PDA

View Full Version : Sharepoint به درد من میخوره؟

Milad_Fashi
چهارشنبه 29 مرداد 1393, 10:39 صبح
اگه حوصله ندارید همه متن رو بخونید فقط قسمت Bold شده رو بخونید.

من قبلا برنامه نویسی میکردم.نه حرفه ای .ولی خوب کم هم کد نزدم.و میدونم کد نویسی حوصله و صبر زیادی میخواد
پیش خودم گفتم بیا برنامه نویسی رو رها کن.و برو سراغ یادگیری شبکه و از صفر شروع کن یادش بگیر
اما برای شبکه دید خوبی ندارم.و باید از زیر صفر شروع کنم
به همین خاطر خواستم از این شاخه به اون شاخه نپرم و برنامه نویسی رو که بیشتر کار کردم و بهتر بلدم رو ادامه بدم
چون از انحصاری بودن ویندوز خوشم نیومد.سراغ لینوکس رفتم.و به همین خاطر خواستم با PHP تحت وب کد بزنم
که متوجه شدم PHP خیلی کدنویسی بیشتری داره.و باز مجبور شدم زیر سلطه امپراتوری مایکروسافت برم و با ASP.net MVC آشنا شدم.(معتقدم تنها عیب ASP.net MVC اینه که Cross-Platform نیست.و به خاطر سیاست انحصاری مایکروسافت هستش.پروژه مانو هم ناقصه.اگه ASP.net MVC به صورت Cross-platform باشه به نظر من خیلی بیشتر محبوب میشه و پیشرفت میکنه ولی چون که مایکروسافت نمیخواد محصول اصلی اش یعنی سیستم عامل ویندوز ضرر کنه تلاش نمیکنه که ASP.net MVC رو Cross-platform کنه.ولی از این نظر که به صورت محدود OpenSource هستش خیلی خوبه)
ASP.net MVC ظاهرا شعارش Rapid Application Development هستش.و این چیزی است که من دوست دارم.با حداقل کد نویسی ایده ات رو به محصول تبدیل کن.مثل شعار jQuerty که میگه کمتر بنویس بیشتر کارکن ( Write less do more).یا شعار Xamarin که میگه(Dont dirty your hand with XML).
همچنین از سینتکس زبان سی شارپ بیشتر خوشم میاد.همچنین این زبان همه منظوره است و مایکروسافت داره بر روی پلتفرم های مختلفش برای این زبان سرمایه گذاری میکنه.اما PHP از اسمش مشخصه Personal Home Page.برای سایت های شخصی ساخته شد.و ابتدا شی گرایی نداشت.خیلی ساده بود.ولی بعد ها رشد کرد و پیشرفت کرد و شی گرایی هم بهش اضافه شد.ولی من کلا یکی سینتکسش رو دوست ندارم.یکی اینکه مفسریه و هنوزی ماشین مجازی مخصوص به خود رو نداره(ماشین مجازی HHVM مال فیسبوک برای زبان Hack هستش و به صورت 100 درصدی زبان PHP را پشتیبانی نمیکنه.و مشکلاتی رو داره و هنوز تکمیل نشده)

اما فکر میکنم Sharepoint هم انتخاب خوبی برای من باشه.که حوصله ی کدنویسی زیاد رو ندارم!
گرچه Sharepoint کار نکردم و خوب نمیشناسمش ولی در موردش خوندم و این طوری درک کردم که
برای تولید پرتال های اینترانت و اکسترانت ابزار خوبیه
با کمترین کد نویسی و خیلی سریع میتونید یه پرتال داخلی رو تولید کنید.(آخرش ندونستم فرق پرتال و CMS و سایت دقیقا چیه!؟ یا فرق CMS با ERP و CRM چیه! گیج شدم)
با شیرپوینت سایت هم میشه ساخت.ولی شنیدم مقرون به صرفه نیست.هزینه سرور و ... و همچنین نداشتن سرعت خوب!

اما در مورد شیرپوینت چند تا سوال دارم :

1-آیا کسی که شیرپوینت کار میکنه.میتونه ASP.net هم کارکنه؟ شنیدم معماری شیرپوینت ASP.net MVC نیست.و معماری MVP داره! ولی اگر بخواهیید شخصی سازی کنید و تغییرات بدید باید از ASP.net استفاده بشه.یعنی من میتونم هر دوتا رو یاد بگیرم؟ یا بهتر فقط یکی رو یاد بگیرم؟
2-اگر در یک شبکه اینترانت بخواهیم یکی از کلاینت ها که از سرور شیرپوینت استفاده میکنه موبایل باشه آیا میشود کاری کرد که اطلاعات ما بر روی کلاینت موبایل به صورت استاندارد موبایلی و Touch Optimize باشد؟ من قبلا برنامه نویسی تحت وب برای موبایل ها کار کردم.اگر قرار باشه همه چیز ویزاردی و بدون کد باشه پرتال میتونه برای موبایل ها و تبلت ها هم قابل نمایش باشه؟ و با توجه به لمسی بودن صفحه نمایش اونها و کوچک تر بودن Display اطلاعات رو نمایش بده؟ مثلا در ASP.net MVC دست برنامه نویس باز هستش برای اینکه به فکر تبلتها هم باشه.اما در شیرپوینت هم دست برنامه ساز بازه که با استفاده از jQuery Mobile به بیشترین حد شخصی سازی برسه و ظاهر رو خودش درست کنه ؟
3-آیا برای شیرپوینت دانش شبکه هم لازمه ؟ و اگر لازمه چه مدارکی از شبکه را باید داشت؟
4-آیا برای شیرپوینت دانش برنامه نویسی هم لازمه ؟ مثلا من میتونم از اطلاعاتی که در مورد HTML5 و CSS3 و jQuery و java Script و jQuery UI دارم برای تغییرات و شخصی سازی ها بهره ببرم و استفاده کنم؟ و یا از #C برای کدنویسی تحت سرور استفاده کنم.و ...
5-مثلا اگر بخواهیم یه برنامه مدیریت رستوران بنویسیم میشه از شیرپوینت استفاده کرد؟
6-اگر میگن شیرپوینت به درد سایت ساختن نمیخوره و بهتره از php و asp.net استفاده بشه! پس چرا سایت هایی مثل فراری و hp با شیرپوینت ساختن!؟ منظور اینه به درد سایت های خیلی خیلی بزرگ و غول پیکر مثل فیسبوک نمیخوره؟ یا کلا به درد سایت سازی نمیخوره؟
7-اخیرا شایعاتی هست که مایکروسافت نمیخواد SharePoint رو به صورت محلی یا On-Premise در آینده گسترش بده.و سیاست اون استفاده از SharePoint به صورت Cloud و در بستر اینترنته! آیا واقعا چشم انداز آینده SharePoint به سمت کلود رفتنه و سبک محلی فعلی برای همیشه از بین میره؟

ببخشید طولانی شد.لطفا کمکم کنید بتونم مسیر کاری ام رو مشخص کنم.از این شاخه به اون شاخه پریدن رو دوست ندارم.و دوست ندارم شیرپوینت رو شروع کنم.و بعد پشیمون بشم و برم سراغ چیز دیگه ای