PDA

View Full Version : حرفه ای: Asp.net + MSSQL یا PHP + MySQL ؟؟؟

sabloger
شنبه 27 دی 1393, 14:13 عصر
با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
ما میخواهیم یک سیستم تحت وب بسازیم که با حجم دیتای متوسط ولی حجم تقاضای بسیار زیاد داده از دیتابیس و عکس از سرور میباشد
و خب چیزی که برای ما خیلی مهمه سرعت بهینه بودن و البته قابل توسعه بودن و منسجم بودن سیستم
حالا بین دوراهی گیر کردیم که Asp.net + MSSQL یا PHP + MySQL ؟؟؟
آیا mssql در سرعت واکشی اطلاعات بهتر عمل میکنه یا mysql؟!
و آیا asp.net سرعت و امنیت بالاتری داره ویا php؟! و البته کدوم یکی بی دردسر تره؟!

ممنون

ABZiko
شنبه 27 دی 1393, 14:23 عصر
جسارتا من توی PHP مبتدیم ، توی سرعتش که نمی دونم ولی توی امنیت صد در صد PHP خیلی بهتر هست.

webmastermarket
یک شنبه 28 دی 1393, 03:29 صبح
منظورتون از حجم دیتابیس متوسط و حجم تقاضای زیاد دقیقا چیه؟

با هر دو زبان می شه یه وب سایت خوب ایجاد کرد، این زبانها مشکلی ندارن مهم کسی هست که از این زبانها استفاده می کنه.

sabloger
یک شنبه 28 دی 1393, 08:21 صبح
منظورتون از حجم دیتابیس متوسط و حجم تقاضای زیاد دقیقا چیه؟

با هر دو زبان می شه یه وب سایت خوب ایجاد کرد، این زبانها مشکلی ندارن مهم کسی هست که از این زبانها استفاده می کنه.

یعنی دیتابیس فقط در یکی دو مورد جداولش به رکورد های میلیونی میرسه! ولی select های زیادی میخوره!!
درسته، اما بلاخره توی حجم کاری بالا هرکدوم تفاوت هایی دارن!

Mohammadsgh
یک شنبه 28 دی 1393, 11:22 صبح
اگه میخواید تو select زیاد به مشکل نخورید باید طراحی دیتابیس درست و اصولی باشه و نرمال سازی هم بشه که تو select زیاد به مشکل نخورید

hamedarian2009
یک شنبه 28 دی 1393, 11:36 صبح
ببین یه ضرب المثل توی برنامه نویس ها هست که میگه تکنولوژی برات کاری انجام نمیده بلکه برنامه نویس هست که کاری انجام میده
رکوردهای میلیونی که چیزی نیست و با هردو میتونید برنامه های خوبی بنویسین اما در مجموع PHP + MySQL عملکرد بهتری از رقیب داشته و اگه تعداد select یا insert هاتون زیاد بهتره از موتور ذخیره سازی MyISAM در MySQL استفاده کنید تا سرعت کار پایین نیاد که به صورت پیش فرض همین هست

webmastermarket
دوشنبه 29 دی 1393, 03:10 صبح
یعنی دیتابیس فقط در یکی دو مورد جداولش به رکورد های میلیونی میرسه! ولی select های زیادی میخوره!!
درسته، اما بلاخره توی حجم کاری بالا هرکدوم تفاوت هایی دارن!

خیالتون راحت باشه هم با PHP و هم با ASP می شه به سادگی چنین وب سایتی ایجاد کرد

این سایت اگر واقعا به چند میلیون رکورد می رسه سعی کنید توسط یه تیم انجام بشه که برنامه نویس و متخصص دیتابیس جداگانه دارن و جایی ندید که یه نفر هم برنامه نویسی می کنه و هم دیتابیس طراحی می کنه و...

برای سایتهای بزرگ بهینه بودن دیتابیس و پشتیانبی فنی خیلی اهمیت داره

us1234
دوشنبه 29 دی 1393, 09:46 صبح
با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
ما میخواهیم یک سیستم تحت وب بسازیم که با حجم دیتای متوسط ولی حجم تقاضای بسیار زیاد داده از دیتابیس و عکس از سرور میباشد
و خب چیزی که برای ما خیلی مهمه سرعت بهینه بودن و البته قابل توسعه بودن و منسجم بودن سیستم
حالا بین دوراهی گیر کردیم که Asp.net + MSSQL یا PHP + MySQL ؟؟؟
آیا mssql در سرعت واکشی اطلاعات بهتر عمل میکنه یا mysql؟!
و آیا asp.net سرعت و امنیت بالاتری داره ویا php؟! و البته کدوم یکی بی دردسر تره؟!

ممنون

بحث بزرگی دیتابیس یک موضوع است .
بحث دردسر های سیستم عامل سرور یک بحث دیگه.

اگر واقعا حجم دیتابیس شما با چند گیگ یا ترا بایت میرسد هیچ کدام از این 2 دیتابیس انجین به کار شما نمیاد بلکه هر انجین دیگه ای که درای کلمه SQL است به کار نمیاد و باید بروید سمت NoSql و big data !

