PDA

View Full Version : برنامه نویسی تحت وب رو چجوری بخونیم؟؟؟؟؟؟

armini
دوشنبه 11 شهریور 1392, 14:50 عصر
سلام دوستان
من کارشناسی کامپیوتر میخونم،دوس دارم از راه برنامه نویسی به درآمد برسم،یه مدت رفته بودم سراغ asp.net اما دیدم بازار php داغتره تازه وارد مباحث شی گرایی شدم ،اما میبینم بعضیا میرن یه cms یاد میگیرن زودتر میتونن کارشونو انجام بدن ،حالا موندم ما که میخایم برنامه نویسی کارمون بشه باید چیکار کنیم؟؟؟بریم cms یاد بگیریم و از همونطریق سایت طراحی کنیم؟؟یا اینکه از همین بشینیم پای php و برنامه نویسی کنیم؟؟دوتایی رو باهم میشه یاد گرفت؟؟اول کدومشو یاد بگیریم که یه ذره به هدفمون نزدیکتر بشیم (هم از نظر مالی کمکمون کنه هم اینکه زودتر بتونیم به نتیجه برسیم)
والا یکی میگه اگه php رو از صفر بخای یاد بگیری بدرد نمیخوره میگه خیلی کدهایی که آماده هست و بقیه دارن استفاده میکنن تو باید دوباره بنویسی،یعنی کار انجام شده رو دوباره انجام میدی

توروخدا از اساتید که تو اینکارا دستی دارن خواهش میکنم مارو هم راهنمایی کنن

Tarragon
دوشنبه 11 شهریور 1392, 16:07 عصر
سلام
شما می تونید cms یا بگیرید می تونید شی گرا یاد بگیرید اما مهمه که کدوم رو اول یاد بگیرید نوشتن یک cms بدون شی گرا مثل ساخت یه ساختمون بدون آهنه با کوچک ترین تکونه نابود می شه همین شخص اگر 3ماه بعد بخواد یه چیز ساده تو سی ام اسش تغییر بده گیج می شه چون یادش رفته فلان قسمت از کجاست.
پیشنهاد من اول یادگرفتن شی گراست.

armini
دوشنبه 11 شهریور 1392, 16:34 عصر
سلام
شما می تونید cms یا بگیرید می تونید شی گرا یاد بگیرید اما مهمه که کدوم رو اول یاد بگیرید نوشتن یک cms بدون شی گرا مثل ساخت یه ساختمون بدون آهنه با کوچک ترین تکونه نابود می شه همین شخص اگر 3ماه بعد بخواد یه چیز ساده تو سی ام اسش تغییر بده گیج می شه چون یادش رفته فلان قسمت از کجاست.
پیشنهاد من اول یادگرفتن شی گراست.
منظور از کار با cms یعنی کار با همون cms های آمادست نه اینکه خودت بشینی cms بسازی،مثلا کار با جومولا و وردپرس و اینجور چیزا

Tarragon
دوشنبه 11 شهریور 1392, 16:59 عصر
اها.
این خیلی ربطی به برنامه نویسی نداره مگر اینکه منظورت ماژول نویسی باشه که اونم بدون شی گرا امکان نداره.

armini
دوشنبه 11 شهریور 1392, 17:23 عصر
کسی دیگه نظری نداره؟

AliRezaPro
دوشنبه 11 شهریور 1392, 17:43 عصر
سلام دوستان
من کارشناسی کامپیوتر میخونم،دوس دارم از راه برنامه نویسی به درآمد برسم،یه مدت رفته بودم سراغ asp.net اما دیدم بازار php داغتره تازه وارد مباحث شی گرایی شدم ،اما میبینم بعضیا میرن یه cms یاد میگیرن زودتر میتونن کارشونو انجام بدن ،حالا موندم ما که میخایم برنامه نویسی کارمون بشه باید چیکار کنیم؟؟؟بریم cms یاد بگیریم و از همونطریق سایت طراحی کنیم؟؟یا اینکه از همین بشینیم پای php و برنامه نویسی کنیم؟؟دوتایی رو باهم میشه یاد گرفت؟؟اول کدومشو یاد بگیریم که یه ذره به هدفمون نزدیکتر بشیم (هم از نظر مالی کمکمون کنه هم اینکه زودتر بتونیم به نتیجه برسیم)
والا یکی میگه اگه php رو از صفر بخای یاد بگیری بدرد نمیخوره میگه خیلی کدهایی که آماده هست و بقیه دارن استفاده میکنن تو باید دوباره بنویسی،یعنی کار انجام شده رو دوباره انجام میدی

