PDA

View Full Version : تعریف یک پروژه کامل و جامع برای Javascript

ali_orz
سه شنبه 08 بهمن 1392, 18:03 عصر
با سلام،
من چندتا پروژه متوسط با PHP انجام دادم و با Javascript و Jquery آشنایی دارم ولی فکر می کنم در حال حاضر PHP بازار کارش اشباع شده برای همین می خوام تمرکزم رو روی Javascript بزارم برای همین می خواستم بدونم دوستان کسی پروژه ایی نداره تعریف کنه که بیشتر جنبه های Javascript رو پوشش بده و در حد متوسط باشه چون من حتما باید پروژه انجام بدم تا یاد بگیرم.:چشمک:

cups_of_java
سه شنبه 08 بهمن 1392, 19:26 عصر
اگه میخوای واقعن بر اساس جریان موجود جاوا اسکریپت در حال حاضر بری جلو یهو خودت رو بنداز توی توسعه برنامه های وب سمت مرورگر. فریم ورک های Client Side MVC Frameworks رو بگرد و بخون
اینجا خیلی کمکت می کنه چون کلی کد توشه. (http://todomvc.com/)

ali_orz
سه شنبه 08 بهمن 1392, 19:30 عصر
میدونی من یکم در این مورد تحقیق کردم ولی کلا نمیدونم با Client Side MVC Frameworks چی می سازن؟

cups_of_java
سه شنبه 08 بهمن 1392, 20:02 عصر
برنامه های وب مدرن
سایت هایی مثل فیس بوک،‌توییتر،‌ خیلی سایت های امروزی که مردم ازشون سرویس میگیرن.

ravand
سه شنبه 08 بهمن 1392, 21:13 عصر
حالا که این بحث پیش امد من خواستم بپرسم. که آیا این node.js که یک برنامه نویسی سمت سرور هست میتونه جای php را در آینده بگیره؟

Javidhb
سه شنبه 08 بهمن 1392, 23:13 عصر
حالا که این بحث پیش امد من خواستم بپرسم. که آیا این node.js که یک برنامه نویسی سمت سرور هست میتونه جای php را در آینده بگیره؟

نه! اما میتونه یه سهمی از بازار رو بدست بیاره... البته هدف توسعه دهنده هاش هم فکر نکنم همچین چیزی باشه.. php توی وب خیلی خیلی قوی و محبوبه.. با هیچ زبان برنامه نویسی هم جایگاهش به خطر نمی افته.
اما node.js هم بخاطر راحتیش.. حداقل بین برنامه نویسای javascript که کم هم نیستن، داره محبوب میشه و بعضی جاها مثل بازی های آنلاین شانس موفقیت داره.

Javidhb
سه شنبه 08 بهمن 1392, 23:18 عصر
با سلام،
من چندتا پروژه متوسط با PHP انجام دادم و با Javascript و Jquery آشنایی دارم ولی فکر می کنم در حال حاضر PHP بازار کارش اشباع شده برای همین می خوام تمرکزم رو روی Javascript بزارم برای همین می خواستم بدونم دوستان کسی پروژه ایی نداره تعریف کنه که بیشتر جنبه های Javascript رو پوشش بده و در حد متوسط باشه چون من حتما باید پروژه انجام بدم تا یاد بگیرم.:چشمک:

بازی شطرنج بسازید(بدون هوش مصنوعی)، که بشه مهره هاش رو طبق قانون های شطرنج جابجا کرد.
مثلا وقتی کاربر روی یه مهره کلیک کرد، جاهایی که میتونه حرکت کنه رو نشون بده (با توجه به جایگاه مهره خودی و حریف)

اینجوری با طراحی، آرایه، object، drag and drop و .... آشنا میشید... بعدا هم میتونید تبدیلش کنید به یه بازی آنلاین (با node.js)

