PDA

View Full Version : تشخیص چهره ؛ چگونه دیتابیسم را به شبکه آموزش بدم ؟

new delhpi coder
شنبه 19 مرداد 1392, 17:41 عصر
با سلام

من می خوام یک برنامه ساده که فقط ناحیه صورت رو در یک تصویر (ترجیحاً متحرک) تشخیص بدم ،و می خوام برای این کار از شبکه های عصبی استفاده کنم من آشنایی مختصری با ساختار شبکه های دارم ولی نمیدونم چطوری باید تک تک ایتم هایی موجود در دیتابیسم رو به شبکه آموزش بدم ؛یعنی چطوری تصاویر دیتابیس رو به عنوان ورودی به شبکه بدم ؟؟

ممنون میشم راهنمایی کنید و در صورت امکان بگین کئوم شبکه برای من مناسب تره ؟
در ضمن زبان برنامه نویسی من دلفی هستش اگر کتابخانه ای که پیاده سازی شبکه رو برام آسون میکنه می شناسید معرفی کنید.

با تشکر

مصطفی ساتکی
یک شنبه 20 مرداد 1392, 11:42 صبح
از شبکه عصبی برای همچین کاری نمی تونید استفاده کنید مجموعه ای کلاسیفیر ها وجود داره که شبکه عصبی یکی از آنها و تنها مزیتش سرعت آن هستش و گرنه مزیت دیگری نداره.
شما برای موقعیت یابی ناحیه چهره از کلاسیفیر های درختی می تونید استفاده کنید که نمونه بارزش cascade adaboost tree هستش که دقت بسیار بالایی هم داره برای هر آموزش شما نیاز به استخراج یک سری ویژگی (feature) دارید که برای اینکار بهترین ویژگی haar like feature هستند که به طور کلی به این روش viola jones object detection گفته میشه.در ضمن نیاز به آموزش کلاسیفیر ندارید چون قبلا با پایگاه داده حجیم آموزش داده شده و فایل های .xml موجود هستش و می تونید استفاده کنید.
من چیزی برای Delphi ندیدم البته شما از dll های OpenCV می تونید تو دلفی استفاده کنید.