PDA

View Full Version : انبارداری داروخانه

omidsistani
شنبه 16 شهریور 1392, 20:33 عصر
با سلام خدمت همه دوستان عزیز
یه پروژه انبارداری برداشتم که احتمالا باید از روش Fifo پیاده سازی کنم.(داروخانه)
مشکلم اینجاست که چون کالا ها تاریخ انقضا داره و خیلی مهمه که کالاها به ترتیب ورود خارج بشن،نمیدونم چجوری پیاده سازی کنم که وقتی دارم خروج از انبار رو میزنم کالاهایی که تاریخ ورود زودتری دارن خارج شن و بعدا که دارم گزارش میگیرم که چه کالاهایی داره تاریخ انقضاش میرسه گزارش درست رو بهم بده
که دوباره اینجا گیج شدم:
مثلا کالای الف 50 تا وارد شده، یک ماه بعد همین کالا 20 تا دیگه وارد میشه.... الان بخوام ببینم تاریخ انقضای این کالا چه روزی میشه نمیشه فهمید.
به ذهنم رسیده که هر بار این کالا وارد شد به عنوان کالای جدید ثبت شه و هر موقع موجودی کلی خواستم تجمیع کنم و هر موقع به تفکیک تاریخ انقضا خواستم تک تک نمایش بدم که مثلا از فلان خریدمون 10 تا مونده که تاریخ انقضاش 6 ماه دیگست!
خلاصه اگه دوستانی که تو این زمینه کار کردن ممنون میشم که راهنمایی کنن و کمک کنن به یه نتیجه گیری برسم
خیلی ممنونم
پیروز و پایدار باشید

یوسف زالی
شنبه 16 شهریور 1392, 23:15 عصر
سلام.
بنده یک روش رو عرض می کنم، (روشهای گوناگونی ممکنه موجود باشه، اینی که من خواهم گفت هم لزوما بهترینش ممکنه نباشه)

جدول اسناد وارده باید فیلد تعداد، تاریخ ورود، تاریخ انقضا داشته باشه تا بر حسب نیاز بر اساس این ها سورت انجام بشه.

مثال:
50 واحد کالای A در تاریخ 5 مهر وارد شد. تاریخ انقضا = 30 مهر (بچ اول)
20 واحد کالای A در تاریخ 20 مهر وارد شد. تاریخ انقضا = 10 آبان (بچ دوم)

حالا سندی با 40 عدد کالای A می خواهیم بزنیم،
سورت بر اساس تاریخ انقضا، به این ترتیب از بچ اول 10 تا می مونه

سند دوم رو با تعداد 20 عدد می زنیم،
از بچ اول 10 تا و از بچ دوم هم 10 تا می ره..

خیلی سخت نیست.
موجودی کلی مجموع وارده منهای مجموع صادره هست.

فکر می کنم جای درست این سوال هم در بانک اطلاعاتی دلفی باشه، نمی دونم!

omidsistani
یک شنبه 17 شهریور 1392, 10:55 صبح
با تشکر از you see عزیز
الان شما همون چیزی رو گفتی که خودم گفته بودم.
یعنی هر بار که کالایی وارد میشه یک رکورد جدید ثبت شه که تاریخ انقضای متفاتی داره و فیلد کلید هم میذاریم = نام کالا + تاریخ انقضا
بعدشم که مجموع یه کالا میشه مجموع این رکوردها که بر اساس نام کالا فیلتر شده
فقط برای گزارش گیری از تاریخ انقضا باید به تفکیک تاریخ گزارش داد فک کنم

یوسف زالی
یک شنبه 17 شهریور 1392, 13:09 عصر
پس ایراد کار شما الان کجاست؟
در گزارشات؟

omidsistani
یک شنبه 17 شهریور 1392, 14:16 عصر
تو پیاده سازی چیزی که گفتم مشکل ندارم....البته هنوز شروع نکردم ولی احتمالا تو این قسمت مشکلی ندارم
خواستم بدونم تو پروژه های مشابه این بچه ها چطوری عمل کردن و از چه راه هایی همچین برنامه هایی رو نوشتن
شاید راهکارهای بهتر و جالب تری هم باشه
بازم ممنون از you see عزیز