PDA

View Full Version : جداول بانک جهت یک برنام انبارداری

ghasem110deh
پنج شنبه 13 آذر 1393, 19:43 عصر
سلام
دوستان میخوام یه برنامه انبارداری (با سی شارپ) بنویسم !
جداول :
جدول تعریف انبا - جدول تعریف کالا - جدول موجودی نقدی - موجودی حسابهای بانکی - جدول چک و ...

سوال :
1- میخوام وقتی یه کالا فروخته شد (فاکتور فروش ثبت شد) تعداد یا مقدار (وزن) کالای فروخته شده از تعدا کل در انبار کم بشه ...

2- توی فرم 3 حالت پرداخت دارم (نقدی , چک , واریز به حساب) وقتی در فرم صدور فاکتور فروش حالت پرداخت تعیین شد , مبلغ به موجودی جدول مورد نظر اضافه بشه ...
(مثلا اگه نقدی بود , مبلغ به جدول پرداخت نقدی بره)

لطفا راهنمایی کنید ...

ghasem110deh
جمعه 14 آذر 1393, 17:29 عصر
بنظرم باید از پروسیجر استفاده کنم ...
ولی نمیدونم چه دستوری بنویسم که اینکارها انجام بده ؟
کسی نیست ؟

hamid30sharp
شنبه 15 آذر 1393, 22:59 عصر
بنظرم باید از پروسیجر استفاده کنم ...
ولی نمیدونم چه دستوری بنویسم که اینکارها انجام بده ؟
کسی نیست ؟

یه سر به این لینک بزن (http://www.daneshjooyar.com/%D9%85%D8%AC%D9%85%D9%88%D8%B9%D9%87-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%DB%8C-%D8%B4%D8%A7/#more-17594)

ghasem110deh
پنج شنبه 11 دی 1393, 00:23 صبح
دوستان ...
هیچکس هیچ نظری نداره یا راهنمایی ؟
من هنوز درگیرم طراحیه جداولم ...
نمیخوام دوباره کاری کنم ! این کل چیزیه که به ذهنم رسیده (یه فایل ورد)

http://s5.picofile.com/file/8156914284/W.rar.html

mohammad reza beizavi
پنج شنبه 11 دی 1393, 00:42 صبح
درود بر شما
برنامه انبارداری نیاز به شناخت کافی از انبارداری و امور مربوطه داره و حسابداری رو شامل نمیشه.
اما برخی از موجودیتهای شما (مثلا جدول موجودی نقد) نشان دهنده ترکیب این دو برنامه هست.
بهتره ابتدا این مسئله که قصد شما نوشتن برنامه انبارداری یا حسابداری هست رو مشخص کنید و بعد از اون هم مدل کارتون که آیا کار تجاری هست یا برای چروژه تحقیقاتی و دانشجویی.
در ضمن مدت زمانی که برای اینکار میتونید بگذارید چقدر هست
اینا از جمله معیارهایی هستند که هم به خود شما و هم به دوستان برای همکاری بهتر، کمک میکنه.

پیروز باشید

mohammad reza beizavi
پنج شنبه 11 دی 1393, 00:47 صبح
درود دوباره
در خصوص استفاده از نوع داده هایی مثل int یا string به جای تاریخ اکیدا به شما توصیه میکنم که از اینکار پرهیز کنید
نوع داده datetime و کلا داده هایی تاریخ و زمان قدرت و امکاناتی دارند که به هیچ وجه با امکانات نوع داده های دیگر برای کار با تاریخ و طمان قابل مقایسه نیست
ابداعاتی که در سند ارسالی به آن اشاره داشتید از جمله مواردی بود که پیشتر به کار می رفت و در صورت مشاهده در برخی از برنامه ها، احتمالا یا برنامه نویس با این روش خو گرفته و یا کورکورانه از این روش استفاده کرده.
مطمئنا نوع داده تاریخ هیچ محدودیتی برای کار چه در بحث تاریخ شمسی و چه در بحث تاریخ میلادی و یا تلفیقی از آنها ایجاد نمیکند.
با آرزوی پیروزی

ghasem110deh
پنج شنبه 11 دی 1393, 05:53 صبح
سلام و ممنون بابت جواب ...
خوب پروژه آموزشیه (میخوام یاد بگیرم) / تا دلتون بخواد هم وقت دارم :) *** اما نمیخوام یه چیز الکی بنویسم (کامل باشه و بدردبخور)

اما برخی از موجودیتهای شما (مثلا جدول موجودی نقد) نشان دهنده ترکیب این دو برنامه هست.
پیروز باشید

یعنی تو برنامه های انبارداری پول و این حرفارو لحاظ نمیکنن ؟

در خصوص استفاده از نوع داده هایی مثل int یا string به جای تاریخ اکیدا به شما توصیه میکنم که از اینکار پرهیز کنید

تاریخ دقیقا حق با شماست ، ولی خیلی تو کار با تاریخ چت میزنم ! از یه کامپوننت اماده استفاده میکنم - یه بنده خدا هم گفت اگه int بزاری میتونی تاریخارو از هم کم کنی !

