PDA

View Full Version : حرفه ای: ایمن سازی و ساختن سیستم عامل جدید تحت لینوکس برای سرور های ایرانی

m4hdi.c
دوشنبه 11 فروردین 1393, 10:24 صبح
ویرایش شد....

one hacker alone
دوشنبه 11 فروردین 1393, 11:42 صبح
با یاد خدا
سلام خدمت شما دوست گرامی
بلند فکر کردن یکی از اولین گام های موفقیت هست ؛ افرادی که بزرگ فکر میکنن به جاهای بزرگی خواهند رسید و این بسیار مقدس و ارزشمند است
ساخت توزیع جدیدی از لینوکس مانند سایر توزیع ها باید هدفمند باشند
در مطالعه ی هر توزیع لینوکس در ابتدای موضوع به دلیل ساخته شدن توزیع مربوط پرداخته، لذا هدف باید مشخص باشد
البته هدف همیشه هست گاهی برای شهرت گاهی برای ثروت و گاهی برای موارد دیگر و هیچ کدوم از اینها عیب نیست اما اگر در کانال خودش نباشد پروژه به بن بست میخورد و به چشم اندازی که در ابتدای کار بود نخواهد رسید.
centos مشکل امنیتی نداره و در عین حال باید عرض کنم که تمام سیستم عامل ها اسیب پذیر هستند
وقتی میگیم centos مشکلی نداره یعنی حفره هاش بسته شده و وقتی میگیم هیچی امن نیست یعنی امکان داره حفره امنیتی در آینده پیدا بشه حتی برای سیستم عاملی که شما خواهید ساخت
centos هم هیچگاه مدعی امنیت نبود و با این هدف روی کار نیومد اتفاقا هدفش این بود که تمامی امکانات ردهت رو داشته باشه اما رایگان
حالا اگه حفره ی امنیتی در ردهت پیدا بشه روی centos هم جواب میده اما این شرکت پس از اطلاع از مشکل امنیتی در redhat میاد اصلاحیه رو در قابل centos میفرسته یعنی در واقع بین ردهت و سنت او اس همیشه centos یک قدم عقب تر هست و اگه شما بخواید توزیعتون رو مبتنی بر centos بنویسید پس شما دو قدم عقب تر هستید. لذا پیشنهاد بنده اینه که اگه قراره این کار صورت بگیره باید توزیع مبتی بر redhat نوشته بشه تا مستقیما با ردهت در ارتباط باشید(لایسنس)
اینکه میگید زیباتر باشه باید عرض کنم که سیستم عامل سرور معمولا خط فرمان هست و نیاز به محیط گرافیکی نداره به دو دلیل
1- قسمتی از پردازش صرف محیط گرافیکی میشه
2- خود دسکتاپ هم گاها دارای اسیب پذیری هست
و مهم تر اینکه ما سیستم عاملی برای کاربران خانگی طراحی نمیکنیم که زیباتر باشه
در پایان اینکه لینوکس از چند قسمت مستقل تشکیل شده
1- هسته
2- پوسته
3- بوت لودر
4- برنامه های کاربردی
اینا رو گلچین میکنن و یه توزیع میسازن
حالا شما اگه هسته رو از kernel.org دانلود کنید باید برید از یکی دسکتاپ ها یا چند تا استفاده کنید مگر اینکه بخواید یه دسکتاپ جدید بنویسید تا بتونید زیبا تر کنید وگرنه دسکتاپ هم شما اماده استفاده میکنید
به نظرم قبل از همه اینها شما باید با روند ساخت یک توزیع جدید آشنا بشید اینکه چجوری یه توزیع جدید ساخته میشه و روند کار چیه
جالب اینه که گاها در ساخت یک توزیع ( در شرایط خاص) شما اصلا نیاز به کد نویسی ندارید .
باز با این حال کسی از پیشرفت بدش نمیاد و همه دوستان علاقمند به پیشرفت و بخصوص ساخت محصول داخلی هستن

m4hdi.c
دوشنبه 11 فروردین 1393, 11:54 صبح
ویرایش شد....

