PDA

View Full Version : شبکه بی سیم avr با طول برد بالا

hamid-fa
چهارشنبه 17 دی 1393, 02:01 صبح
شرمنده سرچ کردم اما چیزی پیذا نکردم اما اگه بود پیدا نکردم شرمنده :(
سوالم اینه که من میخوام با میکرو کنترلر avr یه دیوایسی درست کنم که ار طریق امواج بی سیم با طول برد بالا تا 1000 متر بشه اونو کنترل کرد فقط میخوام بدونم باید از چه چیزایی استفاده کنم تو برنامه چه سخت افزارای لازمه و شبکه کردنش چه مدلیه :)
پیشاپیش ممنون از کمکتون

مهدی کرامتی
پنج شنبه 18 دی 1393, 02:42 صبح
یک جفت از این ها تهیه کن:
ماژول NRF24L01+PA+LNA - فرستنده و گيرنده راديويي با برد 1 کیلومتر
http://shop.aftabrayaneh.com/Communications/Radio_wireless/NRF24L01_PA_LNA_Wireless_Module.html

تو همون صفحه لینک نحوه اتصال و کدهای مربوطه نیز هست.

intel_amd
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394, 21:44 عصر
برای برد 40 کیلومتر چکار میشه کرد؟

مهدی کرامتی
جمعه 01 خرداد 1394, 00:28 صبح
برای اون مقدار برد دیگه هیچ ماژولی نیست. می توانید از GSM یا WAN استفاده کنید.

intel_amd
جمعه 01 خرداد 1394, 01:19 صبح
سلام آقای کرامتی
اگر از wan یا gsm استفاده کنم مشکل delay خواهم داشت , برای ارتباط wireless با برد طولانی راه حلی وجود ندارد؟

morrning
جمعه 01 خرداد 1394, 01:23 صبح
برای برد 40 کیلومتر چکار میشه کرد؟

برای حل این مشکل باید در میانه راه از ریپیتر استفاده کنید.
ریپیتر خودش از یه گیرنده و یه فرستنده تشکیل شده و فرکانس های دریافتی رو دقیقا با همون فرکانس دوباره منتشر میکنه. این باعث میشه بتونید با استفاده از چند تا از اینها در میانه راه قدرت سیگنال رو حفظ کنید.
ماژول آمادش هم تو اینترنت برای فروش هست البته ساختش نباید زیاد سخت باشه.

intel_amd
جمعه 01 خرداد 1394, 01:49 صبح
نمیتونم ریپیتر هم استفاده کنم , شما فرض کن یک پهباد که میخاد برای اولین بار وارد منطقه ای شه نمیشه بریم اول بستر را همراه با نصب ریپیتر برایش آماده کنیم بعد ..
یک ارتباط رادیویی دور برد لازم است

مهدی کرامتی
جمعه 01 خرداد 1394, 02:19 صبح
برای اون جور کارها دیگه میان از مکانیسم های برد بلند استفاده می کنند که بالطبع قطعاتش نه ارزونه، نه به صورت ماژول فروش میره. این ها دیگه Station های خاص میخواد. مثل سامانه های موشکی
اگه خیلی قرار باشه دور باشه از ماهواره برای حفظ ارتباط استفاده می کنند. آمریکا قدیم ها که ماهواره ها اینقدر پیشرفته نبودند یک سری هواپیما داشت به نام Avacs که هفت هشت تاشون تو یک منطقه پرواز می کردند تا یک شبکه مخابراتی گسترده رو ایجاد کنند.

intel_amd
جمعه 01 خرداد 1394, 07:21 صبح
داستان avacs ایده جالبی بود اما بازم هر کدوم از اینها بیشتر از 1 کیلومتر 100% برد دارند
الان همین رادیوی یک قرن پیش بردهای بسیار زیادی داره , همین رادیوی معمولی منظورمه

intel_amd
جمعه 01 خرداد 1394, 07:24 صبح
یا حتی بی سیم های جنگی

مهدی کرامتی
جمعه 01 خرداد 1394, 09:51 صبح
خوب من هم همین رو عرض کردم. دو دسته مخابره اطلاعات داریم: مخابرات برد کوتاه (مانند Wifi یا تبادل داده ای که با همین ماژول های قابل خریداری فراهم میشه) که بیشتر برای مصرف در محیط های نسبتا کوچک مانند خانه، محیط کار، کارخانه و ... استفاده میشه، و مخابرات برد بلند (مانند شبکه سلولی موبایلی، ماهواره، و شبکه های WAN). اگر کسی قرار باشه سراغ دومی بره هزینه مصرفی هزاران برابر خواهد بود و زمانی می بایست انجام بشه که در صورت وجود اون قدر سرمایه، مصرفش برای اون کار توجیه اقتصادی یا ... داشته باشه.

