PDA

View Full Version : بانکهای اطلاعاتی و Licence

mzjahromi
یک شنبه 24 اردیبهشت 1385, 12:29 عصر
سوالم رو به این شکل مطرح میکنم
من یه برنامه نویس بانک اطلاعاتی
دو تا ابزار استفاده میکنم
یکی Compiler یا ...
و یکی DBMS
فرض کنید Licence کامپایلر رو خریدم. خوب نسخه اجرائی با همون Licence کفایت میکنه.
DBMS چی؟
مثلا اگه DBMS من SQL SERVER باشه آیا باید User های من هم SQL SERVER بخرن؟ برای چه جور استفاده ای از SQL Server باید Licence داشته باشیم؟
نمی دونم می تونم منظورم رو بیان کنم یا نه ؟
دوستانی که در این زمینه اطلاعات دارن اگر لطف کنن و پاسخ بدن ممنون میشم
البته این سوال مربوط به SQLُServer تنها نمیشه و در مورد همه بانکهای اطلاعاتی وجود داره

Kamyar.Kimiyabeigi
یک شنبه 24 اردیبهشت 1385, 13:15 عصر
اولا" که SQL Server احتیاج به Lincence نداره اما در مورد بقیه DB ها هم قاعدتا" شما دارین Client Server کار میکنین و برای هر Client هم که DB جدا ندارین. پس فقط برای Server شما Licence نیاز دارین

mzjahromi
یک شنبه 24 اردیبهشت 1385, 13:20 عصر
اولا" که SQL Server احتیاج به Lincence نداره اما در مورد بقیه DB ها هم قاعدتا" شما دارین Client Server کار میکنین و برای هر Client هم که DB جدا ندارین. پس فقط برای Server شما Licence نیاز دارین

اولا" که SQL Server احتیاج به Lincence نداره
پس این حداقل 2355 $ مال چیه؟

ما در مورد بقیه DB ها هم قاعدتا" شما دارین Client Server کار میکنین و برای هر Client هم که DB جدا نداری
همیشه که وب کار نمی کنیم.

AminSobati
یک شنبه 24 اردیبهشت 1385, 23:10 عصر
طبیعتا SQL Server 2005 به عنوان یک نرم افزار، بهایی داره. تمام Editionهای اون میبایست که برای استفاده، خریداری بشن به غیر از Express Edition که رایگان و قابل انتشاره. اما در مورد Client، شما به عنوان برنامه نویس، مثلا باید برای استفاده از VB.NET بهای اون رو پرداخت کرده باشید. اما وقتی برنامه ای نوشتید و فروختید، کاربر برنامه شما بهای VB.NET رو نمیده، بلکه بهای نرم افزار خودتون رو به شما میده.

Kamyar.Kimiyabeigi
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 06:20 صبح
mzjahromi ظاهرا" شما در ایران برنامه نویسی میکنین (همه چیز crack شده). حالا فرض رو بر این میزاریم که به خاطر وجدان درد دنبال Lincence بگردین. همانطور که گفتم برای Client , server فقط برای Server کافیه که Licence داشته باشین و اگر هم برنامتون تک کاربره هست خوب مسلما" فقط برای همون کاربر کافیه (چیزی که کاملا" واضحه و بر میگرده به برداشت طرف)
متاسفانه برداشت شما از Client Server فقط برنامه Web هست. در صورتی که دوست عزیز برنامه های windows application ایی هم میتونن client server باشن (دو لایه)
در ضمن این طرز جواب دادن من بر میگرده به پست قبلی شما (3#)
از قدیم گفتن هر جوری که دوست داری دیگران باهات رفتار کنن تو با دیگران همون طوری رفتار کن