one hacker alone
دوشنبه 11 فروردین 1393, 14:53 عصر
نه برادر من قانع نشدم
ببینید شما میگید حفره ی امنیتی داره درست خب قبول حالا حرف اینه که فلسفه ی open source بودن همینه یعنی اگه نیاز به اتخاذ سیاست امنیتی بود شخص بتونه اعمال کنه و گاها ما میگیم اگه حفره ی امنیتی در ویندوز باشه نمیتونیم اصلااح کنیم و باید صبر کنیم تا نسخه ی اصلاحیه از مایکروسافت بیاد ولی تو لینوکس با دانش برنامه نویسی میتونید امن کنید یعنی منبع باز بودن اینجا بکار شما میاد که بتونید یه حفره که هنوز برطرف نشده رو اصلاح کنید نه اینکه بخاطر یه حفره یه توزیع بنویسید
این هدف خوبی برای ساخت توزیع جدید نیست یا حداقل قانع کننده نیست
من نمیگم ما نیاز به توزیع جدیدی از لینوکس یا اینکه یک سیستم عامل نداریم حرفم اینه هنوز دلیل کافی برای اینکار وجود نداره البته از سوی شما وگرنه خیلی ها دانشش رو دارن و میتونن کمک کنن انشالله
پس گام اول شما نیاز به یه طرح توجیهی دارید در چند نسخه یکی تجاری و یکی هم برای توسعه دهندگان
بعد به افراد مورد نظر بدید یا تو انجمن در دسترس همگان بزارید
وقتی یکی دانلود میکنه و میخونه توی طرح مشخص شده که هدف چیه، چند نفر نیاز هست ، چه تخصص هایی نیاز هست و....
در نهایت مخاطب اگه شرایطش خورد وارد سیستم میشه
شما باید نیروهارو خوب مدیریت کنید
مدیریت پروژه در این کارها بشدت مهم هست و حتما کسی که مدیریت پروژه رو بر عهده داره باید تجربش بالا باشه
اینجا دیگه نمیشه گفت هرکی کار رو شروع کرده اون بشه مدیر
اینجا باید کسی که تیم برنامه نویسی رو مدیریت میکنه خودش قدرت کدزنی بالایی داشته باشه
در کنار این شما نیاز به افرادی دارید که قدرت بیانشون خوب باشه و طبق سیاست هایی بتونید یک سری افراد رو اموزش بدید تا بتونن وارد تیم بشن یعنی اینکه برنامه نویس های اینده رو خودتون تربیت کنید
و...
هدف رو مشخص کنید ، بزرگ فکر کنید ، به کارتون ایمان داشته باشید
و بعدش با نوشتن طرح توجیهی اولی گام پروژه رو آغاز کنید

m4hdi.c
دوشنبه 11 فروردین 1393, 15:18 عصر
ویرایش شد....

حامد مصافی
دوشنبه 11 فروردین 1393, 16:49 عصر
شما تازه شروع با یادگیری C کردید و در ادامه می‌خواهید یک توزیع بسازید؟؟؟!!!
سپاه هم از این ایده کودکانه شما حمایت می‌کند؟
و تمام اینها در حالی صورت میگیره که شما حتی نمی‌دونید سیستم‌عامل کامپیوتر‌های سرویس‌دهنده نیاز نیست گرافیک زیبایی داشته باشند، ولو اینکه سیستم‌عامل‌های گنو/لینوکس اصلا رابط گرافیکی ندارند!

ما فقط و صرفا نیمخوایم باگ بگیریم ! - ما میخوایم تمامی نرم افزار ها و فایروال های امنیتی رو روی سیستم عامل بزاریم تا موقع نصب اونا هم نصب بشه و دقیق کانفیگ بشه تا فرد نیاز نداشته باشه 600 هزار تومن پول کانفیگ بده ! -- کلا میخوام یه سیستم عامل کامل + ایمن بسازم !

ببین دوست عزیزم. این کار ساخت یک توزیع نیست، سفارشی کردم یک توزیع موجود است.
شما گمان می‌کنید در صورتی که کانفیگ به صورت اتوماتیک صورت بگیرد امنیت تضمین می‌شود؟ خب در همین CentOS و Redhat و Suse Enterprise و Debian و ... تمام کانفیگ‌ها به صورت اتومیتیک انجام می‌شود. اما کانفیگ پیش‌فرض و نه برای سناریوی شما. همیشه نیاز به یک مختصص هست و خواهد بود، این امر به حدی بدیهیه که نیازی به توضیح در این مورد نمیبینم.

البته این که بخوایم نرم افزار های امنیتی رو نصب کنیم میشه یه نرم افزار واسش بنویسیم اما من میخوام یه سیستم عامل مستقل و قوی باشه که همه ی قسمت ها بهینه باشه تا سرعت و کیفیت بره بالا !
لااقل کمی جستجو میکردی، چنین نرم‌افزارهایی وجود دارند! نکته جالب اینکه الان مدیران بسته جزیی از خود سیستم‌عامل هستند!

دوست من، عزیز من، برادر من... کمی وقت صرف یادگیری کن، کمی معلوماتت رو بالا ببر، برای انجام کارهای بزرگ همیشه وقت هست.
* پ.ن.: این تاپیک به علت عدم ارتباط به بخش قفل می‌شود
** بنا بر درخواست دوست بزرگواری، تاپیک به این بخش منتقل شد!