شبکه های قدیمی رادیویی با اون همه نویزی که ما هنگام دریافت صدا تو رادیوهامون داشتیم قطعا برای مخابراه داده ها مناسب نیستند. اون ها صدا رو منتقل می کردند، 4 تا خش خش هم وسط صدا قابل قبول بود. یا اینکه چیزهایی مثل MD5 Hash برای این در اصل اختراع شدند که در مبدا Hash داده محاسبه شه و قبل از اصل داده به مقصد ارسال شه، بعد پس از دریافت داده های ارسالی سنجیده بشه که داده های دریافتی دقیقا همون دادده های ارسالی هستند یا نه. این چیزها ممکنه تو مخابره داده ها قابل قبول باشه، اما در زمینه ابزار دقیق اصلا قابل قبول نیست. ساخت تجهیزاتی مانند پهپاد (به خصوص زمانی که کاربرد نظامی داشته باشه) فوق العاده گرون در میاد. حالا تصور کنید یک داده که به موشک یا پهپاد در حال حرکت قراره بگه این کوه که الان جلوته هدف مورد نظر نیست، برو یک مقدار بالاتر که این مانع رو رد کنی، و داده ارسالی بهش نرسه، یا اگر رسید Packet خراب باشه. نتیجه به وضوح قابل حدس زدنه و سوای خرابی هایی که ممکنه به بار بیاد هزینه ساخت اون پهپاد یا ... به فنا رفته.

intel_amd
جمعه 01 خرداد 1394, 10:06 صبح
برای ارتباط gsm شما چه طرحیو پیشنهاد میکنید؟ که مثلا از طریق همین سیم کارت های معمولی باشه

مهدی کرامتی
شنبه 02 خرداد 1394, 10:31 صبح
دقیقا می خواهید چه کاری انجام دهید؟ تبادل اطلاعات بر بستر اینترنت؟

intel_amd
شنبه 02 خرداد 1394, 15:02 عصر
اینترنت که اصلا فایده نداره , برای هدایت یک پهباد می خوام به شکل ریل تایم
ایده دومی که به نظرم رسید مثل این مریخ نورد هاست که یک تارگت بهش بدیم و اون تحت سیستم و سنسورهائی که داره بره برسه به اون مسیر و دوباره بهش تارگت بدیم و در هر لحظه نخواهیم ریل تایم هدایتش کنیم چون ارتباطات موجود به شکل ریل تایم و دور برد چیزی در دسترس نیست , اینطوری طراحیش کنم دیگه با همین gsm و از طریق پیامک هم میشه !

morrning
یک شنبه 03 خرداد 1394, 18:47 عصر
البته باید در نظر داشته باشید که اون بالا موبایل آنتن میده یا نه؟
همچنین اگه از ژیروسکوپ و جی پی اس و ... استفاده میکنید بهتره از AVR استفاده نکنید .
مورد بعدی ریل تایم بودن رو باید در اوتو پایلوت ادغام کنید .یعنی قبل از اینکه تیکاف اتفاق بیفته محل بازگشت مشخص باشه و یه معیاری مثل TIMEOUT براش تعریف کنید که در صورتی که بعد از این زمان دستوری دریافت نشد بازگشت به نقطه مقصد اتفاق بیفته.
در مورد بستر ارتباطی ارزان قیمت همون موبایل اگه آنتن بده خوبه در غیر این صورت برای شروع بهتره از ریپیتر های زمینی برد بالا استفاده کنید.

intel_amd
یک شنبه 03 خرداد 1394, 20:44 عصر
فقط باید یادم باشه شب عید به هوا نندازمش چون اگه آنتن هم بده sms بهش نمیرسه !
ما ایرانی ها با چه بستر های مسخره ای می خوایم چه کارایی انجام بدیم همش بخاطر نبود بودجه و امکانات در کشور جهان سومی و کارای تحقیقاتی و مهم پژوهش گرا و محققینمون جز اندک دست چین شده هائی با این بسترهای کوچک جلو میرن و انجام میشن