PDA

View Full Version : راهنمایی در انتخواب پایگاه داده مناسب

alireza es
چهارشنبه 04 تیر 1393, 20:21 عصر
با عرض سلام.من زبان های دلفی و C++‎‎‎‎‎‎‎‎ رو تا حدی یاد گرفتم اما درحال حاظر هیچی از پایگاه داده نمیدونم.
و برخلاف موضوعات مقایسه زبان های برنامه نویسی منبع و راهنمای مناسبی برای انتخواب پایگاه داده نیافتم
به دنبال پایگاه داده هستم که

در زبان های Delphi و C++‎‎‎‎‎‎‎‎(استادندارد و Qt ) کار کنه
برای من که هیچی از پایگاه داده نمیدونم یادگیریش آسون باشه و منابع آموزشی خوب و کاملی هم براش موجود باشه

تو گزینه هام firebird و sqlite و mysql هستند.من با هیچ کدوم از این ها آشنایی ندارم و فقط توجهمو به خودشون جلب کرده اند(مخصوصا فایر بیرد)

ممنون میشم راهنماییم کنید.در ضمن اگه در کنارش یه لینک یا توضیحی درباره اصول اولیه هر پایگاه داده و نحوه کار آنها برام بگین دیگه حسابی شرمندم میکید

firststep
پنج شنبه 05 تیر 1393, 00:09 صبح
چرا sql نه؟؟؟؟

pezhvakco
پنج شنبه 05 تیر 1393, 08:56 صبح
سلام

پایگاه داده هستم که

در زبان های Delphi و C++‎‎‎‎‎‎‎‎‎(استادندار و Qt ) کار کنه
برای من که هیچی از پایگاه داده نمیدونم یادگیریش آسون باشه و منابع آموزشی خوب و کاملی هم براش موجود باشه

پایگاه داده هیچ ربطی به زبان برنامه نویسی (انتخابی برای برنامه) نداره .
انتخاب پایگاه داده = ساختار داده ها ، حجم داده ، امکانات درخواستی از آن (جابجایی و نوع نصب و ...) و کنترل های کد نویسی و ...

در همین سایت در این مورد جستجو کنید

alireza es
پنج شنبه 05 تیر 1393, 23:26 عصر
چرا sql نه؟؟؟؟

کدوم sql ؟

پایگاه داده هیچ ربطی به زبان برنامه نویسی (انتخابی برای برنامه) نداره .
انتخاب پایگاه داده = ساختار داده ها ، حجم داده ، امکانات درخواستی از آن (جابجایی و نوع نصب و ...) و کنترل های کد نویسی و ...

در همین سایت در این مورد جستجو کنید
چرا ربطی به زبان برنامه نویسی نداره؟مگه پایگاه داده یه قسمت از برنامه نیست؟
راستش من کلا هیچی از ئایگاه داده نمیدونم میشه یه توضیح کوچیکی بدین هیچ مطلبی که در سطح من باشه در سایت پیدا نکردم
در ضمن میشه از بین 3 پایگاه sql server و fire bird و my sql یکیو برا من پیشنهاد بدین

SayeyeZohor
جمعه 06 تیر 1393, 02:28 صبح
چرا ربطی به زبان برنامه نویسی نداره؟مگه پایگاه داده یه قسمت از برنامه نیست؟
راستش من کلا هیچی از ئایگاه داده نمیدونم میشه یه توضیح کوچیکی بدین هیچ مطلبی که در سطح من باشه در سایت پیدا نکردم
در ضمن میشه از بین 3 پایگاه sql server و fire bird و my sql یکیو
برا من پیشنهاد بدین

با سلام

دوست عزیز پایگاه داده از اسمش پیداست کارش ذخیره اطلاعات یا داده هاست

زبان برنامه نویسی رو می شه یک واسط کاربری (سازنده اینترفیس) برنامه تعریف کرد

در اصل کار یک زبان برنامه نویسی مثل (دلفی ، سی شارپ و ...) ساخت یک فرم (اینترفیس) جهت نمایش به کاربر هستش

حالا یه سوال : اطلاعاتی که در این فرم توسط کاربر وارد می شه قراره کجا ذخیره بشه؟

اینجاست که بحث شیرین پایگاه داده به میان میاد

حالا پایگاه های داده زیادی می شه مثال زد :

1.Oracle
2.Microsoft SQL Server
3.MySQL
4.PostregSQL
5.DB2
6.Microsoft Access
7. Excel
8. Firebird
9. Paradox

http://www.irannaz.com/user_files/L128299819151.jpg

SayeyeZohor
جمعه 06 تیر 1393, 02:47 صبح
پایگاه داده رو چطوری انتخاب کنیم ؟

این رو باید خود برنامه نویس تشخیص بده

مثلاً برای برنامه های سنگین (اتوماسیون های اداری و شبکه و ...) که حجم اطلاعات بالایی رد و بدل می شه و دسترسی سریع همزمان چندین کاربر به دیتابیس (سرور دیتابیس در حالت شبکه) مهم باشه معمولا از دیتابیس های معروفی مانند Oracle , Sql server , ... که برای این مباحث (حجم اطلاعات بالا و دسترسی Client/Server) طراحی شده اند ، استفاده می شه

و برای برنامه هایی که حجم اطلاعات زیادی ندارند و خیلی برنامه پیشرفته ای نیستند از دیتابیس های ساده تری مثل Access , فایل و ... استفاده می کنند

البته دیتابیس های Embeded هم هستند که برای نصب آن ها روی سیستم کاربر نیازی به Install کامل نیست و با قرار دادن Dll دیتابیس کنار برنامه و استفاده از نرم افزار واسط دیتابیس و نرم افزار برنامه نویسی می شه براحتی از آن ها استفاده کرد مثل MySql , FireBird که برای استفاده ازآنها نیازی به نصب پیچیده ای مانند
1.Oracle

2. Microsoft SQL Server نیست

مثلا: پایگاه داده FireBird که تقریبا می شه گفت کاملاً Embeded هستش

با نصب نرم افزار های واسط Firebird مثل Database Workbench که میشه فایربرد رو مدیریت کرد

و نصب نرم افزار برنامه نویسی دلفی می شه از قابلیت های فایربرد بهره برد

http://barnamenevis.org/showthread.php?411213-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-IDE-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D9%87-Firebird-%D9%88-%D8%A8%D8%AD%D8%AB-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A2%D9%86%D9%87%D8%A7

در پایان از دوستان عزیز عذرخواهی می کنم اگه جایی اشتباه و مبتدی توضیح دادم

قصدم آشنایی دوستمون با بحث پایگاه داده بود وگرنه خودمم مبتدی هستم .... :گیج: