PDA

View Full Version : اندازه گیری ابعادی

exelero
جمعه 20 دی 1392, 01:13 صبح
با سلام خدمت دوستان
من میخوام بدونم ابعادی حقیقی یه تصویر رو چطوری میتونم تو برنامم (متلب) لحاظ کنم
این تصویر 512*512 پیکسل داره با 96DPI (در Paint)
البته وقتی ابعاد تصویر رو تو فوتوشاپ میخام، عدد 72DPI رو نشون میده!:متفکر:

مصطفی ساتکی
جمعه 20 دی 1392, 09:50 صبح
برای اندازه گیری دوربین را ثابت کنید و سپس یک خط کش 10 سانتی جلوی دوربین قرار بدید بینید این خط چند پیسکل هستش با توجه به dpi واقعی را مشخص کنید سپس هر جسم دیگری که جلوب دوربین قرار بدید حالا دیگه dpi واقعی را دارید ئ تعداد پیکشل های object رو بدین ترتیب با یک ضرب در می تونید اندازه واقعی را محاسبه کنید

exelero
جمعه 20 دی 1392, 12:45 عصر
باید عرض کنم که این تصاویر توسط دوربین گرفته نشده اند بلکه تصاویر پزشکی ای هستند که با دستگاه mri گرفته شده اند و من می خوام ابعاد واقعی جسم اسکن شده رو تشخیص بدم
در واقع ما در اینجا تنها می تونیم بر روی تصویر خروجی تمرکز کنیم و با دوربین و کالبراسیون و . . . سر و کار نداریم

Imaaan
جمعه 20 دی 1392, 14:34 عصر
باید عرض کنم که این تصاویر توسط دوربین گرفته نشده اند بلکه تصاویر پزشکی ای هستند که با دستگاه mri گرفته شده اند و من می خوام ابعاد واقعی جسم اسکن شده رو تشخیص بدم
در واقع ما در اینجا تنها می تونیم بر روی تصویر خروجی تمرکز کنیم و با دوربین و کالبراسیون و . . . سر و کار نداریم

سلام
متلب یه دستوری به نام imfinfo داره که اطلاعات تصویر رو نمایش میده، پارامترهای XResolution ،YResolution و ResolutionUnit هم DPI تصویر رو نشون میده. برای بعضی از تصاویر این پارامترها رو نشون نمیده:

clear;
[fname,fpath]=uigetfile({'*.jpg;*.png;*.tif;*.bmp;*.gif'});
if fname == 0
return;
end
A = imfinfo(fullfile(fpath,fname))

exelero
جمعه 20 دی 1392, 16:04 عصر
دوستان شما میدونید چجوری میشه فاصله ی بین دو پیکسل مجاور در تصویر را در وهله ی اول اندازه گیری و پس از آن، تصحیح نمود؟
آخه من اندازه ی هر پیکسل رو دارم و میخوام از این طریق، مقیاس تصویرم رو تصحیح کنم

Imaaan
شنبه 21 دی 1392, 08:31 صبح
دوستان شما میدونید چجوری میشه فاصله ی بین دو پیکسل مجاور در تصویر را در وهله ی اول اندازه گیری و پس از آن، تصحیح نمود؟
آخه من اندازه ی هر پیکسل رو دارم و میخوام از این طریق، مقیاس تصویرم رو تصحیح کنم

سلام
اندازه هر پیکسل رو چجوری حساب کردین؟ DPI تعداد پیکسل رو در واحد سطح میده، اندازه تصویر رو میشه باهاش حساب کرد، ولی فکر نکنم محاسبه اندازه جسم از روش امکان پذیر باشه (عمق هم تاثیر داره ).

مصطفی ساتکی
شنبه 21 دی 1392, 09:03 صبح
شما بایستی dpi تصویر را داشته باشید و گرنه کاری نمیشه انجام داد

exelero
شنبه 21 دی 1392, 22:24 عصر
من dpi تصویر رو دارم ولی وقتی مختصات نقاط اخذ شده از تصویر رو درش ضرب میکنم، مقیاس درستی بهم نمیده!:متفکر:

مصطفی ساتکی
دوشنبه 23 دی 1392, 08:02 صبح
اگر در فاصله فعلی مرکز لنز از مرکز جسم dpi دوربین را درست محاسبه کرده باشید دیگه نباید مشکلی داشته باشید حالا شما می فرماید تصویر mri هستش آن هم به همین صورت dpi در تصاویر مشخص هستش حداقل یک فریم قرار بدید .