PDA

View Full Version : دلفی یک زبان عقب مانده

developing
دوشنبه 18 شهریور 1392, 08:31 صبح
با سلام

من این پست را ایجاد کردم تا نظر شما را در مورد این مطلب (http://www.thedelphigeek.com/2013/09/the-delphi-language-is-lagging-behind.html)بدانم.

اشاره: نویسنده ی مطلب بالا می گوید دلفی تغییرات کمی در نحو خود دارد و می تواند با یک جراحی ظاهری، پیشرفت خود را بهبود ببخشد چیزی شبیه به DWS. اما آیا واقعا این کار برای دلفی بهتر خواهد بود؟

این را هم متذکر شویم که دلفی نه به اصول خود پایبند بوده است که زبان اصلی خود را (Turbo Pascl) حفظ کند و هر بار در نسخه ی جدید خود چیزهایی به نحو پاسکال افزوده است. (مثل معین هایی (Helper) برای کلاس، رکورد و داده های اصلی و یا تغییر در سازوکار Exit در توابع و ...)
و نه اینکه مثل VB جسارت تغییرات کلی را داشته است.

من که ادعایی در مورد تبحر در دلفی نداشته ام و ندارم، حال از شما اساتید که الحق بیشتر از من در دلفی سیر کرده اید و تجربه دارید می خواهم بپرسم نظر شما در این مورد چیست؟ آیا این روندی که امبارکادرو در پیش گرفته است خوب است یا باید تغییراتی در آن بوجود آید؟

BORHAN TEC
دوشنبه 18 شهریور 1392, 09:15 صبح
سلام

آیا این روندی که امبارکادرو در پیش گرفته است خوب است یا باید تغییراتی در آن بوجود آید؟
کاملاً واضح و بدیهی است که این پیشرفتها مثبت است. مواردی که به دلفی در طی این سالها اضافه شده تغییر نیست بلکه پیشرفت است. تغییر، سازگاری با نسخه های پیشین(Backward Compatibility) را تحت شعاع قرار می دهد ولی پیشرفت دلفی سازگاری به نسخه های پیشین را ازبین نبرده است بلکه قابلیتهایی را به آن افزوده است(مواردی مثل جنریکها، متدهای بی نام، Class helper ها و ...).
در حالت کلی به نظر من بهتر است که ویژگی های دیگری هم به نحو دلفی اضافه شود مثلاً در شرطهای ساختار case بتوان از رشته ها هم استفاده کرد. یا مثلاً step هم به حلقه for اضافه شود و یا مثل نحو dwScript یا Oxygene بتوان در موقع تعریف یک Object حافظه ای هم به آن اختصاص داد. به نظر من در بین تمامی زبانهایی که از Object Pascal مشتق می شوند زبان Oxygene مدرن ترین سینتکس را دارد و الهام گرفتن از ویژگی های نحوی این زبان می تواند به پیشرفت نحو دلفی کمک زیادی کند.
موفق باشید...