PDA

View Full Version : یه سری سوالات راجع به قابلیت های این فریم ورک

tux-world
یک شنبه 24 آذر 1392, 14:09 عصر
سلام. چند تا مورد هستش که به نظرم سوالات دوستان زیادی باشه. برای همین اینجا مطرح میکنم تا دوستانی که اطلاع دارن جواب بدن. ممنون

کسانی که قبل با فریم ورک‌های دیگه کار کردن تا چه حد میتونن به این فریم ورک کوچ کنند؟
نسخه فعلی این فریم ورک که داره توسعه جدی روش انجام میشه. و الان هم ممکنه تغییرات بسیار زیادی بکنه تا چه حد میشه سیستمی که با این نسخه نوشته شده رو migrate کرد به نسخه جدید؟ چون تا دو سال دیگه فقط پشتیبانی میشه.
تا چه حد (آسون یا سخت) تو این فریم ورک میتونیم مدیریت رو از سایت کلا جدا کنیم؟
از ماژول و کلاسهایی که با jquery نوشته شدن میشه استفاده کرد؟
قالبهای متعدد همانند تعریف زبان رو میشه با این فریم ورک به راحتی کار کرد؟
من به شخصه از raintpl استفاده میکنم. از اسمارتی تا این حد خوشم نیومد. به هر حال با این تمپلیت انجین ها مشکلی که نیست؟
از کلاس datatables.net میشه به راحتی تو این فریم ورک استفاده کرد؟
هنگامی که بانک اطلاعاتی تغییراتی میکنه جاهایی خوندم دردسرهایی تازه شروع میشه. راه حل مناسبی که خود این فریم ورک پیشنهاد داده migration هستش. تا حد کار رو آسونتر میکنه؟

MMSHFE
دوشنبه 25 آذر 1392, 09:12 صبح
1- بطور کلی کسانی که با فریمورکهای دیگه کار کردن (بخصوص CodeIgniter و Prado) فکر میکنم بتونن در عرض یک هفته در این فریمورک به تسلط نسبی برسن.
2- نسخه 1.1.x فعلاً نسخه رسمی هست که تا 2016 هم پشتیبانی میشه و حتی بعد از معرفی نسخه نهایی 2 هم این نسخه ادامه خواهد داشت. نسخه 2 هم با وجودیکه تغییرات خیلی زیادی داشته ولی انتقال پروژه از 1.1 به 2 زیاد سخت نیست و توی سایتش هم توضیح داده که چه تغییراتی روی پروژه های موجود باید انجام بدین. ضمناً پشتیبانی میشه یعنی اینکه Bugها رفع میشه و نسخه جدید میاد و معناش این نیست که دیگه نمیتونید باهاش سایت بسازین یا روی سرورها قابل نصب و کاربرد نیست.
3- فوق العاده ساده است. کافیه یک ماژول مدیریت بسازین و توی اون ماژول همه چیز کاملاً جدا میشه. تک تک کاربران بخش مدیریت هم قابل تعریف و انتخاب (از بین کاربران موجود) هستن.
4- بله بطور کامل.
5- بله. Yii از Internationalization و Localization بطور کامل پشتیبانی میکنه.
6- با تمامی موتورهای قالب سازگاره.
7- تمام کلاسهای موجود رو میشه به این فریمورک منتقل کرد و بصورت Component و... ازشون استفاده کرد. حتی کلاسهای موجود در سایر فریمورکها مثل Zend و... رو هم میشه توی این فریمورک مورد استفاده قرار داد.
8- Migration یک سیستم خیلی خوب و قدرتمند برای مدیریت تغییرات دیتابیس هست به نحوی که میتونید برای مثال، دیتابیس رو به دو نسخه قبل برگردونید و تغییرات رو در کد اعمال کنید و وقتی مطمئن شدین مشکل رفع شده، دوباره دیتابیس دو نسخه جلو ببرین. بعلاوه در پروژه های تیمی که چندنفر همزمان دارن روی پروژه کار میکنن (روی سیستمهای خودشون بطور مجزا پلاگین و... مینویسن)، کافیه یکنفر یک Migration بنویسه و در اختیار همه بگذاره تا همه بلافاصله با نصبش، تغییراتی که اون فرد توی دیتابیس ایجاد کرده رو روی سیستم خودشون داشته باشن. بعلاوه تمامی تغییرات نسخه های دیتابیس توی جدول migrations توی دیتابیس Log میشه (در چه ساعت و تاریخی، کدوم نسخه از Migration نصب یا حذف شده و...).