mzjahromi
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 06:49 صبح
طبیعتا SQL Server 2005 به عنوان یک نرم افزار، بهایی داره. تمام Editionهای اون میبایست که برای استفاده، خریداری بشن به غیر از Express Edition که رایگان و قابل انتشاره. اما در مورد Client، شما به عنوان برنامه نویس، مثلا باید برای استفاده از VB.NET بهای اون رو پرداخت کرده باشید. اما وقتی برنامه ای نوشتید و فروختید، کاربر برنامه شما بهای VB.NET رو نمیده، بلکه بهای نرم افزار خودتون رو به شما میده.
من هم منظورم دقیقا همینه منتها APP با DBMS فرق میکنه. DBMS بعضا لازما به طور کامل روی سیستم مشتری ما هم نصب بشه. چون Exe نداره. تو این شرایط بهای اون DBMS که روی سیستم مشتری باید نصب بشه هم باید داده بشه.
یه مثال میزنم.
من یه برنامه مینویسم با VB.NET و SQL Server.
خودم هم Licence هردو رو دارم یعنی VB.Net و SQL SERVER
حالا می خواهم برنامه رو به 100 جا بفروشم.
نیاز هست که یه نسخه از SQL SERVER (حالا یا MSDE) به کاربر بدم + خود برنامه.
با توجه به اینکه برنامه با VB.NET دارای Licence نوشته شده ، پس انتشار اون مشکلی نداره. ولی SQL Server چی ؟ اونم مشکلی نداره.

یه سوال دیگه
Express Edition il,k همون MSDE هست؟

mzjahromi
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 06:52 صبح
mzjahromi ظاهرا" شما در ایران برنامه نویسی میکنین (همه چیز crack شده). حالا فرض رو بر این میزاریم که به خاطر وجدان درد دنبال Lincence بگردین. همانطور که گفتم برای Client , server فقط برای Server کافیه که Licence داشته باشین و اگر هم برنامتون تک کاربره هست خوب مسلما" فقط برای همون کاربر کافیه (چیزی که کاملا" واضحه و بر میگرده به برداشت طرف)

شما اگه بلدید جواب سوال رو بدید و تفره نرید
1-مشکل ClientServer نیست مشکل Package هست
2- وجدان و ... به من مربوط میشه و سوال چیز دیگه هست

Kamyar.Kimiyabeigi
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 07:33 صبح
مشکل ClientServer نیست مشکل Package هست

متاسفانه برداشت درستی از SQL Server نداری که میخوای در برنامه های Package ایی ازش استفاده کنی.

mzjahromi
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 07:42 صبح
متاسفانه برداشت درستی از SQL Server نداری که میخوای در برنامه های Package ایی ازش استفاده کنی.اون دیگه به من مربوط میشه

(دو لایه)
در ضمن این طرز جواب دادن من بر میگرده به پست قبلی شما (3#)
از قدیم گفتن هر جوری که دوست داری دیگران باهات رفتار کنن تو با دیگران همون طوری رفتار کن
شما اگه تو چیزی که ازش اطلاعی نداری اظهار نظر نکنی هیچ جوری باهات رفتار نمی کنن
و اینکه یه بحث رو با صحبتهای بی ربط خراب نکنی
همینطور اگه پستی رو که بهش جواب داده شد اصلاح نکنی

nima_jafari
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 08:48 صبح
سلام محمد جون
چرا اعصاب خودت رو خورد می کنی.
خوب انتشار پیدا کنه مشکلی نداره که. خوب چرا این مسئله اینقدر مهمه دلیلت چی هست؟
متشکرم.