توروخدا از اساتید که تو اینکارا دستی دارن خواهش میکنم مارو هم راهنمایی کنن

سلام
قبل از شروع هر کاری بهتون توصیه میکنم که هر کاری رو که می خواهید شروع کنید از بیس و عالی یاد بگیرید , مطالعه , مطالعه , مطالعه , تمرین تمرین تمرین . فعلا اصلا به جوانب مالی آن توجه نداشته باشید , سعی کنید فقط یاد بگیرید . بعد از یاد گیری میتونید از هر فریمورکی که خواستید شروع کنید , فعلا فقط استارت کار و مطالعه و یاد گیری

armini
دوشنبه 11 شهریور 1392, 17:48 عصر
سلام
قبل از شروع هر کاری بهتون توصیه میکنم که هر کاری رو که می خواهید شروع کنید از بیس و عالی یاد بگیرید , مطالعه , مطالعه , مطالعه , تمرین تمرین تمرین . فعلا اصلا به جوانب مالی آن توجه نداشته باشید , سعی کنید فقط یاد بگیرید . بعد از یاد گیری میتونید از هر فریمورکی که خواستید شروع کنید , فعلا فقط استارت کار و مطالعه و یاد گیری
ایکه مثلا میگن اگه بشینی از پایه برنامه نویسی کنی یه سایتی که تو با برنامه نویسی از پایه بخوای بسازی مثلا اگه 20 روز طول بکشه یکی دیگه با cms های آماده اونو تو 5روز میسازه اینجاس که آدم دلش میخاد بیس رو ول کنه وبره سراغ cms های آماده
یعنی شما میگین باید از بیس یاد گرفت بعد خودمون cms بسازیم؟؟؟یا کلا منظورتون اینه که اول پایه رو یاد بگیریم بعد بریم سراغ بقیه؟؟؟

engmmrj
دوشنبه 11 شهریور 1392, 17:54 عصر
وشتن یک cms بدون شی گرا مثل ساخت یه ساختمون بدون آهنه با کوچک ترین تکونه نابود می شه همین شخص اگر 3ماه بعد بخواد یه چیز ساده تو سی ام اسش تغییر بده گیج می شه مثال از این بهتر پیدا نکردی ؟!
واقعا بدون OOP نمیشه پروژه زد ؟!!!
واقعا اگه یک cms بدون oop باشه انقدر سریع نابود میشه ؟!!!
چرا انقدر oop رو بزرگ جلوه میدید ؟ ! خود PHP با C نوشته شده که C از oop پشتیبانی نمی کنه !!!

mtnam1372
دوشنبه 11 شهریور 1392, 18:01 عصر
عزیزم php و پول در اوردن زیاد بهم ربط ندارن این جملرو من بارها گفتم
دارم کسی رو که هیچی از php نمیدونه و فقط بلده جوملا نصب کنه خداییش خیلی بیشتر از من داره پول در میاره چون بازاریابی خوبی داره
هرچییشم باید سفارشی بنویسه میده من براش مینویسم و پولشو میگیرم

armini
دوشنبه 11 شهریور 1392, 18:10 عصر
عزیزم php و پول در اوردن زیاد بهم ربط ندارن این جملرو من بارها گفتم
دارم کسی رو که هیچی از php نمیدونه و فقط بلده جوملا نصب کنه خداییش خیلی بیشتر از من داره پول در میاره چون بازاریابی خوبی داره
هرچییشم باید سفارشی بنویسه میده من براش مینویسم و پولشو میگیرم
بنظر تو یعنی php یاد گرفتن به درد آینده نمیخوره؟؟؟پیشنهاد میکنین چی رو یاد بگیریم همون حومولا و وردپرس؟؟؟

Tarragon
دوشنبه 11 شهریور 1392, 18:14 عصر
مثال از این بهتر پیدا نکردی ؟!
واقعا بدون OOP نمیشه پروژه زد ؟!!!
واقعا اگه یک cms بدون oop باشه انقدر سریع نابود میشه ؟!!!
چرا انقدر oop رو بزرگ جلوه میدید ؟ ! خود PHP با C نوشته شده که C از oop پشتیبانی نمی کنه !!!
ازجانب مثال هرچی فکر کردم والا جالب تر به ذهنم نرسید :لبخند:

من خودم اولین بار برای یاد گرفتن php خواستم پروژه شروع کنم و یه پروژه که برای اولین بار باشه واقعا عالی کار کردم اما الان که 1 سال ازش می گذره یه باگ توش پیدا کنم وقعا نمی دونم از کجا باید فیکسش کنم چون یادم نیست مشکل کار کجاست.

غیر از اون من الان تو این اسکریپت از mysql استفاده کردم واسه اتصال به دیتابیس و می گن تو PHP5.6 این توابع از کار میفته الان من چند وقت باید وقت بزارم تا این توابع رو حذف کنم؟ اگر فردا یه چیز دیگه منقضی شد چی؟

اینا دلیل نمی شه که استفاده از شی گرا مفیده؟

armini
دوشنبه 11 شهریور 1392, 18:25 عصر
توروخدا با تعصب بحث نکنید
اگه میشه راهنمایی کنید منی که میخام برم تو کار برنامه نویسی تحت وب چه راهی رو بگیرم بهتره؟

mtnam1372
دوشنبه 11 شهریور 1392, 18:36 عصر
نه به هیچ عنوان منظورم این نبود که php یاد نگیر و به درت نمیخوره منظورم اینکه واسه پول در اوردن فاکتور های بسیاری هست.هرکسی یه جوریه من تا وقتی php رو کامل یاد نگرفتم وارد بازار کار نشدم ولی خیلیا هیچی بلد نیستن و دارن کار میکنن.یاد گرفتن جوملا و پیکربندیش اگر هوشت خوب باشه یک هفته ای کامل میشه اما php رو باید حد اقل چند ماه کار کنی تا دستت بیاد تازه با خودت چند چندی/وارد بازار کار شو خود به خود راهت رو پیدا میکنی از نزدیکانت شروع کن بببن کی کسبو کارش جوریه که سایت میخاد و بهش پیشنهاد بده و یه سایت ساده و ارزون قیمت با جوملا براش درست کن همین کار خودش پر از تجربست
همین الان تو گوگل اینو سرچ کن و شروع به یاد گیری کن

اموزش نصب جوملا در لوکال هاست

armini
دوشنبه 11 شهریور 1392, 18:45 عصر
نه به هیچ عنوان منظورم این نبود که php یاد نگیر و به درت نمیخوره منظورم اینکه واسه پول در اوردن فاکتور های بسیاری هست.هرکسی یه جوریه من تا وقتی php رو کامل یاد نگرفتم وارد بازار کار نشدم ولی خیلیا هیچی بلد نیستن و دارن کار میکنن.یاد گرفتن جوملا و پیکربندیش اگر هوشت خوب باشه یک هفته ای کامل میشه اما php رو باید حد اقل چند ماه کار کنی تا دستت بیاد تازه با خودت چند چندی/وارد بازار کار شو خود به خود راهت رو پیدا میکنی از نزدیکانت شروع کن بببن کی کسبو کارش جوریه که سایت میخاد و بهش پیشنهاد بده و یه سایت ساده و ارزون قیمت با جوملا براش درست کن همین کار خودش پر از تجربست
همین الان تو گوگل اینو سرچ کن و شروع به یاد گیری کن

اموزش نصب جوملا در لوکال هاست

خیلی ممنون از جوابتون
برداشتی که من از حرفای شما کردم اینه :یعنی جومولا رو یاد بگیرم واسه اینکه یه پول تو جیبی بتونم داشته باشم بعد برم بصورت حرفه ای پی اچ پی رو یاد بگیرم دسته؟؟؟؟
یعنی اول برم جومولا رو یاد بگیرم بعد پی اچ پی؟این دو به هم مرتبطن یا نه؟یعنی بدون یادگیری پی اچ پی میشه جومولا رو هم یاد گرفت یا اینکه یه مبانی از پی اچ پی رو اول باید یاد بگیرم،قالب های جومولا رو بصورت حرفه ای هم میشه ویرایش کرد یا اینکه بصورت یه چیز آماده بصورت ویزارد سایت طراحی میکنی؟

mtnam1372
دوشنبه 11 شهریور 1392, 19:09 عصر
بله نصب و کار با جوملا در مراحل اولیه هیچ نیازی به تخصص برنامه نویسی نداره. شما همین الان همونی رو که گفتم سرچ کنید و شروع کنید به کار با جوملا بهش ور برین تا همه چیشو سر دربیارید نسخه فارسیش برای یادگیری عالی هست کار بااونو که یاد گرفتین شروع به یاد گیری php کنید خواهید دید که سادس فقط همت کنید

AliRezaPro
دوشنبه 11 شهریور 1392, 19:27 عصر
ایکه مثلا میگن اگه بشینی از پایه برنامه نویسی کنی یه سایتی که تو با برنامه نویسی از پایه بخوای بسازی مثلا اگه 20 روز طول بکشه یکی دیگه با cms های آماده اونو تو 5روز میسازه اینجاس که آدم دلش میخاد بیس رو ول کنه وبره سراغ cms های آماده
یعنی شما میگین باید از بیس یاد گرفت بعد خودمون cms بسازیم؟؟؟یا کلا منظورتون اینه که اول پایه رو یاد بگیریم بعد بریم سراغ بقیه؟؟؟

سعی کنید فقط یاد بگیرید , چرا به این زودی میخواهید cms بسازید ؟ شرط اول موفقیت , یاد گیری و مطالعه است , شاید مطالعه ی هر روزه . من حدودا روزی بین 10-14 ساعت پای پروژه ها هستم , با همین حجم کار هم معمولا روزی 1-2 ساعت پای یاد گیری هستم .

armini
دوشنبه 11 شهریور 1392, 20:06 عصر
یه سوال دیگه
این جومولا چقد قدرت داره؟یعنی میشه هر نوع سایت رو باهاش ساخت؟یا باز هم محدودیت داره؟؟

mtnam1372
دوشنبه 11 شهریور 1392, 23:16 عصر
بله جوملا یکی از قدرتمند ترین cms های موجوده(از نظر من قویترین) ماژول ها و کامپنت های رایگان بسیاری هم براش نوشته شده که شما میتونید جوملارو تبدیل به انواع مدیرت محتوا ها مثل خبری-دانلودی-فروشگاهی و.. کنید

armini
سه شنبه 12 شهریور 1392, 07:56 صبح
دوستان با جومولا میشه مثلا سایتهای تجاری،فروشگاهی،کتابخانه آنلان و مثلا یه سری سایتهای سفارشی مانند سیستم اعلام نمرات و یا چیزای دیگه ساخت؟؟در کل دستیابی به بانک اطلاعاتی در جومولا چحوریه؟یه چیز از پیش تعریف شدست یا میشه شخصی سازی کرد؟

armini
سه شنبه 12 شهریور 1392, 10:46 صبح
کسی نست جواب این سوالمون رو بده یا اینکه سوالمون خیلی مبتدیه؟اگه واقعا مبتدیه به بزرگی خودتون ببخشین

armini
سه شنبه 12 شهریور 1392, 13:18 عصر
اگه چیزی هست من طاقت شنیدنشو دارما:چشمک::بامزه:
میخام بدونم میشه هرجور سایتی رو با جومولا انجام داد؟؟؟یعنی سایتهایی رو که نیاز به پردازش و کار با اطلاعات دارن،جست جوی اطلاعات ،مثل کتابخانه آنلاین،فروشگاه آنلاین و غیره.......
همچنان منتظریم

MMSHFE
سه شنبه 12 شهریور 1392, 13:41 عصر
چرا انقدر oop رو بزرگ جلوه میدید ؟ !
چون واقعاً بزرگ هست و پروژه های بزرگ بدون OOP واقعاً اینقدر شکننده و آسیب پذیر هستن.

خود PHP با C نوشته شده که C از oop پشتیبانی نمی کنه !!!
درمورد نسخه های اولیه (تا قبل از 5) بله حرفتون درسته ولی در نسخه 5 بطور کامل با ++C بازنویسی شد تا قابلیتهای شئ گرایی بهش اضافه بشه (بخاطر نیاز روز برنامه نویسها).

