PDA

View Full Version : فوری ---» کمک در گرفتن اطلاعات از دیتابیس اکسس یا SQL

Perspolis
سه شنبه 02 خرداد 1385, 15:14 عصر
سلام خسته نباشید
من یه مشکل دارم
ما فرظ می کنیم که دو عدد TextBox و یک عدد list box و یک دکمه داریم بعد با نوشتن در TextBoxو زدن کلید آن کلمه به همراه معنی آن که در TextBox دوم قراردارد به دیتابیس در اکسس یا SQL ذخیره شده و نام کلمه در لیست باکس اضافه می شود .

حال می خواهم بدانم باید چه دستوری بنویسم که وقتی با ماوس روی هر کلمه که کلیک کردم معنی آن در TextBox مورد نظر نمایش داده شود.

ali_kolahdoozan
سه شنبه 02 خرداد 1385, 16:16 عصر
شما هر کلیک موس باید اون کلمه رو در database خودت جستجو کنی یا از currency manager استفاده کنی که هر فیلد به فیلدهای دیگر رکوردی که درش قرار داره اشاره کنه

Perspolis
سه شنبه 02 خرداد 1385, 18:42 عصر
دوست عزیز ممنونم که به سوالم جواب دادی منتها من اصلاً نمیدونم که چطوری باید به دیتا بیس مراجعه کرد و جستجو کرد اگه میشه برام
برنامه اش رو بنویس یعنی اون دستوری که میتونم برم داخل دیتا بیس و اون فیلد مورد نظر و مقادیرش رو جستجو کنم.

می دونی من فقط مشکلم اینکه چجوری میشه به اطلاعات فیلد هایم دسترسی پیداکنم.
متشکرم.....

ali_kolahdoozan
سه شنبه 02 خرداد 1385, 21:52 عصر
دوست من شما مبحث اصلی و مهمی رو اشکال دارید . آیا وقتش نیست یه کتاب رو از صفر زیر و رو کنید و یاد بگیرید . این بهتر نیست . من هم یک مدت دچار این مشگل شده بودم . خودم باورم شده بود همه چیز بلدم و حاضر نبودم برم یاد بگیرم تا وقتی که نزدیک بود بیکار بشم رفتم همش رو خوندم . البته مشگل من در زمینه های دیگه بود . چشم می نویسم می زارم براتون اما بدونید دارم در حقتون خیانت می شه اگه ناراحت نمی شدید و گیر می موندید تا خودتون یاد می گرفتید بهتر نبود ؟‌ یه کلمه در جواب این پست بگی سورس بزارم . اینکار رو می کنم انتخاب با خودت است یا روش کار کن و اشکال بپرس یا بهت می گم و همینطور ناپخته می ری جلو

Reza_Sunar
چهارشنبه 03 خرداد 1385, 07:36 صبح
دوست عزیز فکر کنم مشکلتون با برنامه پیوستی زیر حل بشه ولی اگه می خواهید خوب بفهمید باید زبان ارتباط پایگاههای اطلاعاتی SQL رو یاد بگیرید و نیز مطالعه ی خوبی هم در ADO.NET داشته باشید.
امید وارم مشکلتون حل بشه

میتونین یه دیتا بیس با نام dbTest با یک جدول با نام tbTest و با فیلدهای Words و Meanings بسازین و در مسیر اجایی برنامه تون قرار بدین و کدها :

Public Class Form1

' ایجاد یک ارتباط دهنده به پایگاه داده ای در اکسس
Dim strCnn As String = "Provider = Microsoft.Jet.OleDB.4.0; Data Source = dbTest.mdb;"
Dim objCnn As New OleDb.OleDbConnection(strCnn)
Dim strSQL As String

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

If TextBox1.Text.Trim <> String.Empty Then
Dim objCmd As OleDb.OleDbCommand
objCnn.Open()
' درج اطلاعات در داخل جدولی در این پایگاه
strSQL = "Insert Into tbTest (Words, Meanings) Values ('" & TextBox1.Text & "' , '" & TextBox2.Text & "')"
objCmd = New OleDb.OleDbCommand(strSQL, objCnn)
objCmd.ExecuteNonQuery()
objCmd.Dispose()
strSQL = String.Empty
objCnn.Close()
FillListBox()
End If

End Sub

Private Sub FillListBox()

' روالی برای نمایش اطلاعات در لیست باکس
ListBox1.Items.Clear()
objCnn.Open()
' نمایش اطلاعات در لیست باکس
strSQL = "Select Words From tbTest Order By Words ASC"
Dim objCmd As New OleDb.OleDbCommand(strSQL, objCnn)
Dim objDr As OleDb.OleDbDataReader = objCmd.ExecuteReader
Do While objDr.Read
ListBox1.Items.Add(objDr("Words"))
Loop
strSQL = String.Empty
objDr.Close()
objCmd.Dispose()
objCnn.Close()

End Sub

Private Sub Form1_Load(ByVal sender As Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Me.Load
FillListBox()
End Sub

Private Sub ListBox1_Click(ByVal sender As Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles ListBox1.Click

Dim strWord As String = ListBox1.SelectedItem
objCnn.Open()
' جستجوی ساده برای کلمه انتخاب شده در لیست
strSQL = "Select Meanings From tbTest Where Words ='" & strWord & "'"
Dim objCmd As New OleDb.OleDbCommand(strSQL, objCnn)
TextBox3.Text = objCmd.ExecuteScalar
strSQL = String.Empty
objCmd.Dispose()
objCnn.Close()

End Sub

End Class

فایل آماده برنامه رو هم می تونین استفاده کنین