cups_of_java
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 10:26 صبح

ببین کلن این تیپ سوال که چیزی جای چیز دیگه رو میگیره یا نه اشتباهه!‌ باید اینطوری فکر کنی که هرچیزی تو جای خودش چطوری قرار میگیره و هرچیزی جاش کجاست اصن... طبیعتن PHP بخاطر سابقه و تعداد پروژه های آماده ای که داره روش به این راحتی ها نمی میره. قرار هم نیست بمیره. در حال حاضر هم جزو 5 زبان مطرح سال ۲۰۱۴ آمار گیری شده.
اما Nodejs:
چند سالیه که کاملن بازار سمت سرور رو گرفته. بیشترین تعداد پروژه های سمت سرور روی Github با اون نوشته شدن. جاوا اسکریپت پر کاربر ترین زبان سال 2013 تو بعضی آمار ها بوده. تو بقیشون جزو ۳ تای اول بوده. یعتی از جاوا هم بالاتر بعضن!!!! در حال حاضر حدود ۳۰۰۰۰ پروژه اکتیو داره و تقرین هر کاری بخوای باهاش می تونی بکنی واسه وب! خیلی سایت ها رو میشه با Nodejs چند روزه ساخت در حالی که با جاوا،‌ PHP یا حتی دات.نت یک ماه طول میکشه.
Nodejs قابلیت هایی داره که دنیای امروز رو میبره تا چندین سال آینده کاملن مطرح و فراگیر میشه چون زبان Cloud هست چون زبان Distributed Development‌هست جون کاملن RAD‌هست و ...

اما هر چیزی جای خودشه... تاحالا فکر کردی چرا فیس بوک برای هر سرویسش از یه پلت فرم استفاده میکنه؟ سایتش با PHP هست.. چتش با Erlang‌هست... بعضی قسمتاش Nodejs و ...

ravand
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 11:15 صبح
ببخشید اشتباه از من بود. من باید سوالم رو بهتر مطرح میکردم.
میخواستم بدونم آیا روزی میشه که ما برای ساختن سایت اونم سمت سرور فقط از کدهای node.js استفاده کنیم و نیازی به کدهای زیان هایی مثل asp و php نداشته باشیم؟ یعنی node.js میتونه مثل یک زبان سمت سرور کار ما رو راه بندازه؟ یا محدوده؟ و فقط در برخی موارد به کمک ما میاد؟
آخه من تازگی که دارم باهاش کار میکنم دیدم خیلی امکانات داره. برای همین برام سوال شد. که آیا فقط میتونم با این جاوا اسکریپت و کتابخانه اش node.js یه سایت رو بسازم به طوری که نیازی به php نداشته باشم؟
متشکرم.

Jarvis
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 12:59 عصر
البته nodejs اگه بخواد یه چیزی بشه مث PHP و ASP.net باید به اونجایی برسه که سرورها و هاست ها اون رو پشتیبانی کنن
اینم یه مسئله هستش...

cups_of_java
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 18:38 عصر
میخواستم بدونم آیا روزی میشه که ما برای ساختن سایت اونم سمت سرور فقط از کدهای node.js استفاده کنیم
این روز یکی دو سال پیش رسیده بوده. در حال حاضر پروژه های خیلی زیادی روی nodejs‌ انجام شدن که اصن هیچ تکنولوژی سرور ساید دیگه ای ندارن. Nodejs کلن سرور ساید هستش و نیازی نیست شما با ASP , PHP یا Java قاطیش کنی. لایببری های بسیار بسیار زیاد و غنی ای داره ( به مراتب از PHP و ASP بیشتر‌) و خیلی سریع تر باهاش سرور ساید می تونی کد بزنی. شاید شما دید درستی از Nodejs نداری.

ضمنن Node به راحتی روی سرور ها نصب میشه و نیازی به امکانات خاصی نداره. هاستینگ های زیادی براش هست. (شما هاستینگ های ایرانی که همه PHP و ASP‌می دونن چیه رو نگاه نکن) با قیمت های پایین و مناسب

ali_orz
چهارشنبه 09 بهمن 1392, 19:23 عصر
الان به نظر شما با توجه به نیاز بازار و آینده به سمت سرور ساید برم مثل Node.js یا به طرف کلاینت ساید مثل فریم ورک های AngularJS یا .......

cups_of_java
پنج شنبه 10 بهمن 1392, 11:44 صبح
جفتش...
نمیشه سرورساید به تنهایی وجود داشته باشه یا کلاینت به تنهایی...
AngularJS توی دنیای فریمورک های کلاینت ساید امسال خیلی رشد کرده و واقعن هم فوق العادست کار کردن باهاش...
Nodejs هم که هیج اصن...

بستگی داره شما بخوای یه Front-end Developer قوی باشی یا Backend Developer
به هر ترتیب جفتش رو یاد بگیر کمی بعدش خودت متوجه میشی علاقه و دانشت کدوم سمت بیشتر میچربه... خودت میری تو عمق یکیش