Veteran
سه شنبه 12 شهریور 1392, 13:48 عصر
ولی در نسخه 5 بطور کامل با ++C بازنویسی شد تا قابلیتهای شئ گرایی بهش اضافه بشه (بخاطر نیاز روز برنامه نویسها).
از این حرف من این برداشتو میکنم که نمیشه با زبان C یک زبان با قابلیت شی گرا خلق کرد چرا که خود زبان C شی گرا نیست
درسته ؟

MMSHFE
سه شنبه 12 شهریور 1392, 13:51 عصر
دوست گرامی، اگه دانش برنامه نویسی PHP رو نداشته باشین، قدرتتون در Customize کردن CMSهای آماده مثل جوملا و دروپال و... فقط محدود به ماژولهایی هست که برای اونها از قبل نوشته شده و شما فقط اونها رو نصب و پیکربندی خواهید کرد. درواقع مثل اینه که بخواین یک پازل رو که تکه هاش از قبل تهیه شده، درست کنید. حالا اگه این وسط یک تکه گم شده باشه چی میشه؟ برای مثال درنظر بگیرین سایتی که به شما پیشنهاد شده، نیازمند انجام یکسری کارهاست که هرچی میگردین، ماژولی براش توی این زمینه وجود نداره. حالا اینجا یا باید دست به دامن بقیه بشین که براتون ماژول رو بنویسن، یا اینکه خودتون با دانشی که از برنامه نویسی PHP دارین، ماژول موردنظر رو تولید میکنید. بعلاوه کسی که اطلاعات پایه PHP رو داره، با نگاهی به کدنویسی این CMSها میتونه ایده های خیلی خوبی برای طراحی CMS اختصاصی خودش بگیره. درسته که با وجود چرخ، اختراع دوباره اون ممکنه معقول بنظر نیاد ولی اگه چرخ جدید، بهتر و روانتر حرکت کنه، اختراع مجددش قطعاً با ارزش خواهد بود. بهرحال هر CMS آماده ای محدودیتهای خاص خودش رو داره. مثلاً یکسری ابزار جزو هسته اش هست که نمیشه حذف کنید ولی نیازی هم بهش ندارین و همین Load شدنش سرعت سایتتون رو کم میکنه. حتی اگه بشه تنظیمش کنید که Load نشه، بازهم وجودش در کدهای سایت، اسکریپت رو سنگین و پردازشش رو کمی کندتر از یک اسکریپت سبک و ساده میکنه که خودتون نوشتین. همچنین یکسری امکانات هم هست که شما لازم دارین ولی اون CMS در اختیارتون نمیگذاره و مشکلی که یکم قبلتر توی همین پست سر نوشتن افزونه برای اون CMS بهش اشاره کردم، خودش رو نشون میده. همچنین Customize کردن کامل یک CMS هم ممکنه در بعضی مواقع نیازمند دستکاری سورس کد هسته اون CMS باشه که با توجه به گستردگی این CMSها کار بسیار سختتری از نوشتن یک CMS اختصاصیه. بطور کلی کارکردن با CMSها خوبه ولی بهتره کم کم در کنارش PHP رو هم یاد بگیرین و خودتون برحسب نیازهایی که در پروژه ها بهش برخورد میکنید، CMS اختصاصی خودتون رو با الهام گرفتن از نحوه کدنویسی CMSهای بزرگ، تولید کنید.

MMSHFE
سه شنبه 12 شهریور 1392, 14:00 عصر
از این حرف من این برداشتو میکنم که نمیشه با زبان C یک زبان با قابلیت شی گرا خلق کرد چرا که خود زبان C شی گرا نیست
درسته ؟
نه، میشه یک زبان شئ گرا ساخت ولی سختتره. مثلاً PHP4 با C نوشته شده و همونطور که میبینید، خیلی از امکانات OOP موجود در PHP5 توش نیست چون زبانی که برای تولید اون استفاده شده، بطور ذاتی مفهوم Object رو پشتیبانی نمیکنه و دسترسی به حافظه Heap که برای ذخیره سازی متغیرهای ارجاعی و... بهش نیازه نداره و باید شبیه سازی بشه.

