PDA

View Full Version : سوال: نیاز به آموزش در رابطه با ضمیمه کردن فایل

mahdiyar.m
جمعه 13 تیر 1393, 19:19 عصر
سلام دوستان عزیز،یه بحثی در php هست که برای جلو گیری از تکرار یه کد اون کدهارو تو یه فایل متنی میریزیم و اون رو به فایل phpمون ضمیمه میکنیم.
لطفا یه مثال در رابطه با دستور های:
require
include
require_once
include_once
برام بزنید.
ممنونتون میشم.

vahidqara
جمعه 13 تیر 1393, 19:48 عصر
سلام و درود ... کمی جستجو میکردین حتما دستتون میومد. :لبخندساده:

مثال..! اینکه شما یک تابع یا یک کلاس رو نوشتید در جای دیگه و الان تو یک صفحه ی دیگه بهش نیاز دارید به وسیله دستور require_once('نام تابع یا نام کلاس') آنرا فراخوانی میکنید و از آن استفاده میکنید....

mahdiyar.m
جمعه 13 تیر 1393, 19:52 عصر
مثلا من یه تابع رو توی یه فایل متنی مینویسم و توی هاردم ذخیره میکنم،بعد مثلا با استفاده از دستور include اونو فراخوانی میکنم درسته؟

#Elahe#
جمعه 13 تیر 1393, 20:30 عصر
مثلا من یه تابع رو توی یه فایل متنی مینویسم و توی هاردم ذخیره میکنم،بعد مثلا با استفاده از دستور include اونو فراخوانی میکنم درسته؟

http://uk3.php.net/manual/en/function.require-once.php

marys_farahani
جمعه 13 تیر 1393, 20:44 عصر

بزارید یکم ساده تر بگم include کردم در php مثل الحاق کردن یه فایل سی اس اس برای سند html یا الحاق کردن فایل جی کوئری برای سایتمون هست

یعنی اینکه شما یه فایل php مینویسد مثلا کد اتصال به دیتابیس و این سند داخل پوشه سایتتون یا تو روت سایت یا داخل یه پوشه دیگه ذخیره میکنید بعد با دستور include اون فایل رو برای سایر بخش های سایت که نیاز به اتصال به دیتابیس هست الحاق میکند که هر بار مجبور نشید هی کد اتصال به دیتابیس رو بنویسید

یه مزیت مهم برای این کار اینکه اگه فردا روز بخواید اسم دیتابیس رو تغییر بدید فقط داخل یه فایل اون رو ویرایش میکنید و مزیت های دیگه این مهترینش از نظر من بود

سوال بعدی که ممکنه براتون پیش بیاد اینکه فرق include و require چیه ؟

یک فرق مهم دارند؛
اگر فایل موردنظر نتواند فراخوانی شود (مثلا وجود نداشته باشد یا چرمیژن لازم برای خواندن و اجرای آن وجود نداشته باشد)، آنگاه:
دستور include فقط یک warning برمیگرداند و برنامه را ادامه می‌دهد
اما
دستور require یک error برمیگرداند و اجرای برنامه را متوقف می‌کند.

این تفاوت از نظر امنیتی مهم است. مثلا گاهی برنامه نویس برای محیط ادمین فایل auth.php را فراخوانی می‌کند و درون این فایل گفته شده که اگر کاربر لاگین نکرده بود، او را اجبارا به صفحه login.php هدایت کند. حال اگر این فایل (auth.php) پاک شود یا ناقص آپلود شود و ...
در صورتی که با include فراخوانی شده باشد، یک خطای warning نمایش میدهد و ادامه برنامه (که فقط قرار است مدیر دسترسی داشته باشد) را به او نمایش می‌دهد.

mahdiyar.m
جمعه 13 تیر 1393, 21:59 عصر
توضیحتون بسیار عالی بود

amg_123
یک شنبه 15 تیر 1393, 20:55 عصر
marys_farahani، توضیح کاملی دادان(سپاس از توضیحات) فقط ی نکته کوچیک میمونه! اونم اینه که، وقتی شما از require_once یا include_once استفاده میکنید فقط یکبار فایل به پرونده ضمیمه میشه، یعنی اینکه اگه قبلا این فایلو include کردین دیگه صرف نظر میکنه از ضمیمه کردن مجدد فایل.:چشمک: