PDA

View Full Version : راهنمایی در رابطه با ایجاد جدول

DJ2008
دوشنبه 15 دی 1393, 10:24 صبح
سلام
نمیدونم اینجا درسته سوالم مطرح کنم یا نه
به برنامه ساده دریافت و پرداخت ساده میخوام بنویسم که با فاکتورهام هم رابطه داشته باشه.
یه جدول پدر فرزندی برای تعریف حسابهای کل ، معین و تفصیل تعریف کردم.
یه جدول برای گروه شناور و یک جدول برای لیست شناور که با هم مستر و دیتیل می باشند.
تو تعریف اشخاص 3 فیل دارم (دو فیلد سرفصل حسابهای دریافتنی و سرفصل حسابهای پرداختنی و یک فیلد هم حساب شناور).
بجای ریز تفصیل از شناور استفاده کنم و در جدول دریافت و پرداخت رکورد جاری رو با شخص مرتبط کردم که بعد بتونم از یک طرف باحساب معین یا گروه تفصیل (دو فیلد سرفصل حسابهای دریافتنی و سرفصل حسابهای پرداختنی) و از یک طرف هم به حساب شناورش گزارش بگیرم.
حالا میخوام یه جدول سند درست کنم نه دو تا که بطور اتوماتیک بعد از هر پرداخت و دریافت سندش در جدول سند ثبت بشه.
بعد بتونم گزارش دفتر کل و معین و روزنامه بگیرم.
نمیدونم این روش درسته یا نه خیلی تو سایتها گشتم اینقدر بیشتر نفهمیدم.
لطفاً راهنمایی کنید اینجوری که تو فروم های سایتم گشتم این مسائل برای خیلی ها سواله ممنون.

benyaminrahimi
دوشنبه 15 دی 1393, 15:12 عصر
خیلی پیچیده نوشتی چند نکته به نظرم میرسه رو برات مینویسم امیدوارم کمک کنند باشه ... 1 جدول تعریف حسابها یک جدول هست که کل و معین ... در همین جدول درج میشند ...2 مراکز و یا تفصیلی شناور میتونند همون اشخاص شما در نظر گرفته شوند 3 در یک ساختار مستر دیتیل که خیلی طراحیش عمومیه فاکتور ها درج میشوند .. 4 طی یه رویداد مثلا چاپ برگه یا تایید برگه اطلاعات به صورت سند در جدول اسناد درج میشوند سعی کنید آیدی فاکتور رو تو جدول سند داشته باشید تا در صورت تغغیرات فاکتور بتونید سند رو راحت بروز رسانی کنید 5 سند هم که سادست حساب بدهکاران با شناور شخص بمبلغ بدهکار و حساب فروش هم بستانکار این طور هم متونید تراز و دفتر حساب ها و هم تراز و دفتر شناور ها رو به راحتی محاسبه کنید

DJ2008
دوشنبه 15 دی 1393, 15:59 عصر
سلام آقای رحیمی
ممنون که همیشه سوالهای منو شما جواب میدین ان شاء اله روز برسه ما هم بتونیم به کسی راهنمایی برسونیم:لبخندساده:
جدول حسابم بصورت parent - key توی یک جدول تعریف کردم . گروه شناورم رو توی یک جدول و ریز شناورم رو روی یک جدول.شناور با حساب هیچ ارتباط ندارد فعلاً.
منتها ریز تفصیل دیگه تعریف نمیکنم چون شناور بنظرم کاربردی تره.
گیرم روی فیلدهای جدول دریافت و پرداخت هست نمیدونم برای درج حسابها در جدول چه فیلدهایی باید اضافه کنم بقیش اطلاعات اظافیه(مثل :تاریخ و شماره و ...) که میشه درست کرد.

benyaminrahimi
دوشنبه 15 دی 1393, 16:07 عصر
جدول شناور لزوما ارتباطی با جدول حساب نداره - در متد زیر ارتباط شناور و سند در جدول ریز سند عنوان شده -

جدول حساب = لایه - کد حساب - نام حساب
جدول شناور = کد حساب - نام حساب
جدول سند = سریال سند - شماره سند -تاریخ - شرح سند
جدول ریز سند= شماره سند - کد حساب - کد شناور - بدهکار - بستانکار - شرح ردیف

مطالبی که درج شد من باب حسابداری کلاسیک دوبله اگه منطورتون باشه

DJ2008
دوشنبه 15 دی 1393, 16:17 عصر
خیلی ممنون یه سوال دیگه
لازمه اطلاعات پرداخت / دریافت رو توی یک جدول ثبت کنم یا نه؟ که بعد از تائید دریافت/پرداخت یک رکورد در جدول مذکور و یک رکورد هم همانطور که شما گفتین در جدول سند ثبت بشه.
گزارشهای تراز ، روزنامه ، معین و ... همه از همون جدول ریز سند دریافت میشه؟
هرجا خسته شدین بگین سوال نکنم:خجالت:

benyaminrahimi
دوشنبه 15 دی 1393, 16:49 عصر
اگه نرم افزار حسابداری دوبل مینویسی دیگه لازم نیست این کارو کنی .. گزارشاتی رو هم که گفتی از همون جدول ریز سند در میارن ... اگرم سیستم خزانه داری مینویسی به همون روشی که گفتی در سیستم حسابداری سند میزنن .. حساب صندوق با مرکز شناور صندوق حساب مقابلش بابت چه چیزی دریافت یا پرداخت شده

DJ2008
دوشنبه 15 دی 1393, 18:53 عصر
واقعاً ممنون خطهای پایانی دو تا تاپیک آخر به دادم رسید بعد از یک ساعت فکر کردن یه چیزایی فهمیدم.
اگه نتونستم درست کنم دوباره مزاحمتون میشم:تشویق:

a.ashkani90@gmail.com
جمعه 01 خرداد 1394, 18:16 عصر
سلام
اگر این مطلب در اینجا موضوعیت ندارد عذر خواهی می کنم
من رشته ام مکانیک است و از کامپیوتر زیاد نمی دانم ولی بعضی وقت ها برنامه های کوچک و سرگرم کننده برای خودم می نویسم حالا می خواستم شروع کنم یک برنامه کاربری در یک شرکت بنویسم که هر شخص با پسورد خودش وارد بشه و سطح دسترسی برایش تعریف بشه و در زمان های دیگه خواستم برنامه را گسترش بدم هم با مشکلی بر خورد نکنم
از انجا که قبلاً کمی با دلفی کار کردم می خواهم این کار را با دلفی انجام دهم .
من قصد دارم برنامه ام طوری باشد که در سطح کارخانه چندین نفر بتوانند همزمان با آن کار کنند (به صورت شبکه باشد) .اولین سئوالم این است که بانک های اطلاعاتی را باید برای چنین برنامه ای را در چه جوری به وجود بیاورم مثلاً db ، اکسس یا .... اگر در جای خاص باید آنها را به وجود بیاورم کمی در مورد آن توضیح دهید و ترجیحاً مطالب آموزشی فارسی در مورد آن را معرفی کنید ممنون می شوم