armini
سه شنبه 12 شهریور 1392, 14:15 عصر
.......... بطور کلی کارکردن با CMSها خوبه ولی بهتره کم کم در کنارش PHP رو هم یاد بگیرین و خودتون برحسب نیازهایی که در پروژه ها بهش برخورد میکنید، CMS اختصاصی خودتون رو با الهام گرفتن از نحوه کدنویسی CMSهای بزرگ، تولید کنید.
سلام دارم خدمت جناب مهندس
مهندس جان من طبق آموزش های خودتون php رو دنبال کردم بنظرتون الان جومولا رو خوب یاد بگیرم و بعدا کنارش php رو بصورت حرفه ای یاد بگیرم که واسه ساخت cms یا اختصاصی کردن یه cms آزش استفاده کنم بهتره؟؟؟؟
درکل بنظر شما یعنی برنامه نویسی تحت وب (php ) و جومولا رو میتونم بعنوان گزینه خوبی برای آینده شغلی و درآمد انتخاب کنم؟؟؟

MMSHFE
سه شنبه 12 شهریور 1392, 16:39 عصر
اگه حرفه ای کار کنید و با کمک eBookها خودتون رو بروز نگه دارین و هدفتون، بهترین نفر بودن باشه، مطمئن باشید آینده خوبی خواهید داشت و به پول خوب هم خواهید رسید ولی اگه هدفتون الآن پول باشه، بهتون قول میدم نه به پول میرسین، نه حرفه ای خواهید شد.

armini
سه شنبه 12 شهریور 1392, 17:13 عصر
مرسی از جوابتون
میدونم الان هنوز زوده که بفکر پول باشم
هدفم پول نیست ،اما پول هم مهمه بخاطر همین میخاستم از آینده شغلیش مطمئن بشم
مرسی از جوابتون

armini
سه شنبه 12 شهریور 1392, 17:15 عصر
دوستان با جومولا میشه مثلا سایتهای تجاری،فروشگاهی،کتابخانه آنلان و مثلا یه سری سایتهای سفارشی مانند سیستم اعلام نمرات و یا چیزای دیگه ساخت؟؟در کل دستیابی به بانک اطلاعاتی در جومولا چحوریه؟یه چیز از پیش تعریف شدست یا میشه شخصی سازی کرد؟

نظرتون در مورد این مساله چیه؟؟؟
یعنی کار باداده ها توی جومولا مخدودیتی نداره؟یعنی هر سایتی رو میشه باهاش ساخت؟

engmmrj
چهارشنبه 13 شهریور 1392, 00:51 صبح
چون واقعاً بزرگ هست و پروژه های بزرگ بدون OOP واقعاً اینقدر شکننده و آسیب پذیر هستن.

درمورد نسخه های اولیه (تا قبل از 5) بله حرفتون درسته ولی در نسخه 5 بطور کامل با ++C بازنویسی شد تا قابلیتهای شئ گرایی بهش اضافه بشه (بخاطر نیاز روز برنامه نویسها).

خود C++ توسعه یافته C هست و C هم با B نوشته شده فکر نکنم B یک زبان OOP بود باشه !

MMSHFE
چهارشنبه 13 شهریور 1392, 08:18 صبح
نظرتون در مورد این مساله چیه؟؟؟
یعنی کار باداده ها توی جومولا مخدودیتی نداره؟یعنی هر سایتی رو میشه باهاش ساخت؟
اصولاً محدودیت برای برنامه نویس معنایی نداره ولی بشرطی که برنامه نویس باشین و اگه جایی دیدین ماژولی که میخواین براش وجود نداره، خودتون بنویسید.

خود C++ توسعه یافته C هست و C هم با B نوشته شده فکر نکنم B یک زبان OOP بود باشه !
دوست گرامی، اگه اینطور بخوایم صحبت کنیم، C هم با Assembly و حتی در معدود مواردی Native Code (همون صفر و یک) نوشته شده که اصلاً Procedural هم نبوده. پس باید بگیم Procedural Programming توی C ضعیفه؟ من نگفتم بدون شئ گرایی، برنامه نویسی غیرممکنه. گفتم سخت میشه و برنامه آسیب پذیریهای زیادی خواهد داشت. این مورد رو چون احتمالاً تا الآن به پروژه های بزرگ (اونقدر که نیاز به کار تیمی داشته باشه) بر نخوردین، احساس نکردین. درنظر بگیرین بدون قابلیتهای شئ گرایی و فقط با کمک توابع، چقدر مشکل فقط در نامگذاری توابع مختلفی که اعضای مختلف تیم مینویسن خواهید داشت. مشکلات مربوط به کپسوله سازی و... دیگه بماند.