PDA

View Full Version : مفهوم web service

--masumeh
جمعه 20 تیر 1393, 10:26 صبح
با سلام من تازه در سایت w3schools شروع کردم به مطالعه web service ولی مفهوم اون را دقیقا درک نمی کنم مثلا توی یکی از مثالهاش یک webservice برای تبدیل فارنهایت به سلسیوس نوشته و سپس یک فرم ساخته که فارنهایت را از کاربر دریافت می کند و آن را به webservice برای تبدیل ارسال می کند یعنی در قسمت Action فرم آدرس وب سرویس نوشته شده خب من سوالم اینه که چه فرقی می کرد اگه برای این کار وب سرویس نمی نوشتیم و در واقع مثل قبل آن را به صفحه ای که خودمان ساختیم و کار تبدیل را انجام می داد ارجاع می دادیم

senaps
جمعه 20 تیر 1393, 22:35 عصر
با سلام من تازه در سایت w3schools شروع کردم به مطالعه web service ولی مفهوم اون را دقیقا درک نمی کنم مثلا توی یکی از مثالهاش یک webservice برای تبدیل فارنهایت به سلسیوس نوشته و سپس یک فرم ساخته که فارنهایت را از کاربر دریافت می کند و آن را به webservice برای تبدیل ارسال می کند یعنی در قسمت Action فرم آدرس وب سرویس نوشته شده خب من سوالم اینه که چه فرقی می کرد اگه برای این کار وب سرویس نمی نوشتیم و در واقع مثل قبل آن را به صفحه ای که خودمان ساختیم و کار تبدیل را انجام می داد ارجاع می دادیم

اون یه مثال بوده....
شما سیستم های خیلی بزرگ تر رو متصور باش...
مثلا، فکر کن که میخوای یه سایت یا برنامه بنویسی که یه قسمتیش نمایش اب و هوا رو هم داره.... حالا، شما میای خیلی راحت با پیاده کردن دوتا تابع، از یه وب سرویس دمای هوا و سایر اطلاعات مربوطه رو میگیری بدون اینکه نگران این باشی که چی میشه و چجوری میشه که اون اطلاعات بدست میاد... شما فقط کاربرش میشی....

یا همچین چیزایی....
با وب‌سرویس ها، شما میتونی یه سرویس رو که ممکنه هر چیزی باشه! از خوندن اطلاعات از دیتابیس گرفته! تا دادن یه سری اطلاعات و امار کلی، توی نرم افزار ها یا وب ‌سایت های خودت استفاده بکنی....

یه جور برنامه نویسی سمت سرور محسوب میشه ولی با این هدف که خود سرویس مورد استفاده قرار نگیره و برای کاربر نهایی نباشه....

مثال خیلی مناسبش، الان همین سیستم های ارسال پیامک تبلیغاتی هستش....
اونا به شما یه مشت کلاس و تابع میدن که شما توی برنامه‌ات پیاده سازی میکنی.... حالا، کاربرد این سرویس چیه؟؟؟؟ شما دیگه لازم نیست سخت افزار های لازم رو تهیه بکنی و خود اون سایت مربوطه سخت افزار ها رو داره و شما با استفاده از توابع اونها توی برنامه‌ی خودت، به صورت غیر مستقیم ارتباط بین کاربر رو با سیستم ارسال پیامک برقرار میکنی...(منظور از کاربر، کسی که میخواد پیامک بفرسته با برنامه شما هستش).....

سرویس ها، همونجور که عرض کردم برنامه های تحت سروری هستن که کاربرشون برنامه نویس ها هستن و نه کاربر نهایی که از سرویس استفاده بکنه!‌:)

--masumeh
شنبه 21 تیر 1393, 04:38 صبح
ممنون از توضیحاتتون