PDA

View Full Version : بخش استانداردهای برنامه نویسی خودمان

marandi
شنبه 06 دی 1382, 12:02 عصر
سلام
حتما همه ما یکسری استانداردهای تعریف شده ای را برای تعریف پروژه ها داریم.
به نظر من با تعریف بخشی با عنوان استانداردهای برنامه نویسی خودمان یا چنین نامی، می توانیم تجارب خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم و مدیر این بخش با جمع بندی تمامی مثائل و برگزاری همه پرسی در پایان هرهفته یا هر ماه بهترین استانداردهای آن ماه را انتخاب کرده و اعلام نماید. از مزیت های اینکار می توان به یکپارچگی برنامه نویسی حداقل در بین برنامه نویسان این سایت اشاره کرد (که مسلما درست انتخاب شده زیرا بر اساس تجارب جمعی انتخاب شده است)
استانداردهای ما می تواند در زمینه های زیر باشد :
User Interface که توسط یکی از دوستان نیز اشاره شده
انتخاب نام متغیر ها
دسته بندی توابع و کلاس ها
حالت های مختلف فرم های ما در شرایط مختلف
ارتباط با کاربر
سبک نوشتن راهنماها
نام Table ها در DB و نوع دیتابیس ها در شرایط مختلف
روش هایی که در زمان کار با آنها بر خورده ایم (مثلا بهترین روش شخصی برای ارتباط بین شبکه ای)
........... و از این دست مثائل

JavanSoft
شنبه 06 دی 1382, 13:32 عصر
عالیه

ehsan-ets
شنبه 06 دی 1382, 16:04 عصر
به نظر منم عالیه

الهام تفریشی
یک شنبه 07 دی 1382, 08:22 صبح
خوب شروع کنین دیگه

h_rezaei
یک شنبه 07 دی 1382, 10:26 صبح
البته این بحث وقتی فایده داره که پلاتفرهامون یکی باشه وگرنه باز همون دعوای همیشگی لینوکس- ویندوز یا vb-delphi پیش میاد .
مثلا مایکروسافت یه UDA ارائه داده که استاندارهای دسترسی به داده رو تعیین می کنه (ADO, ADO.net ) من خودم دوست دارم این بحث رو تبیین کنم ولی به درد vb کارها بیشتر می خوره
یه پیشنهاد هم اینکه این بحث رو تو یه قسمت دیگه بذارید که بیشتر تو دید باشه 8)

marandi
یک شنبه 07 دی 1382, 12:44 عصر
با سلام
به امید خدا با تایید مدیر سایت و افتتاح این بخش با جدیت به کار در رابطه با این مسئله خواهیم پرداخت. اما در مورد پلاتفرم های یکسان، فکر می کنم اکثریت ما از ویندوز بیشتر استفاده کنیم تا لینوکس (با توجه به استقبال نسبی از سیستم لینوکس). در ضمن در مورد تفاوتهای زبانی (زبانهای برنامه نویسی)، همانطور که از تیتر تاپیک مشخص است استانداردهای برنامه نویسی خودمان نیازی به یکسان سازی زبانها وجود ندارد زیرا بحث در رابطه مستقیم با برنامه نویسی نیست بلکه بیشتر متمرکز به مثائل مدیریتی پروژه است و در مدیریت پروژه بیشتر هماهنگی بین اعضاء، تعریف استانداردها، زمانبندی و ... مد نظر است و این چرخه در هر زبان و پلاتفرمی یکسان است.
هدف نیز جمع آوری این استانداردها و روش ها است. در ذکر مسئله به چند نکته اشاره کردم ولی برای توضیح بیشتر به ذکر مثالهایی نیز می پردازم تا هر چه بهتر وظایف این بخش را آشکار نماید.
مثلا در مورد کارهای خودم همیشه سعی در جلوگیری از اجرای مجدد برنامه در شرایطی که برنامه در آن لحظه در سیستم عامل در حال اجرا است دارم خوب این نکته کوچک در تمامی سیستم عامل ها و در تمامی زبان های برنامه نویسی قابل پیاده سازی است و یا طراحی برنامه به گونه ای که در هر لحظه از پروژه ماکسیموم 2 فرم باز شود (عدم پیچیدگی UI) یا تعریف بخشی در پروژه ها برای تعریف کلید های میانبر برای کاربر (در نظر گرفتن راحتی کار کاربر) و از این دست مثائل که فکر نمی کنم به طور مستقیم با یک زبان برنامه نویسی در ارتباط باشد.
در مورد پیشنهادی هم که دوست h_rezaei داده اند در رابطه با قرار دادن این بحث در بخش های دیگر، باید بگویم این بخش انتخاب شد زیرا مسئولان سایت این بخش را برای ذکر اینگونه مثائل پیش بینی کرده اند (در صورتی که پیشنهادی درباره بخشهای مختلف سایت دارید، به مشکلی در کار با سایت برخورد کرده‌اید و یا موردی است که میخواهید آنرا با مسئولین سایت مطرح کنید میتوانید از این بخش استفاده کنید.) و این بخش انتخاب شد بدلیل اینکه این پیشنهاد به بخش خاصی مرتبط نیست و به عنوان بخشی فرای همه مباحث برنامه نویسی عمل می نماید پس نمی توانستم این مسئله را در بخشی به جز این بخش قرار دهم.

با آرزوی موفقیت همه دوستان

مهدی کرامتی
یک شنبه 07 دی 1382, 14:29 عصر
تایید و انجام شد.
ببینم چه کار میکنید ها... :idea: