PDA

View Full Version : برنامه نویسی پایتون در لینوکس

hirad000
شنبه 25 بهمن 1393, 15:49 عصر
سلام دوستان
اول میخوام بدونم برنامه نویسی پایتون در محیط لینوکس با پایتون در ویندوز چه فرقی داره؟ یادگرفتنش تو کدوم راحتتره؟ کدومشون منابع بیشتری برای یادگیری تو اینترنت دارن؟
دوم اینکه برای پروژه کارشناسی با موضوع امنیت با عنوان تولید رمز کننده ، یعنی ی appliance ی که در دو طرف ارتباط باشه و ارتباط رو رمز کنه. این پروژه با زبان سی راحتتره یا پایتون (در محیط لینوکس) ؟ سی پلاس پلاس چطور؟ اجرای این پروژه خیلی سخته ؟ برای یک مبتدی چقدر زمان میبره؟
دوستان منتظر نظراتتون هستم.مرسی از راهنمایتون.

hirad000
یک شنبه 26 بهمن 1393, 07:53 صبح
23 مشاهده و 0 پاسخ
با تشکر فراوان..

n.nowroozi
یک شنبه 26 بهمن 1393, 09:26 صبح
کتابخونه هایی که توی دوتا پلت فرم دارید با هم تفاوت خاصی ندارند فقط به نظر من روی لینوکس همه چیز راحتتره چون به صورت دیفالت روی قریب به اتفاق توزیع های لینوکسی پایتون نصب هست و راه اندازی سرور هم برای من خیلی دلچسب تره روی لینوکس حالا شاید تا حدودی هم سلیقه ای باشه این قضیه!
در مورد انتخاب بین سی و پایتون اگه تجربه ای با هیچ کدوم ندارید من توصیه میکنم که از پایتون استفاده کنید که راحتتره هم توی یادگیری اولیه و هم سرعت کد زنی توش بالاتره( باز هم نظر شخصی!)

hirad000
یک شنبه 26 بهمن 1393, 11:43 صبح
مرسی از راهنماییتون
شما ادرس سایتی مقاله ای پی دی افی در این زمینه ها دارید یعنی درمورد پایتون و پایتون تو لینوکس و ... اینکه چطوری اصن شروع کنم؟
بازم مرسی

n.nowroozi
یک شنبه 26 بهمن 1393, 12:59 عصر
من خودم ترجیحم همیشه منابع اصلی هست اما در صورتی که زبانتون خوب نیست کتابهای ترجمه شده راجع به پایتون رو بخونید مثل این (http://mihandownload.com/2011/08/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%86.php) و برای قسمت لینوکسشم کار خاصی لازم نیست انجام بدید یه توزیع لینوکس مثل فدورا ، ابونتو و ... نصب کنید روش به صورت پیش فرض پایتون نصب هست و بنا به برنامه ای که میخواید بنویسید با دستور pip کتابخونه های مورد نیازتون رو نصب میکنید همین!
اگه لینوکس کار نکردید میتونید از توزیع های ابونتو یا فدورا استفاده کنید که فروم فارسی زبانش هم هست و هرجا مشکل داشتید راهنماییتون میکنند. اگر هم تهران هستید میتونید لاگ تهران شرکت کنید بعضی شهرستانهای دیگه هم لاگ دارند.
برای برنامه ای هم که میخواید بنویسید بعد از انجام مراحل بالا میتونید به کتابخونه هایی مانند twisted deisel gevent و .. نگاهی بندازید.

mehrzad007
یک شنبه 26 بهمن 1393, 19:16 عصر
تقریبا هیچ تفاوتی بین دو پلت فورم ویندوز و لینوکس برای کار شما نیست . می تونید از سیستم عامل پیش فرضتون با خیال راحت استفاده کنید . ide های موجود - من pycharm رو توضیه می کنم - برای هر دو پورت شدند . البته همونطور که مهندس نوروزی فرمودند مفسر پایتون بصورت پیش فرض روی تمام توزیع های لینوکس وجود داره اما روی ویندوز باید نصب شه . که اونم مورد خاصی نیست . فقط توجه کنید که با پایتون 3 شروع کنید یه سری تغییرات توش اتفاق افتاده که شما رو مجبور به کدنویسی استاندارد می کنه
مثلا توی 2.7 شما می تونی بنویسی :
print "some thing";
ولی توی 3 باید بنویسی :
print("something");

بعد خوشبختانه کتابهای پایتون به فارسی ترجمه شدند - هر چند ترجمه عالی نیست - اما خوب کار شما رو راه می اندازه . برای شروع از اونا استفاده کنید و در ادامه به مستندات خود پایتون مراجعه کنید :
یک بایت پایتون
پایتون از راه دشوار python from hard way - اینو من نتونستم ترجمه اشو پیدا کنم
و از این پس پایتون

hirad000
چهارشنبه 29 بهمن 1393, 16:14 عصر
سلام دوستان
پایتون رو تو لینوکس install کردم و میخوام کار کنم . به غیر از محیط ترمینال نمیشه تو IDE دیگه ای نوشت؟ چحوری باید اونو نصب کرد؟(منظورم ی ویرایشگر دیگه) چجوری کتابخونه ها رو اضافه میکنن؟

hirad000
چهارشنبه 29 بهمن 1393, 21:49 عصر
ای بابا ...
اینجا چرا اینقد دیر جواب میدن...
:افسرده:

علی بهمنی جلالی
چهارشنبه 29 بهمن 1393, 21:57 عصر
سلام
بالاتر گفته شد که می‌تونید از pycharm استفاده کنید. از eclipse هم با افزونهٔ pydev می‌شود استفاده کرد. غیر از این‌ها IDE دیگه هم هست.
لینک pycharm:

https://www.jetbrains.com/pycharm/
با ویرایشگر متن gedit که به صورت پیش‌فرض در اوبونتو نصب هست هم می‌تونید کد بزنید.

n.nowroozi
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 07:54 صبح
سلام دوستان
پایتون رو تو لینوکس install کردم و میخوام کار کنم . به غیر از محیط ترمینال نمیشه تو IDE دیگه ای نوشت؟ چحوری باید اونو نصب کرد؟(منظورم ی ویرایشگر دیگه) چجوری کتابخونه ها رو اضافه میکنن؟
پایتون که پیش فرض نصب بود دوباره نصب کردی؟!!
همونطور که دوستمون گفتند میتونی از pycharm استفاده کنی sublime text رو هم من راضی ام ازش. جفتشون autocomplete دارند که سرعت کد زنی رو خیلی بالاتر میبره .
واسه نصب بسته هم برای نصب مثلا django از دستور زیر استفاده کن:

sudo pip install django

hirad000
جمعه 01 اسفند 1393, 23:44 عصر
من موفق نشدم pycharm تو اوبونتو نصب کنم . و بجاش PyPE که تو خودش هست رو استفاده کنم ُویرایشگر خوبیه؟
البته نصب شد ولی بدون نوار بالایی که همه ی نرم افزارا دارند.یعنی file view help .. نداره.... :) :(

n.nowroozi
شنبه 02 اسفند 1393, 09:13 صبح
من موفق نشدم pycharm تو اوبونتو نصب کنم . و بجاش PyPE که تو خودش هست رو استفاده کنم ُویرایشگر خوبیه؟
البته نصب شد ولی بدون نوار بالایی که همه ی نرم افزارا دارند.یعنی file view help .. نداره.... :) :(
نمیدونم من استفاده نکردم ازش! pycharm هم روی ابونتو نصب میشه بدون مشکل کافیه که بسته لینوکسش رو از سایتش بگیرید و بعد توی پوشه bin یه فایل شل هست که باید اجرا کنید تا نصب شه.

علی بهمنی جلالی
شنبه 02 اسفند 1393, 11:31 صبح
سلام
pycharm در لینوکس نیاز به نصب نداره فقط وارده پوشهٔ bin شو بعدش اسکریپت رو همونطور که دوست خودمون گفتن اجرا کن. به عنوان مثال نسخهٔ pycharm من در حال حاضر pycharm-community-4.04 هستش و روی Desktop قرار داره.
حالا با کلیدهای « مهار + دگرساز + ف » یا « Ctrl + Alt + T » خط فرمان رو اجرا کن بعدش این دستورات رو درونش به ترتیب بنویس.

cd ~/Desktop/pycharm-community-4.0.4/bin
./pycharm.sh
نکته: شما باید به جای ~/Desktop/pycharm-community-4.0.4 مسیری که pycharm خودتون درونش قرار داره رو بدید.
نکتهٔ۲: pycharm برای اجرا شدن به jdk احتیاج دارد و اول شما باید آن را نصب کنید.