PDA

View Full Version : Software quality

MrDuke
چهارشنبه 14 تیر 1385, 00:58 صبح
سلام به همه برو بچ مهندسی نرم افزار
من در شرکتی کار می کنم که می خواهند نرم افزاری تولید کنند که دارای گواهی نامه بین المللی Software quality (یا یک چیزی توی همین مایه ها)باشد و از من در خواست کردند که در مورد این گواهینامه تحقیق کنم :

1 آیا می شود در ایران چنین مدرکی را برای نرم افزار گرفت ؟
2 اگر می شود به کدام سازمان یا ارگان باید مراجعه کنیم ؟

با تشکر از همه سروران

smhoseyni
چهارشنبه 14 تیر 1385, 07:39 صبح
فرآیند های تضمین کیفیتی که در حال حاضر وجود دارند معمولا ناشی از یکی از دو روش
SEI CMM ( که مربوط به دانشگاه کارنگی ملون آمریکا است) و دیگری ISO9001/Tick IT است که بیشتر منشأ اروپایی (انگلیسی و سوئدی) دارد.
البته در داخل ایران رویه دوم (Tick IT) بیشتر رواج دارد (فکر می‌کنم بیشتر بدلیل این است
که می‌توان برای آن گواهینامه اخذ کرد).
چندین شرکت هم هستند که این گواهینامه را اخذ کرده‌اند ولی تا آنجاییکه اطلاع دارم
از جانب شرکت های اروپایی (عمدتا انگلیسی) گواهینامه را اخذ کرده‌اند.

MrDuke
جمعه 16 تیر 1385, 02:24 صبح
پس RUP چیست مگر همین کار را انجام نمی دهد ؟ من کمی تاقسمتی سردر گم شدم

whitehat
جمعه 16 تیر 1385, 08:20 صبح
دوست عزیز RUP یک متدولوژی برای تولید نرم افزار می باشد که قسمتی از آن به تضمین کیفیت نرم افزار پرداخته شده است.شما بر اساس معیار هایی می توانید نرم افزار خود را در هنگام تولید یا برای محصول نهایی محک بزنید.

gavanbakht
جمعه 16 تیر 1385, 17:09 عصر
دربارهTickIT (http://www.developercenter.ir/Forum/showthread.php?t=2159)

http://www.ecology.or.jp/isoworld/iso9000/tickit.gif

MrDuke
شنبه 17 تیر 1385, 00:44 صبح
دوست عزیز RUP یک متدولوژی برای تولید نرم افزار می باشد که قسمتی از آن به تضمین کیفیت نرم افزار پرداخته شده است

سلام
من هم به همین خاطر قاطی کردم
من می گم اگر من از Tick It استفاده کنم دیگر از آن قسمت که RUP جهت تضمین کیفیت نرم افزار است استفاده می کنم یا خیر کدام مقدم می شوند ؟

smhoseyni
شنبه 17 تیر 1385, 14:26 عصر
پس RUP چیست مگر همین کار را انجام نمی دهد ؟ من کمی تاقسمتی سردر گم شدم
قبول دارم که باید دقیق تر توضیح میدادم.
همانطور که میدانید RUP فرآیند تولید نرم‌افزار است که یکی از اهداف آن هم تضمین کیفیت محصول نرم‌افزاری است و راهکارهایی هم برای این منظور دارد.
اما روش‌ها و استانداردهایی مانند Tick IT و CMM اصولا فرآیند تولید نرم‌افزار نیستند بلکه روش و فرآیندی برای کنترل کیفیت فرآیند تولید نرم‌افزار هستند.
مثلا در یک روش کنترل کیفیت فرآیند تولید نرم‌افزار گفته می‌شود که یکی از الزامات، مستند کردن نیازمندی ها است اما هیچ گونه توضیحی برای چگونگی انجام این الزام داده نمیشود. و شما اگر از RUP پیروی کنید میتوانید ادعا کنید که آن الزام روش کنترل کیفیت فرآیند نرم‌افزار را برآورده کرده اید.