linux
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 10:02 صبح
ببینید چرا اینجا دعوا می کنید آقای ثباتی گفتند که اگر خوب مطلبشون را بخوانید متوجه میشوید.
شما به عنوان برنامه نویس خوب vs.net را می خری و sql server develpoer edition را هم خریدی حالا برنامه برای یک سازمان یا هرجای دیگه نوشتی خوب یک قیمتی روی نرم افزار خودت می گذاری!حالا برای آن سازمان یا هر جای دیگه باید بروید و نسخه مناسب sql سرور را بخرید نسخه استاندارد یا ... این کار را شما می تونید براشون انجام بدید یا خودشون برند بخرند.
یعنی آن سازمان در حقیقت 2تاخرج باید بکنه
1- پول نرم افزار شما را بدهد.
2- یک نسخه مناسب با نیاز و به تعداد کلاینت های مورد نظر sql server بخرد.
این آدرس را نگاه کن قیمت ها به همراه نحوه خریداری کاملا توضیح داده شده.
http://www.microsoft.com/sql/howtobuy/default.mspx
می دونید sql سرور دقیقا 32,767 دیتابیس میشود در آن ایجاد کرد.یعنی یک سازمان می تونه یک sql سرور داشته باشد و تمامی برنامه هایی که به پایگاه داده احتیاج دارند از آن استفاده کنند.
حتما دید که بعضی هاست ها sql سرور هم به عنوان پایگاه داده می دهند خوب یک sql سرور هست که اطلاعات چندهزار سایت را نگهداری می کنه و همشون از همون یک sql سرور استفاده می کنند.
در 99% کارهای ما sql server express که مجانی هم هست جوابگوی نیازهای ما هست.

mzjahromi
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 10:34 صبح
شما به عنوان برنامه نویس خوب vs.net را می خری و sql server develpoer edition را هم خریدی حالا برنامه برای یک سازمان یا هرجای دیگه نوشتی خوب یک قیمتی روی نرم افزار خودت می گذاری!حالا برای آن سازمان یا هر جای دیگه باید بروید و نسخه مناسب sql سرور را بخری
مشکل اینجاست که همیشه با محصولات مایکروسافت برنامه رو نمینویسیم که
روی VS نسخه رایگان sql server develpoer edition هست. حالا این هیچ. فرض کنیم خودمون مجبوریم بخریم.

یعنی آن سازمان در حقیقت 2تاخرج باید بکن
مشکل اینجاست
می خواهیم ببینیم در چه شرایطی باید SQL Server رو بخریم

این آدرس را نگاه کن قیمت ها به همراه نحوه خریداری کاملا توضیح داده شده.
http://www.microsoft.com/sql/howtobuy/default.mspx
قیمتها رو میدونم. بحث روی سایر موارده
تا اینجاش برداشت من اینه که SQL Server هم مثل ویندوز تهیه اش به عهده کارفرما یا سازمان یا مشتری ما هست.(البته بسته به توافق) درسته؟

در 99% کارهای ما sql server express که مجانی هم هست جوابگوی نیازهای ما هست.
این همون MSDE هست یا نگارش دیگه هست؟
اگه نگارش دیگه ای هست قابلیتهاش چیه؟

linux
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 13:21 عصر
مشکل اینجاست که همیشه با محصولات مایکروسافت برنامه رو نمینویسیم که
روی VS نسخه رایگان sql server develpoer edition هست. حالا این هیچ. فرض کنیم خودمون مجبوریم بخریم.

مشکل اینجاست
می خواهیم ببینیم در چه شرایطی باید SQL Server رو بخریم

قیمتها رو میدونم. بحث روی سایر موارده
تا اینجاش برداشت من اینه که SQL Server هم مثل ویندوز تهیه اش به عهده کارفرما یا سازمان یا مشتری ما هست.(البته بسته به توافق) درسته؟

این همون MSDE هست یا نگارش دیگه هست؟
اگه نگارش دیگه ای هست قابلیتهاش چیه؟
اصلا مهم نیست شما با چی برنامه تان را می نویسید vs,delphi,... یا هر محیط برنامه نویسی خرید آن به عهده شما هست. نسخه sql server developer روی vs نیست و رایگان هم نیست!تنها چیزی که رایگان هست اکسپرس ادیشن هست که آنرا که حدود 200 مگابایت هست می توانید از http://msdn.microsoft.com/vstudio/express/sql/download/ اینجا دانلود کنید.
در شرایطی که برنامه شما احتیاج به sql server غیر از اکسپرس ادیشن داره باید بخرید حالا فرق نسخه های مختلف چی هست به چه دردی می خوره باید از روی سایت مایکروسافت ببینی.
برداشت شما درست هست خرید sql سرور به عهده مشتری شما هست.و این خرید هم باید براشون به صرفه باشد.
sql server یک چیز عام هست. شرکتهای مختفی sql server درست کردند اراکل ، ماکروسافت ، mysql و .... بعضی هاشون کلا پولی هستند بعضی هاشون هم مجانی. مثل mysql و sqllite و firebirdsql server
اکسپرس ادیشن با msde فرق می کند msde برای نسخه 2000 بود و این برای نسخه 2005
msde هم مجانی نیست اطلاعات بیشتر را از اینجا بخوان http://www.microsoft.com/sql/prodinfo/previousversions/msde/prodinfo.mspx

