PDA

View Full Version : - مشخصات یک مشاور فنی خوب !

الهام تفریشی
سه شنبه 23 دی 1382, 08:34 صبح
مشاوران فنی افرادی هستند که حداقل در دو یا سه مورد از موارد ذکر شده زیر تجربه و تخصص داشته باشند:

- سیستم عامل ها
- شبکه ها و سرویسهای تسهیل کننده گردش اطلاعات و ارتباطات
- بانک های اطلاعاتی
- وب
- برنامه نویسی

این افراد در شرکتها و سازمانها کمک میکنند تا آرایش سخت افزاری و نرم افزاری تجهیزات کامپیوتری و تکنولوژیهای مورد استفاده هر چه بیشتر با اهداف سازمانی همسو شود. این همسو شدن میتواند برای یکپارچه سازی منابع سازمانی، تسهیل فرایندهای اداری درون سازمانی، سهولت ارتباطات، خدمات مشتری، فروش، تولید و تجزیه تحلیل سازمان باشد. خصلت مشترکی که بین مشاوران فنی و مدیران فنی وجود دارد وجود دید مدیریتی است و تفاوت آنها در این است که اولاً کار مشاوران فنی دارای تنوع تکنولوژیکی بیشتری است و این به آن دلیل است که باید این افراد هر لحظه خود را برای مواجهه با یک مشتری جدید و یک سناریوی منحصر به فرد از سوی مشتری آماده کنند و ثانیاً طیف افرادی که در ارتباط مستقیم با این مشاوران هستند متفاوت از مدیران فنی است و این باعث میشه که داشتن دید و دانش مدیریتی همراه با مهارتهای ارتباطی قوی نقشی کلیدی در موفقیت این افراد بازی کند.
آنچه این نوشته قصد پرداختن به آن را دارد بررسی مشخصات و مهارتهای یک مشاور فنی خوب است که Robert Bogue در مقاله ای در سایت TechRepublic به تشریح آن پرداخته است.

شالوده یک مشاور فنی خوب
ارزش و کیفیت یک مشاور را مشتریان او تعیین میکنند و از آنجایی که نیازها و تمایلات هر یک از این مشتریها متفاوت است از این رو نمیتوان دقیقاً کیفیت یک مشاور خوب را مانند یک مدیر فنی خوب معین کرد. اما میتوان مشخصه های یک مشاور فنی خوب را تعریف کرد. مثلاً مهارتهای خاصی را میتوان در اغلب مشاوران فنی خوب پیدا کرد که در بقیه مشاوران فنی یافت نمیشود. اگر شما میخواهید موقعیت خود را بعنوان یک مشاور فنی بالا ببرید خیلی اهمیت دارد تا با این مهارتها و مشخصه ها آشنا بشوید و آنها را در خود تقویت کنید. شما چه در یک سازمان مشاوره ای مشغول به کار باشید و چه بصورت آزاد برای خودتان کار کنید، این مهارتها شما را در برآورده کردن نیازهای مشتری توانا تر میسازد.

مشخصه های یک مشاور فنی خوب
فارغ از انعطاف پذیری و آماده بودن برای سرویس دهی به مشتری، دو مشخصه کلیدی در میان مشاوران فنی خوب وجود دارد: اول الگوی تفکر بلند مدت(Long-Term Thinking) و دوم میل به جذب مهارتهای بیشتر.

تفکر بلند مدت
مشاوران فنی خوب به دنبال بازیهای بلند مدت هستند. آنها به خوبی تشخیص داده اند که تمرکز بر روی مشکلات کوتاه مدت نهایتاً آنها را ناچار به رفتار واکنشی در برابر مشتری مینماید و این دور از آداب مشتری مداری است. این وضعیتی است که یک مشاور خوب از آن متنفر است چراکه این به معنای ریسک بالاتر در کار میباشد و برنامه ریزی برای موفقیت های پایدار را با سختی مواجه میکند.

میل به جذب مهارتهای بیشتر
مشاوران فنی خوب به این درک رسیده اند که مهارتهای فنی آنها در رضایت مشتری بسیار موثر است فارغ از اینکه در چه حیطه ای به مشتری کمک میکنند. برخی از مشاوران بسیار ماهرانه عمل میکنند و مهارتهای خود را به روز نگاه میدارند. بعضی دیگر، که بیشتر با مسائل راهبردی سر و کار دارند، ممکن است به دید وسیع تری از دانش فنی نیاز داشته باشند. به هر حال تا زمانی که یک مشاور روند خود تعلیمی را پی میگیرد، مهارتهای فنی او نیز افزایش پیدا میکند.

مهارتهای یک مشاور فنی خوب
مشخصه هایی که در بالا از آنها یاد شد بیشتر مربوط به سطح دانش، نحوه فکر کردن و رفتار های یک مشاور خوب بود. مهارتها معرف عملکرد ما و کارهایی که قادر به انجام آنها هستیم میباشد. سه مهارت کلیدی است که در بین مشاوران فنی خوب مشترک است. اول خدمات به مشتری (Customer Care)، دوم توانایی در شناسایی مشکل، نیاز مشتری و آدرس دهی آن و سوم حل مشکل.

خدمات به مشتری
خدمات به مشتری فقط پاسخگویی به نیازهای فوری مشتری نیست بلکه باید این سرویس دهی به روشی باشد که مشتری احساس کند مشکلاتش برای شما حائز اهمیت است و احساس خوبی از این سرویس شما به او القا شود. خدمات به مشتری مربوط به شناختن بعد شخصی مشتری در آنسوی نیازهای فنی اوست. خدمات به مشتری یعنی ساختن یک رابطه ای که مشتری همواره از آن احساس خوبی داشته باشد حتی اگر راه حل فنی ارائه شده دقیقاً آن چیزی که مشتری انتظار داشته نبوده باشد. مشاوران فنی خوب به مشتری خوب گوش فرا میدهند و هیجانات خود را در راستای آسایش و راحتی خاطر مشتری کنترل میکنند.

آدرس دهی مشکل مشتری
هر مشاوری تابحال با مشتریهای سرسختی که کار کردن با آنها را سخت میکند مواجه شده است. بعضی از این مشتری ها از این جهت دشوار هستند که پر توقع هستند ولی اغلب مشتری دشوار آنی است که در مورد یک مساله خیلی فنی در اشتباه است و باید دیدش تصحیح شود. یک مشاور فنی خوب مهارتهای لازم را دارد تا با یک زبان قابل درک برای مشتری مسائل فنی را باز کند.

حل مشکل
سرانجام، مشاور برای این بکار گرفته شده است تا مشکلی را حل کند و یا اینکه از یک موقعیت استفاده کند. در غیر این صورت مشاور فقط دنباله رو سمت و سوی معین شده مشتری خواهد بود. مشتری از مشاور میخواهد یک پرینتر را راه اندازی کند و او هم این کار را میکند. اغلب مشاوران - نه آنهایی که دارای مشخصه ها و مهارتهای یک مشاور خوب هستند - فقط دنباله رو نیازهای فوری و سمت و سو های مشخص شده مشتری هستند بدون اینکه به اصل مشکل فکر کنند. مشاوران خوب تشنه مواجهه با مشکلات، ریشه یابی آنها و پیدا کردن منبع مشکل و نهایتاً حل مشکل هستند.

از : IRITN

JavanSoft
سه شنبه 23 دی 1382, 12:54 عصر
جالب بود

مهدی کرامتی
سه شنبه 23 دی 1382, 21:39 عصر
خود این DelphiAssistant شما 6 سال سابقه فعالیت بعنوان مشاور در طراحی سیستم و برنامه نویسی برای شرکتهای داخلی و خارجی را دارد.

مشاوران خوب تشنه مواجهه با مشکلات، ریشه یابی آنها و پیدا کردن منبع مشکل و نهایتاً حل مشکل هستند.
من هم همین جوری بودم، اما تازگیها دیگه حس و حال راه حل پیدا کردن برای مشکلات رو ندارم.

JavanSoft
چهارشنبه 24 دی 1382, 00:28 صبح
من هم همین جوری بودم، اما تازگیها دیگه حس و حال راه حل پیدا کردن برای مشکلات رو ندارم.

من هم همینطور بودم ... اما راه حل رو پیدا کردم

البته این که می گویم کاملا واقعی است ..فکر نکنید شوخی می کنم ...
برای اینکه راه هر مشکلی را پیدا کنم سعی می کنم با یک روش جدید انرا حل کنم
اینکار باعث تنوع می شود ...

الهام تفریشی
چهارشنبه 24 دی 1382, 07:33 صبح
میخوام یه چیز بگم روم نمیشه
راستش در مقابل شما دوستان واقعا جسارت میشه
راستش من با خوندن این مقاله تازه فهمیدم منم مشاور فنی به حساب میام
ولی من واقعا خجالت کشیدم :oops:
والا دلم به حال این شرکتایی که من مشاور فنی اونها هستم سوخت :oops:
دوستان یه خواهشی دارم
میشه لطف کنین تجربیات گرانبهاتون رو در اختیار ما نو نهالان در این راه قدم گذاشته , قرار بدین ؟
واقعا بزرگترین لطف رو در حق ما میکنید :)
ارادتمند
تفریشی

مهدی کرامتی
چهارشنبه 24 دی 1382, 12:21 عصر
یک رشته علمی را برای مشاوره انتخاب کنید.

سعی کنید چیزی را یاد بگیرید که عمومی نباشد (کمیاب باشد) و هرکسی از عهده یادگیری آن برنیاید. هر چه سخت‌تر بهتر. هر چی اینطوری تر باشد موفق تر خواهید بود. (البته منظورم این نیست که برید نحوه ساختن لانه برای سیمرغ را یاد بگیرید ها ! ).

سعی کنید در آن رشته تبدیل به یک دایرةالمعارف شوید. و این ممکن نیست مگر با مطالعه زیاد.

سعی کنید حضور ذهن خوبی برای پاسخگویی داشته باشید. سرعت عمل یکی از کلیدهای موفقیت است.

به هیچ وجه قیمت کمی را برای مشاوره قبول نکنید. من برای یک مشاوره عادی ساعتی 50 هزار تومان، برای آموزش Extreme Programming در قالب جلسات مشاوره 1 ساعته، ساعتی 150.000 تومان و برای مشاوره راه‌اندازی سیستمهای CNC و ارتباط آن با کامپیوتر ساعتی 600.000 تومان میگیرم. یک نکته رو در این جور کارها یادتون باشه: شما علم‌تون رو آسون یاد نگرفتید که با قیمت کم در اختیار مشتری بگذارید. این قاعده کار است.

الهام تفریشی
چهارشنبه 24 دی 1382, 13:27 عصر
مرسی اقای کرامتی
ولی میدونید مشکل اساسی من اینه که خودمم نمیدونم تو چه زمینه ای بهتره که اطلاعاتم رو بالا ببرم
اگه بشه تو این زمینه هم راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

مهدی کرامتی
چهارشنبه 24 دی 1382, 14:35 عصر
بانکهای اطلاعاتی
یک زبان برنامه نویسی تا حد اعلا (ببینید خودتون از کدوم زبان بیشتر خوشتون میاد)
اصول مهندسی نرم‌افزار
اینا حداقل موارد موردنیاز است.

موارد دیگر: Web Development
دسترسی به بانکهای اطلاعاتی از راه دور
اصول TCP/IP

الهام تفریشی
چهارشنبه 24 دی 1382, 15:27 عصر
اقای کرامتی واقعا ممنونم
من میخوام
1- بانکهای اطلاعاتی
2- اصول مهندسی
3- در زمینه .net
خودم رو قوی کنم
البته الان چند وقتی هست که پیگیرش هستم
ولی مشکلم سر منبع اطلاعات هست
حالا که اول راحم میخوام اصولی یاد بگیرم
هممونم میدونیم که تو دانشگاه این چیزارو سمبل میکنن
اگه لطف کنین و منابع مهم و خوب رو تو این زمینه معرفی کنین ممنون میشم
و تجربیاتتون رو در زمینه نحوه دنبال این اطلاعات رفتن و کسب کردن اطلاعات رو بگین
میدونین راستش چون زبانم هم زیاد خوب نیست و هنوز هم اطلاعات زیادی در مورد این مطالب اطلاعات ندارم
کتابهای زبان اصلی برام فهمش سخت هست به خاطر همین میخوام اول منابع ترجمه شده رو بخونم بعد کتابهای
زبان اصلی رو بخونم
میدونم که خیلی زحمت میدم شرمندم به خدا :oops:
ولی باور کنین من مثل یه کلاف سردرگم شدم نمیدونم باید از کجا شروع کنم :cry:

مهدی کرامتی
چهارشنبه 24 دی 1382, 15:43 عصر
با این تواصیف اول از همه بهتره که زبان تون رو تا حد ماکزیمم قوی کنید (اینکار راحت تر از همه اونای دیگه است).

به منابع ترجمه شده فارسی هم اصلا فکر نکنید که وقت تلف کردن است.

بعنوان بهترین منبع هم CD شماره 1 برنامه نویس حاوی تمام منابع لازم برای شما در تمام موارد فوق میباشد (مخصوصا بخش e-book های آن).

مهدی فهمیده غلامی
سه شنبه 14 بهمن 1382, 14:13 عصر
اقای delphiAssistant من می خواستم بدونم بنظر شما ایا واقعا با برنامه نویسی که از
ان بعنوان تخصص های کمیاب و مهم نام بردید می شه 1پولدار شد این قیمت هایی که شما فرموده اید
را واقعا گفتید ؟ توی شهر ما که از این پولها نمی دهند(مشهد)! اصلا اینجا مشاوره معنی نداره که بخواهد مبلغی بهش تعلق بگیره!
من با دلفی و c# , asp,asp.net چند تا پروژه کاربردی نوشتم اما چه فایده ...
بالاخره اینکه اخه تا اخر عمر که نمی شه کد نویس ماند.
این چشم و کمر و حوصله یه روزی تمام می شه! مثلا عرض می کنم شما یه برنامه نویس 50 ساله سراغ دارید؟

Delphi-Clinic
سه شنبه 14 بهمن 1382, 15:19 عصر
خود این DelphiAssistant شما 6 سال سابقه فعالیت بعنوان مشاور در طراحی سیستم و برنامه نویسی برای شرکتهای داخلی و خارجی را دارد.

ممکنه رزومه کاری خودتان را به اطلاع اعضای سایت برسونید تا در صورت نیاز از وجود شما بهره مند بشن.

houtanal
دوشنبه 02 شهریور 1383, 14:00 عصر
من هم همینطور بودم ... اما راه حل رو پیدا کردم
میشه راه حلتون رو بگید