PDA

View Full Version : ترتیب زبانهای مورد نیاز برای برنامه های تحت وب بر اساس زبان جاوا

forbes
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 14:59 عصر
با عرض سلام و وقت بخیر
میخواستم زبانهای مورد نیاز برای برنامه نویسی برنامه های تحت وب که از بازی و اپلیکیشن وب گرفته تا سایتهای که با پلتفرمها و معماری حرفه ای نیاز دارند, آموزش ببینم.برای همین میخواستم زبان جاوا که از معماری حرفه ای برای این کارها به خوبی برخوردار هست شروع کنم.
حال برای نوشتن برنامه های تحت وب زبانهای جانبی مورد نیاز از کدام زبانها تشکیل شده و اگه بخوام به ترتیب مورد نیاز پیش برم به چه صورت تشکیل خواهند شد؟
اگه اشتباه نکنم ابتدا باید برای قسمت طراحیش باید html و css و javascript و فتوشاب رو طی کنم بعد میرسم به خود زبان پایه جاوا و ادامه کار که نمیدونم
اینکه زبانهای پایگاه داده بهتر این زبان (جاوا) چیست؟
از چه سیستمهای مدیریت محتوا بیشتر روی این زبان استفاده میشه؟
و غیره که شما بهتر از من باخبرید لطفا راهنمایی کنید.
با تشکر از راهنمایی کنندگان

محمد فدوی
پنج شنبه 30 بهمن 1393, 16:06 عصر
سؤال خیلی کلیه و به این راحتی که شما تعیین کردی هم نیست. بله احتمالا شما توی برنامه‌نویسی تحت وب به HTML و Javascript و CSS و Java نیاز پیدا خواهید کرد.
ولی اینا هرکدوم بخشایی دارن که شما باید ببینی بشون نیاز داری یا نه. اگه قرار باشه همه‌ی اینارو با تمام جزئیاتشون کار کنی سال‌ها و قرن‌ها وقت لازمه!! مثلا توی Javascript، شما سینتکش خود Javascript رو یاد میگیری که ساده‌ترین بخش کاره! اما آیا همه‌ی Javascript همینه؟! jQuery و AJAX و AngularJS و... چی؟ همه اونام یاد میگیری؟! تعامل jQuery با Bootstrap چی؟!

یا مثلا در مورد CSS، دوباره ساده‌ترین بخش یادگیری خود CSS هست. SASS و LESS و SCSS هم به‌کارت میان آیا؟! Bootstrap و Foundation چطور؟
این قضیه در مورد Java هم در زمینه‌ی فریمورک‌هاش (JSF و JSP و Spring و...) پیش میاد.

برنامه‌نویسی وب دو سمت داره. سمت کلاینت (Client Side) و سمت سرور (Server Side). پیشنهاد من اینه که فعلا کمی در زمینه‌ی Client Side کار کن و به Java و کلا Server Side زیاد فکر نکن.
به خوبی HTML5 و CSS3 رو کار کن و بعد کم‌کم برو سمت Javascript. و بعد پشت سرش به سمت Server Side...

اینم بدون که فریمورک‌های برنامه‌نویسی - خصوصا در زمینه‌ی وب- اونقدر گسترده شدن امروز که نمیشه با یه سؤال و دو سؤال یه راهنمایی کلی مسیر رو پیدا کرد. با توجه به علاقه‌ت و نیازت باید بصورت تخصصی کار کنی.

اینکه زبانهای پایگاه داده بهتر این زبان (جاوا) چیست؟
این سؤال بطور کلی اشتباه مطرح شده. ما چیزی به اسم «زبان پایگاه‌داده» نداریم و از اون مهم‌تر چیزی به اسم «پایگاه‌داده‌ی بهتر» نداریم! پایگاه داده‌های زیادی مثل Oracle، MySQL،‌ SQLite، PostgreSQL، MongoDB و... با خصوصیات، نقاط ضعف و نقاط قوت خاص خودشون وجود دارن که شما باید باز وابسته به علاقه و نیازت انتخاب کنی از بینشون. چیزی که می‌تونم در این زمینه بت بگم اینه که الان MySQL خیلی پرکاربرده ولی اصلا معنیش بهتر بودن نیست.

... فتوشاب رو طی کنم ...
افراد زیادی برای طراحی وبسایت در مراحل مختلف از فتوشاپ استفاده می‌کنن. و البته خیلی‌ها هم هنوز از Adobe Fireworks کمک می‌گیرن (هرچند که دیگه توسعه داده نمی‌شه و خود Adobe گفته که فتوشاپ جایگزین بهتری هست). اما بهرحال این افراد همه‌ی جامعه‌ رو تشکیل نمی‌دن و خیلی‌ها (مثل من) به دلایل مختلف این روش طراحی رو ترجیح نمی‌دن.
شما خودتو الان درگیر این مسائل نکن به نظرم. اول خوب Client Side رو آموزش ببین.

پ.ن: از سؤالت معلومه که تأکید زیادی روی‌ «زبان» داری. این تأکید بی‌مورده. بیشتر سعی کن روی «فریمورک» تحقیق کنی. فرق چندان مهمی بین زبان PHP با زبان Java با زبان #C نیست. تمایز این‌ها به عهده‌ی فریمورک‌هاشونه که تا این حد متفاوتشون می‌کنه.