PDA

View Full Version : آموزش: پردازش تصویر و بینایی ماشین به وسیله Emgu Cv

silsin
دوشنبه 30 تیر 1393, 10:02 صبح
نمی دونم چرا منبع درست و حسابی فارسی برای اینجور چیزا نیست تو نت !! به خاطر همین می خوام خودم دست به کار شم و به وسیله مثال و هرچی کلا تو اینترنت هست یه منبع درست و حسابی برای این پیدا جمع اوری کنم

مقدمه :
Emgu cv چیست ؟
میشه گفت نزد خود من به عنوان یک برنامه نویس اماتور حتی به کار بردن کلمات بینایی ماشین و یا پردازش تصویر هیجان انگیزه ! اینکه بشه کاری کرد که به وسیله دوربین ساده تصویری رو تشخیص داده و حتی بر روی اون اعمال داد واقعا میشه گفت از بیشتر کارهای تکراری در برنامه نویسی واقعا لذت بخش تره ! به طور معمول ما بینایی ماشین و کلا اعمال مربوط به پردازش تصویر یا پردازش صدا و .....
رو در نرم افزاری همانند متلب دیده بودیم که خب به راحتی میشد این اعمال رو داخل اون انجام داد. اما شاید عده ای هم بخوان این کار رو در قالب دات نت یا سی پلاس پلاس انجام بدن !
بسته کتابخانه ای با نام OpenCv در اینترنت وجود داره که به وسیله اون می تونید اعمال مربوط به پردازش تصویر و یا بینایی ماشین رو انجام بدین. Emgucv نسخه دانت نت این بسته برای کاربران زبان c# بوده که به وسیله اون می تونید همون کارهای داخل OpenCv رو بر روی دات نت هم انجام بدین. توی هر سایت اموزشی خارجی مربوط به این کامپوننت برین در کنار اموزش تیتر بزرگ زدن که اقا این ساده است به جان خودمون خیلی ساده است . ما هم می خوایم تو این تاپیک ببینیم واقعا همچین چیزی هست یا نه !

فهرست :

نصب و راه اندازی

ساخت اولین پروژه

silsin
دوشنبه 30 تیر 1393, 10:11 صبح
نصب و راه اندازی :
برای این کار مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید :

1- مطمئن شوید که نسخه مناسبی از ویژوال استدیو را بر روی رایانه خود نصب کرده باشید
2 - فایل نصبی این کامپوننت را از مسیر زیر دریافت کنید :
http://sourceforge.net/projects/emgucv/files/emgucv/2.2.1/libemgucv-windows-x86-2.2.1.1150.exe/download
3- پس از دریافت ان را نصب کنید ! اگر نسخه دیگری از این کامپوننت بر روی سیستم شما وجود دارد ابتدا ان را حذف کرده و سپس این را نصب کنید

نکته 1 :
برای استفاده از این کتابخانه باید dll های مربوط را به صورت جداگانه وارد پروژه خودتان بکنید
نکته 2 :
برای دسترسی به مثال های همراه این کتابخانه به مسیر زیر مراجعه کنید
C:\Emgu\emgucv2.2.1.1150\Solution
نکته 3 :
می توانید فایل های dll مربوطه کار خود را از مسیر زیر دریافت کنید
C:\Emgu\emgucv2.2.1.1150\bin
نکته : 4
توجه داشته باشید که
'emgucv-windows-x86 2.2.1.1150' به معنای ورژنی است که استفاده می کنید

silsin
دوشنبه 30 تیر 1393, 12:09 عصر
خودم به شخصه Afroge رو بیشتر ترجیح میدم ! اصلا هر دوتا رو با هم میبرم جلو . از مدیران اگه میشه به انتهای نام تاپیک AFroge.net هم اضافه کنید