ولی در خصوص زبان ، زبان پی اچ پی به خاطر اینکه روی لینوکس کار میکند بهترین گزینه خواهد بود . چون رقیبی که اینجا ازش نام بردید ( ویندوز ) برای اجرا با شرایط مساوی با لینوکس نیاز به سخت افزار ها به نسبت 2 برابر گرانتر می باشد .
این درحالی است که کانفیگ سخت و مشکلات در حین کار در دات نت های مختلف را در نظر نگرفته باشیم .

sabloger
دوشنبه 29 دی 1393, 14:20 عصر
خیالتون راحت باشه هم با PHP و هم با ASP می شه به سادگی چنین وب سایتی ایجاد کرد

این سایت اگر واقعا به چند میلیون رکورد می رسه سعی کنید توسط یه تیم انجام بشه که برنامه نویس و متخصص دیتابیس جداگانه دارن و جایی ندید که یه نفر هم برنامه نویسی می کنه و هم دیتابیس طراحی می کنه و...

برای سایتهای بزرگ بهینه بودن دیتابیس و پشتیانبی فنی خیلی اهمیت داره

توی شرکت خودمون قراره که این کار انجام بشه، مدیر بخش نرم افزار خودم هستم و تسلط اصلیم php هستش، اما از اونجایی که برنامه نویس اصلیم توی asp.net حرفه ای تره و خودم هم میخوام بیشتر کارهای سروری و دیتابیس رو انجام بدم، بین دوراهی گیر کردم که پروژه رو php بزنیم یا asp.net (خودم asp.net کار کردم اما نه زیاد)

با تشکر

مهرداد سیف زاده
دوشنبه 29 دی 1393, 15:02 عصر
یه چند تا چیز دیگه هم هست که شاید بهش فکر نکردید:
۱- هزینه نگهداری
۲- داشتن تیم توسعه و نگهداری
۳- بحث ارتباط بین دیتابیسی و پلتفرم سیستم

هزینه نگهداری سیستمهای ویندوزی بالاست چون سرورهای ویندوز از لینوکس گران تر هستن و اگر توی سرور داخلی(شبکه lan) هست که این مورد مهم نیست
شاید php بهتر باشه ولی وقتی توی شرکت شما تیم توسعه php دم دست نیست یا متخصص mysql برای انتخاب انجین مناسب و performance ندارید، شاید بهترین راه کار همون ASP.net باشه
درشرکت شما ابزارهای دیگری هم نوشته شده که شاید دارن بر روی سکوی دات نت کار میکنن اون وقت شاید بخوید سیستم جدید(که با php و روی لینوکس هست) بعضی اطلاعات رو از روی سیستم دیگری(که دات نت هست) بخونه و پردازش کنه. اون وقت مشکل بین پلتفرمی و بحث تبدیل داده پیش مشاد(که دوستانی که توی سیستمهای ملی و بزرگ کار کردن ازش خبر دارن) هر چند روی سرورهای لینوکس برای ارتباط با سرورهای ویندوزی امکاناتی مثل free tds و ldap و... وجود داره ولی اگر از اول این سیستم جدید با پلتفرمی درستی راه میفتاد هیچ وقت دردسرهای بین سرور و پلتفرمی رو نداشتید.
اگر مشاوره بیشتری میخواید میتونید پیام خصوصی بدید در خدمتم.

kingwolf11
دوشنبه 29 دی 1393, 15:18 عصر
با سلام . بنده نظرات دوستان رو یه نگاه کوچکی انداختم به همین خاطر اگر تکراری بود عذر خواهی میکنم .

دوست عزیز بنده PHP کار میکنم و asp کار نکردم و تنها مقدار کمی اطلاعاتی دارم . اول از همه باید بگم که بهتره این سوالو از کسی بپرسید که خودش هردو رو کار کرده باشه و تو هردو تخصص داشته باشه . چون سوال شما باعث میشه کسایی که php بلدن از php و کسایی که asp کار میکنن از asp دفاع کنن.

از نظر امنیتی هردو در سطح بالایی قرار دارن و تنها کد نویسی شخص باعث میشه که سایت هک بشه یا امنیتش کم بشه و باگ (چه امنیتی چه کاربردی) پیدا کنه.

همیشه میگن که php سرعتش از asp بالا تر هست ! این سوال جواب سختی داره (از نظر بنده) . چون یکی windows و دیگری linux هست و به همین خاطر هردو نیاز به هاستی با مشخصات مختلف دارن . الان php رو روی سرور خیلی خوب بالا بیاریم سرعت عالی میتونه بده ولی اگر روی سروری بد قرار بدیم ، سرعتش کم میشه . این گفته در asp هم عمل میکنه . (بدون لحاظ نوع کد نویسی)
شنیدم که asp چون کامپایل شده روی هاست قرار میگیره ولی php هر بار باید کد ها کامپایل بشن ، سرعت asp یه مقداری بیشتره . ولی زیاد مطمئن نیستم.

همچنین اگر پروژه بزرگ هست و بدون استفاده از فریم ورک میخواید کار کنید و تنها برای یک سایت این پروژه استفاده میشه asp بهتره و سرعت کارو ( کد نویسی پروژه ) به دلیل داشتن محیط visual میبره بالا .
ولی اگر میخواید یک cms بنویسید و به اشخاص بفروشید و اونا ازش استفاده کنن php بهتره .

همینطور اینو مطمئنم که هزینه نگه داریه سایت asp بسیار بالا تر از یک سایتی است که با php کدنویسی شده .

به هر حال دوست عزیز هر کسی یه چیزی میگه ! سعی کردم بی طرف باشم ولی فکر کنم این موضوع رایت نشد . چون خودم دوست دارم asp رو هم کار کنم و بهتره از شخصی بپرسی که در هردو تسلط نسبی داره . با تشکر از این که وقت خودتونو به من دادید