PDA

View Full Version : سازگاری اکس پی با ردهت لینوکس

Harry
شنبه 06 دی 1382, 12:45 عصر
سلام .
می خواستم ببینم که ویندوز اکس پی با ردهت لینوکس سازگاری داره؟ یعنی اینکه میشه دوتاشون رو در کنار هم داشت ؟ یا اگر نمیشه لطفا بگین کدوم نسخه از لینوکس با ویندوز اکس پی سازگاری داره .
ممنون .

Inprise
شنبه 06 دی 1382, 13:04 عصر
تمام توزیعهای متداول لینوکس مثل ردهت قابلیت حضور در کنار دیگر سیستمهای عامل مثل ویندوز اکس پی را دارند .

shaniaki
شنبه 06 دی 1382, 23:21 عصر
با عرض ادب:
یه بنده خدایی به ما یه چیزی گفت ما هم فقط شنیدیم و دیگه پیشو نگرفتیم ببینیم راسته یا دروغ فقط اینجا نقلش می کنم:

معمولا سیستم عامل های ویندوز 1024 بایت اول محل بوت از هارد را خالی می گذارند و bootloader های لینوکسی مثل grub و lilo یه قسمت خیلی کوچک دارند که در همین منطقه می نشیند و لذا می تواند با هر سیستم عامل دیگری سری شود
من وقتی کامپیوترم رو روشن می کنم اول grub می آد گه می پرسه می خوای بری ویندوز یا لینوکس اگه بزنم ویندوز اون صفحه مر بوط به xp می آد که می گه می خوای بری xp یا ME.
تازه شم اگه دوباره ویندوز نصب کنم grub بپره بلدم دوباره چجوری بیارمش. :D

یه عشق برنامه نویسی خفن

kia1349
دوشنبه 15 دی 1382, 07:28 صبح
تا اونجا که من میدونم لینوکس با ویندوز 98 برای بوت دوگانه سازگاره
ولی با ویندوزهای nt بدلیل استفاده مشترک از mbr یه کمی مشکل داره

cpuman20
دوشنبه 15 دی 1382, 18:45 عصر
با سلام
shaniaki :

تازه شم اگه دوباره ویندوز نصب کنم grub بپره بلدم دوباره چجوری بیارمش.
میشه بیشتر توضیح بدید

shaniaki
سه شنبه 16 دی 1382, 00:59 صبح
با عرض ادب:
باید نگاه کنید ببینید از اول grub کجا نصب بوده و چجوری نصب بوده برای من روی اولین پارتیشن اولین هاردم (روی mbr) که تو لینوکس بهش می گفت hd0 بود.
پس با یه استارت آپ اومدم بالا ورفتم تو bin/ (یا sbin/ یادم نیست) زدم:

install_grub '(hd0)'بعد reboot کردم درست شد.
دقت کنید که این راه حل برای حالت خاص ویک تنظیمات ویژه است قبلاچند تا سایت تو همین بخش معرفی شده بود می توانید یه نگاه بیندازید. بد نیست man و info مربوط به install_grub رو هم نگاه کنید.

یه عشق برنامه نویسی خفن

cpuman20
سه شنبه 16 دی 1382, 20:49 عصر
با سلام و عرض ادب
ممنون :wink: