PDA

View Full Version : free pascal- lazarus

firststep
شنبه 24 خرداد 1393, 09:54 صبح
با سلام و عرض ادب و تبریک به مناسبت عید نیمه شعبان

ببخشید می خواستم بدونم ایا کسی از دوستان با lazarus برای اندروید نوشتن اگر بلی می خواستم از شرایطش بدونم ایا اونجا هم فارسی ساپورت نمیشهض کار با هاش راحت تره؟
ایا با به شعار یک بار بنویس و چند جا استفاده کن رسید
منظورم اینه که ایا به واقع بدون تغییر کد می تونه برای جاهیه دیگخ مثل ios کامپایل گرفت؟

gbg
پنج شنبه 29 خرداد 1393, 20:48 عصر
من کلی سرکله زدم نتونستم برای اندروید کانفیگش کنم

به نطر من برو سراغ جاوا خودمم همین کار رو کردم
فقط یه مشکل دارم ، برنامم رو چطور وصل کنم به سروری که با Datasnap نوشتم

developing
یک شنبه 29 تیر 1393, 16:24 عصر
با سلام

در لازاروس فارسی به خوبی پشتیبانی می شه به خاطر اینکه در توسعه دهندگان اون عرب زبان وجود دارند. و لازاروس برعکس زبان دلفی (البته فایرمانکی) کاملا یونیکد هست و از تمام یونیکد استاندارد پشتیبانی کاملی داره در تمام بخش های خودش.
شعارش هم از قبل بهش رسیده بود البته در سیستم عامل های مقصد که ابتدا ویندوز و لینوکس فقط بودند و اکنون Windows, Mac OS X, BSD, Solaris, Linux

کامپایل گرفتن برای سیستم های دیگه که به مهارت شما بستگی داره و نیازی نیست به شعار Write once compile anywhere به دلیل اینکه این شعار حمل پذیری کد رو نمایش می ده یعنی مثلا کدی که در کامپایلر موجود در سیستم عامل ویندوز نوشته میشه و خروجی میده همون کد بدون دستکاری در محیط نصب شده در لینوکس هم بتونه خروجی تولید کنه.

اما منظور شما یعنی میشه برای سیستم های دیگه خروجی گرفت: بله میشه بدون تغییر کد این کار رو کرد اما باید شما از کامپوننت های استاندارد این محیط که برای اندروید و iOS تولید شده استفاده کنید. برای سازگار بودن کامپوننت هایی که استفاده می کنید به این لینک (http://wiki.lazarus.freepascal.org/Roadmap)مراجعه نمایید.

کارکردن با لازاروس برای تک بستری یعنی ویندوز یا لینوکس یا ... راحت هست و نیازی به دانش اضافی نیست، همانند دلفی و چه بسا راحت تر بتونید کدنویسی کنید اما
لازاروس برای توسعه ی چند بستری قلق داره و هر کسی توانایی استفاده از اون رو نداره بخصوص که منابع بسیار کمی وجود داره، و تقریبا هیچ کس به زبان شیرین فارسی برای این محیط کتاب یا راهنمایی ننوشته.
ویدئوهای بسیار کمی هم در مورد این زبان هست.

اما به حول قوه الهی من دارم برای این محیط یک راهنمای جامع درست می کنم (انشاءالله) البته قول نمی دم به این زودیها به دستتون برسه چون سر من خیلی شلوغ هست (از حضور من در این تالار میشه فهمید) و فقط هر از چند گاهی که در مورد فری پاسکال و یا لازاروس مطلبی نوشته میشه میام ببینم می تونم با افراد تعامل داشته باشم تا شاید کمکی کرده باشم.

این پست (http://barnamenevis.org/showthread.php?458941-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D8%AF%D9%84%D9%81%DB%8C-%D9%88-%D9%84%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D8%8C%D9%84%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D8%AA%D8%A7-%DA%86%D9%87-%D8%AD%D8%AF-%D9%85%DB%8C%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%84%D9%81%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%AF%D8%9F)هم می تونه به شما کمک کنه که عکس های گرفته شده از برنامه ای هست که خودم نوشتم و می بینید که فارسی به خوبی درون اون نوشته شده است.