mohammad reza beizavi
پنج شنبه 11 دی 1393, 20:14 عصر
در خصوص نرم افزار انبارداری بهتره تعریف و مطلب مختصری که در ویکیپدیا دیدم رو بخونید: انبار (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%86%D8%A8%D8%A7%D8%B1)
انبار و انبار داری مقوله بسیار گسترده و پیچیده ای هست که بعضا و معمولا در برنامه حسابداری مرسوم و به دلیل نیاز به کار مختصر با انبار، اندکی از امکانات و مباحث انبار گنجانده می شه
اما در بحث حسابداری چون تمام تراکنشهای مالی باید ثبت و نگهداری شوند و انبار و مباحث آن نیز که با بخش مالی در ارتباط هستند به نهایتا حسابداری نیز با تراکنشهای انبار مرتبط می شود.
حالا بحث اینجاست؛ اگر قصد طراحی برنامه حسابداری مانند محصولات رایج در بازار دارید دیدتان را به برنامه حسابداری برگردانید و در غیر اینصورت به صورت تخصصی به انبار و انبار داری بپردازید.

انبار قسمتی کاملا حساس و قلب تامین قطعات و مواد اولیه در واحدهای صنعتی متوسط و بزرگه و در همین واحد ها تنها خروجی هایی از انبار به حسابداری و برعکس اتفاق میفته ولی عملا کارهاشون به صورت مستقل انجام میشه

اما در خصوص تاریخ باید عرض کنم که تاریخ میلادی تمام کار شما رو انجام میده و امکان کم کردن دو تاریخ و دهها تابع کاربردی و عمدتا پرسرعتتر از بقیه نوع داده ها که نیازی هم به ابداع دوباره نداره

در این خصوص این پست رو هم کامل (تاکید میکنم کامل) مطالعه کنید، حتما مسئله رو براتون واضحتر میکنه

ghasem110deh
پنج شنبه 11 دی 1393, 23:47 عصر
بازم ممنون بابت جواب ...
الان یه برنامه ساده نوشتم واسه ثبت اطلاعات مثلا یه مغازه ... (از فیلم های آموزشی و توضیحات و ... از اینور اونور)
چندتا جنس تعریف میکنه --> میخره ---> میفروشه و درآمد رو بدست میاره !
تعداد کل خرید فروش هم داره ... ولی تعداد رو هواست (هر چندتا که بخواد میفروشه) --> حتی قبل از خرید جنسی میتونی از اون بی نهایت بفروشی --> :قهقهه:
مسخره است دیگه (اگه این رفع بشه) مشکل جدید --> چطور توی خرید یا فروش مشخص کنم که از کدوم کالا تعداد رو کم یا زیاد کنه ؟
و وقتی موجودی کالایی صفر شد ، دیگه نشه فروخت ...
--------------
تو همین سایت یه بنده خدا گفته بود که با کوئری : update Table_name SET Kala=Kala-1 Where ID=@i براحتی میشه انجام داد !!!
--------------
اگه از یکی بیشتر خرید چی ... چطور مشخص میکنه از کدوم کالا کم کنه ؟

در این خصوص این پست رو هم کامل (تاکید میکنم کامل) مطالعه کنید، حتما مسئله رو براتون واضحتر میکنه

همین تاپیک رو مگین یا اون ویکی پدیا رو ؟ (ویکی رفتم که بخونم)

mohammad reza beizavi
جمعه 12 دی 1393, 13:31 عصر
همین تاپیک رو مگین یا اون ویکی پدیا رو ؟ (ویکی رفتم که بخونم)

منظورم لینکی بود درباره تاریخ که متاسفانه نذاشته بودم: تاریخ در بانک اطلاعاتی (http://barnamenevis.org/showthread.php?467670-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B0%D8%AE%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D9%81%DB%8C%D9%84%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE)

در خصوص برنامه الان میشه گفت که شما تقریبا همون نرم افزار حسابداری و اندکی تداخل با مباحث انبار داری رو مد نظر دارید.
در خصوص این نرم افزار شما به عنوان صاحب نرم افزار یا واحد صنفی، تنها از آنچه خریده اید می توانید بفروشید.
پس جدولی نیاز دارید به موجودی که هرگاه اجناسی با هر مقدار یا تعداد را می خرید درون آن وارد یا ویرایش کنید (در صورت وجود نوع کالا از قبل).
در هنگام فروش نیز علاوه بر ثبت جزییات فروش، مقدار کالا را از موجودی کم کنید.
البته قبل از هر فروش باید چک کنید که اگر موجودی کالا کمتر از مقدار موجودی باشد به فروشنده اعلام کند که نهایتا باید می توانید به اندازه مقدار باقیمانده در موجودی بفروشید.
این مورد در خصوص کلیات سوالاتی هست که پرسیدید

در مورد جزییات هم بهتره ابتدا بهتره کلیات رو اجرا و مطمئن بشید تا در خصوص نحوه ی پیاده سازی اونها هم بشه راحتتر صحبت کرد و نظر دوستان رو هم گرفت