PDA

View Full Version : LINQ یا ADO ، کدام بهتره

aryanss
شنبه 11 آبان 1392, 03:25 صبح
من یه پروژه C# و Sql دارم -کتابخانه- طراحی بانک و ظاهرشو کردم حالا میخوام بدونم برنامرو با ADO.net بنویسم بهتره یا Linq ???
فرقی میکنه ؟

csvbcscp
شنبه 11 آبان 1392, 04:48 صبح
منظور شما رو متووجه شدم اما کمی سوالتون رو بد عنوان کردید

ado.net تکنولوژی ارتباط با دیتابیس توی محیطهای برنامه های دات نته

و اما linq

پس از ابداع زبان های شی گرا تا کنون، روش های زیادی برای ارتباط با پایگاه های داده رابطه ای بوجود آمدند، که هیچکدام شی گرا نبودند و حالا با آمدن زبان جدید LINQ این ارتباط به صورت کاملاً شی گرا فراهم شده است.
زبان LINQ علاوه بر کار کردن روی پایگاه های داده رابطه ای می تواند روی تمام مجموعه های داده ای، از جمله آرایه ها، لیست ها و یا حتی کلاسی که خود ما نوشته ایم، با یک الگوی ثابت و یکسان کار کند. فقط کافی است کلاسی که می خواهیم توسط LINQ پرس و جویی روی آن انجام دهیم، اینترفیس IEnumerable را پیاده سازی کرده باشد.

LINQ از تعدادی دستورات(که شامل مواردی چون Join ها، توابع Aggregation ،مرتب سازی ، فیلتر و... هستند) تشکیل شده، و بوسیله آن‌ها می‌توانیم پرس‌و جو هایی روی هر منبع داده ای انجام دهیم.

توصیه اکید من اینه که با توجه به مزایایی که linq به همراه داره، حتما تو پرژه ت ازش استفاده کن

برای اطلاعات بیشتر به این وبلاگ مراجعه کن اونجا می تونی چند تا کتاب خوب رو هم در این زمینه پیدا کنی
http://csvb.blogfa.com/post/20#!/pagePosts

aryanss
شنبه 11 آبان 1392, 14:04 عصر
خیلی ممنون
یه جورایی منم به همین نتیجه رسیده بودم - نظر دیگرانم برام مهم بود
ای کاش تو دانشگاهها هم بجای ado از linq استفاده میکردن