PDA

View Full Version : شروع به یادگیری JQuery !

asghar2008
سه شنبه 22 مرداد 1392, 11:19 صبح
سلام

از دوستان چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید:

1 - از Jquery در کجای صفحات وب استفاده میشه ؟

2- آیا بدونه یادگرفتن Javascript میشه Jquery رو یادگرفت ؟

منابع یادگیری jquery :

در این لینک (http://barnamenevis.org/showthread.php?194178-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-JQuery-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AC%D8%A7-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF!)

azamicu
سه شنبه 22 مرداد 1392, 19:18 عصر
سلام دوست عزیزبله میشه بدون یادگرفتن js یاد گرفت ولی بهتره اول js یاد بگیری
از jquery هم برای زیبایی صفحه استفاده میشه و هم برای ارتباط با لایه بیزینس و هم در سمت سرور
مثلا ایجاد اسلایدر در ui و یا فرستادن مقادیر به سرور و یا ساختن پویا عناصر و ...
خلاصه اگه بخوای توی طراحی وب موفق باشی باید جی کوئری بدونی :چشمک:

sinoser
چهارشنبه 23 مرداد 1392, 09:09 صبح
سلام

از دوستان چندتا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید:

1 - از Jquery در کجای صفحات وب استفاده میشه ؟

منابع یادگیری jquery :

در این لینک (http://barnamenevis.org/showthread.php?194178-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-JQuery-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AC%D8%A7-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF!)

jQuery بچه همون javascript مشهور خودمونه که بش می گن فریم ورک ! خب همه می دونیم js توی مرورگر های مختلف در بعضی موارد دنیا تا تفاوت داشت و قطعیتی برای اطمینان از اجراش وجود نداشت
دوستان خوش فکرمون امدن و jQ رو پیاده سازی کردن و که مجوعه ای از توابع و متد هایی هست که می تونه رو عناصر و رویداد های صفحه اعمالی رو اجرا کنه!
یک سوال همیشه گی که این jQ رو اصلا چطور استفاده کنید هست و جواب این سوالم اینه که از اونجایی که jQ بر مبنای js پس مثل همون برادر js توی تگهای script در صفحه html و .. و یا هم در یک فایل با پسوند js دخیر و ضمیمه صفحه میشه
اما
باز این سوال پیش میاد که ایا اینم مرورگر ها خودشون دارن یا نه باید با ضمیمه این قدرت رو به صفحه بدیم: البته کمی جواب بدیهی هست
از اونجا که jQ یک فریم ورک بر اساس یک زبانی هست که مرورگر ها استفاده می کنن خب طبیعتا در مروگر نیست و باید ضمیمه بشه و فایلی که باید ضمیمه بشه یا می تونید از سایت jquery.com دانلود و روی سرور خودتون بذارید و فایل رو از اونجا ضمیمه یا این که نه ادرسی که پایین صفحه همون سایت هست رو مستقیم بذارید که این باز خودش یه بحث دیگس!!!

خب با این مقدمات میریم سر جواب سوالات دوستمون :
جواب 1 - خب با توجه به توضیحات روشنه که در سمت کلاینت یعنی همون کاربر استفاده میشه و برای کار با عناصر و خلاصه غیر دقیقشو بگم میشه تیپ و شکل صفحه رو واسه کابر درست می کنه اکشن هاش لذت استفاده ازاون سایت رو بالا میبره!!! اما گفتم که غیر دقیق هست چون این jQ متدها و توابع سودمندی برای کار با ajax رو هم به ما میده که خدش دنیایی دیگه رو بری ما میسازه!

جواب 2 - اره خب ولی بهتره یاد داشته باشی مثلا jquery حقله تکرار switch و if و .... رو نداره و بعضی متد های js هست که توی jQ نیست (چون نیاز نیست دوباره کاری کنیم) مثل split و ... خب جواب دقیق این میشه که بله نیاز نیست اما برای اماتور نبودن باید حدقل 20% از js رو یاد گرفت

موفق باشید:لبخند:

jalil_gh
چهارشنبه 23 مرداد 1392, 10:18 صبح
باید ساختار نحوی جاوااسکریپت رو به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی بلد باشید.
شما باید بلد باشید چطوری متغیر تعریف کنید. باید بلد باشید چطور از دستورات شرطی if و switch و ... استفاده کنید. شما باید قادر باشید از حلقه‌های تکرار for و while و غیره استفاده کنید. باید بتونید تا حدودی با رشته‌ها و آرایه‌ها کار کنید. باید تا حدودی بتونید با اشیای جاوااسکریپت کار کنید و اونا رو ایجاد کنید. باید چگونگی تعریف توابع رو بلد باشید و ....

asghar2008
چهارشنبه 23 مرداد 1392, 13:56 عصر
ممنون از دوستان که بنده رو راهنمایی کردن.

:لبخندساده:

sinoser
پنج شنبه 24 مرداد 1392, 18:27 عصر
باید ساختار نحوی جاوااسکریپت رو به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی بلد باشید........
اره درس می گید ولی به نظرم این حرف باعث میشه خیلی از بچه ها که یه اشنایی کوچیکی از js دارن و خب همه هم می دونیم اگر بخوای چیزای ساده ای که توی jQ هست رو با js پیاده سازی کنم به شکلی که قدرتی مشابه jQ و داشته باشه رسما بیخسالش می شیم مگر این که چی بشه !!!:عصبانی++:

اقا من خودمو می گم !!! من اولش که jQ رو شروع کردم چیزای ساده js مثل تعریف متغییر , تعریف ارایه با مقدار اولیه, if , for رو یاد داشتم البته می دونستمم چطوری کد های js رو توی صفحه بذارم :لبخند:
اما وقتی 50% jQ یاد گرفتم بعد رفتی ظرف 2 روز تعریف شی و یکمی پیشرفته تر رو یاد گرفتم و ادامه دادم تا الانم که پیش شما هستم!!!

خلاصه بچه ها بدو به سوری jQ بدون ترس از js

sinoser
پنج شنبه 24 مرداد 1392, 18:33 عصر
باید ساختار نحوی جاوااسکریپت رو به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی بلد باشید........
اره درس می گید ولی به نظرم این حرف باعث میشه خیلی از بچه ها که یه اشنایی کوچیکی از js دارن و خب همه هم می دونیم اگر بخوای چیزای ساده ای که توی jQ هست رو با js پیاده سازی کنم به شکلی که قدرتی مشابه jQ و داشته باشه رسما بیخسالش می شیم مگر این که چی بشه !!!:عصبانی++:

اقا من خودمو می گم !!! من اولش که jQ رو شروع کردم چیزای ساده js مثل تعریف متغییر , تعریف ارایه با مقدار اولیه, if , for رو یاد داشتم البته می دونستمم چطوری کد های js رو توی صفحه بذارم :لبخند:
اما وقتی 50% jQ یاد گرفتم بعد رفتی ظرف 2 روز تعریف شی و یکمی پیشرفته تر رو یاد گرفتم و ادامه دادم تا الانم که پیش شما هستم!!!

خلاصه بچه ها بدو به سوری jQ بدون ترس از js