PDA

View Full Version : فارسی نویسی در دلفی + یونیکد + و مسائل متفرقه

Mahdi_Delphi
دوشنبه 11 اردیبهشت 1385, 16:16 عصر
سلام
یه سری سوال برام پیش اومده که امیدوارم با مساعدت شما اساتید گرامی به نتیجه برسم.

1- من برای فارسی کردن برنامه هام از کامپوننت TNT استفاده میکنم.چه روشهای دیگه ای برای فارسی نویسی پروژه هست ؟

2- چرا داخل سورس یونیت ها نمیتونم فارسی بنویسم و علامت ؟ جای هر حرف چاپ میشه؟:متفکر:

3- تفاوت UTF_8 با Unicode چیه ؟

dkhatibi
دوشنبه 11 اردیبهشت 1385, 16:53 عصر
روش دیگری که برای فارسی نویسی وجود دارد استفاده از فونتهای فارسی و نوشتن کلمات فارس است :البته فقط در Lable و Edit و Hint ها می تونید انجام بدید.نه در منوها
چون دلفی 7 به پایین از یونیکد پشتیبانی نمی کنند. اما راههایی هست که بتوان فارسی نوشت که چندان جالب نیست.

ghabil
دوشنبه 11 اردیبهشت 1385, 17:02 عصر
سوالات خیلی خوبند ، ولی راستش توضیحشون خیلی طولانی میشه :

یک توضیح کوچیک : STring در دلفی (برخلاف جاوا) 4 بایتی نیست (در واقع به شکل دیفالت WideString نیست) و در تمام VCL هم هیچ جا WideString پشتیبانی نشده حتی متاسفانه در یونیتهای دیتابیس و حتی ADO هم خوب پشتیبانی نشده Midas هم که قربونش برم .

حالا یک راه شما اینه که ار کدپیج 1256 استفاده کنی برای فارسی نوشتن و کل ماجرا که خب بدون مشکل حله همه چی ، اونی هم که میبینی علامت سوال میخوره برو تو Regional Settings بعد Advanced بعد بزن برای NoneUnicode Application ها زبان فارسی باشه حل میشه.

اما اگر بخوای تو دلفی UNICODE کار کنی دهن مبارکت مسواک خواهد شد که کلی تیپس اند تیریک داره یکمی بگردی پیدا میکنی شاید هم نکنی !
TNT هم یک پروژست که یکسری کامپونتهای Unicode Support داره یعنی مثلا Edit.Text از نوع WideString هست ولی کافیه همینو بزنی Daaset.Fields[0].AsString := TNTEDIT.Text تا دیتات گم بشه چون" String در تی فیلد " Wide نیست .

در مورد UTF8 یک استاندارده انکدینگ برای وب که در اون طول کاراکترها متفاوتند اما در یونکد کارکترها همشون ثابت 4 بایتی هستند

میدونم خیلی اجمالی اما برای یمکه اینارو کامل یاد بگیری کلی داکیومن باید بخونی

ghabil
دوشنبه 11 اردیبهشت 1385, 17:05 عصر
دلفی فقط در دات نت از Unicode پشتبانی میکنه

Mahdi_Delphi
دوشنبه 11 اردیبهشت 1385, 18:32 عصر
خیلی ممنون بابت جوابتون
من فکر میکردم یونیکد 2 بایتیه !
میشه مراجعی رو معرفی کنید تا کامل مطالعه کنم و مزاحم شما و سایر دوستان نشم!
خیلی ممنون

ghabil
دوشنبه 11 اردیبهشت 1385, 20:13 عصر
http://www.unicode.org/faq/

WideChar دوبایتیه.