mzjahromi
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 13:43 عصر
ممنون از راهنمائی تون

sql server یک چیز عام هست. شرکتهای مختفی sql server درست کردند اراکل ، ماکروسافت ، mysql و .... بعضی هاشون کلا پولی هستند بعضی هاشون هم مجانی. مثل mysql و sqllite و firebirdsql server
اینجا منظورتون از SQL Server همون DBMS هست دیگه؟ چون SQL Server مال مایکروسافته

mzjahromi
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 13:50 عصر
msde هم مجانی نیست
میشه برداشتی که از جمله زیر میشه رو بگید؟
به نظر میاد MSDE2000 مجانی باشه

Licensing
Developers can freely distribute MSDE 2000 solutions built with SQL Server 2000 Developer Edition, Microsoft Visual Studio .NET development tools, or with Microsoft Office 2000 Developer edition. See the End-User License Agreement (EULA) for the full redistribution and royalty terms.

mzjahromi
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 13:53 عصر
اینهم ادامه اش

Methods of Distribution
With MSDE 2000, application developers are given the ability to install a redistributable relational database engine, fully compatible with SQL Server 2000 as part of the custom application setup process. Application solutions using MSDE 2000 can store data in a desktop engine whose configuration and resources are managed dynamically, removing the need for extra graphical tools and administrative utilities. This makes MSDE 2000 the ideal database to embed into desktop and laptop applications.

Application developers have two ways to build the MSDE 2000 installation into their application setup. After installing the database engine, developers can use standard SQL Server application programming interfaces (APIs) to build and manage database objects.

linux
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 18:14 عصر
ممنون از راهنمائی تون
اینجا منظورتون از SQL Server همون DBMS هست دیگه؟ چون SQL Server مال مایکروسافته
تقریبا!
چیزی که مال مایکروسافت هست اسم کاملش MSsql server هست.
شرکتهای دیگه هم محصولات خودشان را به این اسم نام گذاری می کنند
مثلا sybase sql server یا gnu sql server که این مجانی هم هست.
http://www.ispras.ru/~gsql/
http://www.sybase.com/
dbms اولا یک چیز خیلی کلی هست، فاکس پرو و اکسس و .... این چیزها را هم شامل میشه.

linux
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 18:21 عصر
میشه برداشتی که از جمله زیر میشه رو بگید؟
به نظر میاد MSDE2000 مجانی باشه

Licensing

Developers can freely distribute MSDE 2000 solutions built with SQL Server 2000 Developer Edition, Microsoft Visual Studio .NET development tools, or with Microsoft Office 2000 Developer edition. See the End-User License Agreement (EULA) for the full redistribution and royalty terms
.درست هست مجانی شده من فکر می کردم پولی هست. خوب شما می تونید دانلود کنید و ازش استفاده کنید.

mzjahromi
دوشنبه 25 اردیبهشت 1385, 18:55 عصر
تقریبا حل شد.
ممنون
چیزی که مال مایکروسافت هست اسم کاملش MSsql server هست.
شرکتهای دیگه هم محصولات خودشان را به این اسم نام گذاری می کنند
درسته ولی معمولا MS SQL Server رو با SQL Server میشناسن. مهم نیست.
ممنون از راهنمائی های شما و جناب ثباتی