PDA

View Full Version : سوال: محاسبه تاریخ قمری در دلفی

RahmanAmiriSh
چهارشنبه 26 آذر 1393, 22:19 عصر
سلام خدمت همه دوستان عزیز ،
من مشغول نوشتن برنامه ای هستم که می بایست به مناسبت ها حساس باشه بنایراین من باید بتونم تاریخ قمری رو هم در بیارم تا مناسبتها رو داشته باشم ، من میتونم تاریخ سیستم رو به تاریخ شمسی تبدیل کنم اما هنوز موفق نشدم تابعی بسازم که تاریخ قمری رو محاسبه کنم .....
خیلی برام ضروریه ، خواهش می کنم دوستان کمک کنید .

یوسف زالی
چهارشنبه 26 آذر 1393, 23:48 عصر
سلام.
چنین چیزی رو حتی منجمین هم ندارند، کلا تاریخ قمری تاریخ قابل اعتمادی نیست. اگر بود، هر سال این همه هزینه نمی شد که ماه در رمضان دیده بشه یا نشه.
شما می تونید بصورت غیر دقیق و با اختلاف این کار رو کنید. البته در خصوص تاریخ های گذشته می تونید بصورت دیتا از نت چیزهایی گیر بیارید.
جالبه بدونید که تاریخ قمری یکی دو بار در تاریخ کلا پوکیده، و نشستن و طی کردن تاریخ رو از سر ماه ریست کردن!!!

hadisalahi2
پنج شنبه 27 آذر 1393, 09:48 صبح
توصیه من استفاده از کامپوننتهای Xcalndar هستش
هر سه نوع تاریخ شمسی ، قمری و میلادی رو پشتیبانی میکنه
با تعطیلات رسمی
با قابلیت تنظیم تاریخ قمری مطابق با تاریخ شمسی

البته به قول داش یوسف تاریخ قمری پوکیده :قهقهه:
ولی خوب این کامپوننت یک جوری همون پوکیده هاش رو دور هم جمع کرده :لبخند:

RahmanAmiriSh
جمعه 28 آذر 1393, 17:00 عصر
توصیه من استفاده از کامپوننتهای Xcalndar هستش
هر سه نوع تاریخ شمسی ، قمری و میلادی رو پشتیبانی میکنه
با تعطیلات رسمی
با قابلیت تنظیم تاریخ قمری مطابق با تاریخ شمسی

البته به قول داش یوسف تاریخ قمری پوکیده :قهقهه:
ولی خوب این کامپوننت یک جوری همون پوکیده هاش رو دور هم جمع کرده :لبخند:

درود بر شما ها ،
عزیزان دلم این موارد رو می دونستم ، ی راه حل می خواستم ، امیدوارم این کامپوننتی که معرفی شد بتونه مشکل رو حل کنه ، بازم از شما عزیزان دلم ممنونم

hadisalahi2
جمعه 28 آذر 1393, 20:17 عصر
منم دقیقا یک برنامه اتوماسیون نوشتم که به مناسبت ها و تعطیلات رسمی حساسه و باید دقیق حساب بشه
چون محاسبات کارت مرخصی ادارات دولتی باید بر مبنای دقیق تاریخ قمری و شمسی باشه
اکثر تعطیلات رسی مثل عاشورا و تاسوعا ، اعیاد قربان و غدیر و ... برمبنای تاریخ قمری هستش ، پس باید برنامه هم این رویدادها رو دقیق محاسبه کنه

به همین دلیل من همون Xcalendar را توصیه میکنم

البته برای محاسبات تاریخ و تبدیلات اونها توصیه میکنم از یونت بسیار عالی داداش یوسف که در امضاش هم گذاشته استفاده کنی

سوال دیگه ای بود در خدمتت هستم

یا حق

Valadi
جمعه 28 آذر 1393, 21:41 عصر
مبناي تاريخ هجري قمري به دوشكل است :
1- در فقه شيعه اثني عشري مبناي ابتدا ماه رويت هلال مي باشد كه اين موضوع كمي كار را دشوار مي كند بطوريكه در ماه رمضان اين موضوع به اوج خود مي رسد
2- در فقه اهل سنت يك مبناي ثابت دارد تقريبا مانند ماههاي شمسي است و در ان رويت هلال اهميت زيادي ندارد

با توجه به اين شرايط كار در تابع نوشتن اين تاريخ قمري سحت كرده است