PDA

View Full Version : یادگیری MVC یا فریمورک؟

olampiad
پنج شنبه 04 اردیبهشت 1393, 22:42 عصر
خسته نباشید به اساتید عزیز
یه سوال داشتم از اساتید
هرکس نظر خودشو بگه
من میخوام آموزش ساخت یه فریم ورک mvc رو یاد بگیرم
یه سوال داشتم در این مورد
به نظرتون من وقت بزارم واسه خودم یه فریم ورک mvc درست کنم
یا
وقت بزارم یکی از این فریم ورک هارو به خوبی یاد بگیرم
مثلا فریم ورک yii
ممنون

cpuram
پنج شنبه 04 اردیبهشت 1393, 22:57 عصر
اول وقت بزارید یکی بسازید بعد مثلا از yii استفاده کنید

سوداگر
جمعه 05 اردیبهشت 1393, 16:07 عصر
به نظرتون من وقت بزارم واسه خودم یه فریم ورک mvc درست کنم
یا
وقت بزارم یکی از این فریم ورک هارو به خوبی یاد بگیرم

استفاده از فریمورک های آماده مزیتهایی داره که فریمورک خودتون نمیتونه داشته باشه به دلایلی که در این تاپیک (http://www.linkedin.com/groups/is-it-better-if-i-40870.S.123609987) گفته شده (جواب Dariusz P.) و منم باهاش موافقم.

1)‌ با یک فریمورک چه کار می‌خواهید؟ آیا فریمورک هایی نظیر zend , Sympfony ,CodeIgniter , Yii , laravel , … برای انجام پروژه شما کافی نیست و شمابه چیز جدیدی نیاز دارید(مثلا برای ساخت بازی)؟
2) پروژه خود را کی باید تمام کنید؟‌آیا فرصت نوشتن یک فریمورک جدید کاملتر از زند و سیمفونی و Yii و … را دارید؟
3) آیا دانش و تجربه لازم برای ساختن یک فریمورک کاملتر از زند و Yii و … را دارید؟
4) آیا فرصت تست کردن فریمورک خود را همانند zend و … دارید؟‌ (به اصطلاح، امتحان خودشون رو پس داده اند)
5) آیا زمان لازم برای توسعه کتابخانه‌های مورد نیاز پروژه های خود را دارید؟ (معماری MVC به تنهایی اگر در کنار ابزارهای لازم نباشد پاسخگوی نیازهای شما نیست)
ترجمه ام ممکنه دست و پا شکسته باشه ولی اونقدر هست که واسه کنکور کم نیارم :لبخند:
6) IDE های موجود برای فریمورکهای موجود ساخته شده اند.
7) برای استخدام(کردن افراد/شدن شما) در یک شرکت از چارچوب کاری مشترک و فریمورکهای موجود استفاده میشود.
من خودم به این جمله اعتقاد دارم: «ره چنان رو که رهروان رفتند» بنابراین ترجیح میدم اولاً در صورت نیاز از یک ابزار استفاده کنم ثانیاً از ابزاری که امتحانش رو پس داده استفاده کنم.
اینم نتیجه نظرسنجی در پایان سال 2013 (هرچند به محبوبیت phalcon مشکوکمhttp://www.askdin.com/images/smilies/Small/gun.gifولی معلوم میشه کدومها امتحانشون رو پس داده اند ):

http://dab1nmslvvntp.cloudfront.net/wp-content/uploads/2013/12/chart1-1024x853.png

sadegh1362
شنبه 06 اردیبهشت 1393, 10:45 صبح
سلام به دوستان
نکته ی مهمی که وجود داره اینه که یاد گیری فریم ورک های php و درک کامل سورس ها شون ، نیاز مند درک کاملی از MVC هستش .چون این فریم ورک ها همه از ساختار MVC بسط داده شده استفاده کردن . یادمه دوستی با من تماس گرفته بود می گفت من منابع فریم ورک yii رو مطالعه کردم و خیلی کار کردم اما بازم در یادگیریش مشکل دارم . بعد از مدتی متوجه شدم مشکل من در درک مفهوم MVC هستش .
لزوما اینطور نیست که یک فرم ورک بخونیم و همه کار بتونیم بکنیم . فریم ورک رو کسی می تونه از همه امکاناتش استفاده کنه که ابعاد ساختاریش رو بدونه و درک کرده باشه . اونوقت پیاده سازی سایت با فریم ورک یک کار بسیار لذت بخشی میشه . بر خلاف اعتقاد اکثر برنامه نویسای تازه کار که زود خسته میشن و مشتری رو مدونن تا زمان بخرن .

Mohammadsgh
شنبه 06 اردیبهشت 1393, 17:24 عصر
ولی اگر برنامه نویس خودش فریم ورک بنویسه یه خوبیهایی داره.
برای نمونه کمتر شدن کدها و بهینه تر شدن.اگر اشتباه نگفته باشم:متفکر:چون برای یه کار مشخصی نوشته میشه:لبخندساده: