PDA

View Full Version : سوال: تبدیل نرم افزار به فایرمانکی

nilidelphi
دوشنبه 29 مهر 1392, 08:37 صبح
با سلام
ببخشید عنوان صحیحی پیدا نکردم

من یه برنامه با دلفی 2010 نوشتم که با دیتابیس اکسس کار میکنه
حالا میخوام این برناممو بروی پلت فرم فایرمانکی ببرم و برای هم ویندوز و هم مک خروجی بگیرم

میخواستم ببینم باید پروژه رو از صفر شروع کنم یا میشه پروژه رو به فایر مانکی تبدیل کرد؟
برای قابل استفاده شدن رو Ios از چه دیتابیسی باید استفاده بشه؟ آیا اکسس جواب میده؟

BORHAN TEC
دوشنبه 29 مهر 1392, 09:01 صبح
سلام

حالا میخوام این برناممو بروی پلت فرم فایرمانکی ببرم و برای هم ویندوز و هم مک خروجی بگیرم
نرم افزاری به نام Mida Convertor وجود داره که در این خصوص خیلی میتونه کمک کنه.

من یه برنامه با دلفی 2010 نوشتم که با دیتابیس اکسس کار میکنه
اکسس در محیطهای غیر ویندوزی قابل استفاده نیست.

میخواستم ببینم باید پروژه رو از صفر شروع کنم یا میشه پروژه رو به فایر مانکی تبدیل کرد؟
در قسمت اول گفتم.

برای قابل استفاده شدن رو Ios از چه دیتابیسی باید استفاده بشه؟ آیا اکسس جواب میده؟
در این خصوص معمولاً از SQLite استفاده می کنند. فایر مانکی از راست به چپ پشتیبانی نمیکنه. پیشنهاد می کنم که برنامه خود را در Lazarus بنویسید. خیلی از کامپوننتهای درست و حسابی دلفی مثل FireDAC هم در Lazarus/FreePascal قابل استفاده هستند.
موفق باشید...

nilidelphi
دوشنبه 29 مهر 1392, 09:20 صبح
دوست گرامی
من اصلا از لازاروس استفاده نکردم ولی دلفی XE4 رو خوب بلدم واسه همین میگم

آیا SQLite همراه با دلفی نصب میشه یا باید نرم افزارشو نصب کنیم؟ من اصلا با همچین دیتا بیس کار نکردم

در ضمن آیا روش تولید نرم افزار برای ios در لازاروس هم مثل دلفی xe4 هستش؟

nilidelphi
دوشنبه 29 مهر 1392, 09:21 صبح
من جستجو کردم همچین نرم افزاری که شما گفتید رو نتونستم پیدا کنم

BORHAN TEC
دوشنبه 29 مهر 1392, 10:59 صبح
آیا SQLite همراه با دلفی نصب میشه یا باید نرم افزارشو نصب کنیم؟ من اصلا با همچین دیتا بیس کار نکردم
SQLite چیز عجیب و غریبی نیست. برای پایگاه داده هایی که یک کاربر داره مناسبه و نهایتاً فقط یک فایل DLL هستش. تازه اگه از FireDAC استفاده کنی فایل آبجکتش به صورت استاتیک به برنامه پیوند زده میشه و به عبارتی به همون یک فایل DLL هم نیازی نیست.

در ضمن آیا روش تولید نرم افزار برای ios در لازاروس هم مثل دلفی xe4 هستش؟
فرق میکنه. ولی باید بدونی که فایرمانکی از راست به چپ پشتیبانی نمیکنه و در مورد برنامه های فارسی ممکنه به مشکل بخوری. اگه برنامت فارسی نیست میتونی از دلفی استفاده کنی ولی در غیر این صورت استفاده از دلفی در زمان حال مناسب نیست. اگه برنامت فارسیه و میخوای روی MAC و ویندوز و لینوکس هم خروجی بگیری بهتره که به جای دلفی از Lazarus استفاده کنی.

من جستجو کردم همچین نرم افزاری که شما گفتید رو نتونستم پیدا کنم
یا نگشتی، یا کم گشتی یا بد گشتی!
http://www.midaconverter.com/
توجه کن که Mida Convertor فقط کمکت میکنه! توقع نداشته باش که بدون هیچ مشکلی برنامه های VCL رو به FMX تبدیل کنه!
یا حق...

nilidelphi
سه شنبه 30 مهر 1392, 11:45 صبح
با تشکر یه سوال دیگه ....
آیا لازاروس هم رو ویندوز نصب میشه و امکان ساخت نرم افزار برا مک هم میده؟
آیا دستورات ، محیط و کامپوننت هاش با دلفی فرق داره؟ یا نحوه برقراری با دیتابیس؟

BORHAN TEC
چهارشنبه 01 آبان 1392, 19:08 عصر
آیا لازاروس هم رو ویندوز نصب میشه و امکان ساخت نرم افزار برا مک هم میده؟
محیط Lazarus بر خلاف Delphi قابل نصب بر روی Linux ، MAC OS و Windows هست و شما میتونی اون رو روی یک سیستم عامل دیگه نصب کنی و شروع به برنامه نویسی کنی. این که یک نرم افزار رو بتونی به صورت کامل به صورت Cross Platform طراحی کنی به مهارت شما در کد نویسی مربوط میشه و اگه قراره که برای کارهای مشخصی از توابع API اون سیستم عامل استفاده کنی باید با directive های کامپایلر این موضوعات رو سازماندهی کنی.

آیا دستورات ، محیط و کامپوننت هاش با دلفی فرق داره؟ یا نحوه برقراری با دیتابیس؟
لازاروس از لحاظ امکانات خیلی شبیه دلفی 7 هستش ولی از یونیکد پشتیبانی میکنه. در مورد کار با دیتابیس هم کامپوننتهایی داره. این نکته هم باید بدونی که DAC های مختلفی مثل UniDAC به صورت چند سکویی طراحی شدن که استفاده از اونها توجیه خیلی زیادی داره.