا کامپایل کردن یعنی چی؟ از یکی از دوستانم شنیدم که زبانهای برنامه نویسی کدها را به زبان اسمبلی کامپایل می کنند. خب خود کامپایل کردن از زبان اسمبلی به زبانی که در نهایت منجر به اجرای برنامه می شود و کامپیوتر آن را می فهمد چه فرایندی دارد؟ برای برنامه نویسی حرفه ای شدن تا چه حد باید با معماری کامپیوتر آشنا بود؟ اصلا کامپیوتر چچوری کار می کنه؟ این رو می دونم که با برق کار می کنه. ولی مشکلم در نحوه کامپایل کردنه. این که کامپیوتر دو حالت 0 و 1 رو پردازش می کنه یعنی چی؟ یعنی این 0 یا 1 چچوری کار پردازش رو برای ما انجام میده؟
می دونم سوالم خیلی مبتدی هست ولی ممنون میشم از اساتید تا جواب بدن. اگه یک کتاب یا منبع آموزشی مناسب ترجیحا فیلم آموزشی هم به من معرفی کنید.
جواب سوال شما یه کتاب 400 صفحه ای میشه.
یه کتاب معماری کامپیوتر مطالعه کنین.
و بعد نحوه ی درست شدن کامپایلر ها رو مطالعه کنین.

shobeyr63
شنبه 22 تیر 1392, 00:16 صبح
ممنون از استاد عزیزم.
کتاب معماری کامپیوتر موریس مانو را مطالعه کردم. (البته چند فصل اول) ولی زیاد سر در نیاوردم. یه جا می خوندم که هر جزء سخت افزاری کامپیوتر یه عمل ریاضی مانند انتگرال رو شبیه سازی می کنه. ولی می خوام اگه ممکنه در چند سطر طرز کار کامپیوتر و کامپایل کردن رو به زبان ساده برام توضیح بدید. اگه یه منبع آموزشی مثل فیلم آموزشی یا کتابی که فهم آن زیاد سخت نباشد را به من معرفی کنید ممنون میشم. در آخر هم میخوام بدونم آیا برای برنامه نویس حرفه ای شدن (مخصوصا در زبان C#) آیا آشنایی با معماری کامپیوتر لازم است و اگر لازم است تا چقدر؟
باز هم ممنون

darknes666
شنبه 22 تیر 1392, 00:21 صبح
بستگی داره بخوای چیکار کنی.
من با C#‎ کار نکردم.

ولی مثلا با اسمبلی بخوای سیستم عامل بنویسی بله.باید با سخت افزار آشنا باشی.
یا برنامه نویسی میکروپروسسور ها با C++‎ یا اسمبلی هم سخت افزار میخواد.
ولی تا به حال نشنیدم برای کار با C#‎ سخت افزار لازم باشه.

راجب یه منبع آموزشی هم سعی میکنم برات پیدا کنم.
موفق باشی.

shobeyr63
شنبه 22 تیر 1392, 00:28 صبح
ممنون از راهنماییت.
میشه در چند سطر طرز کار کامیپیوتر رو و نیز نحوه کامپایل کردن رو برام توضیح بدی؟

darknes666
شنبه 22 تیر 1392, 00:40 صبح
دوست عزیز این مطالبو میتونی تو گوگل سرچ کنی.

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87