PDA

View Full Version : برای برنامه های اوپن سورس چه زبانی مناسب تر است؟

hariva
شنبه 17 تیر 1385, 02:49 صبح
من به کارهای اوپن سورس علاقه زیادی دارم اما متاسفانه تنها زبانی که بلدم ویژوال بسیک است که مناسب این جور کارها نیست.از دوستان میخواهم مرا راهنمایی کنند تا ببینم چه زبانی رو یاد بگیرم بهتر است . اصلا میشه به من بگید بیشتر برنامه های سایت sorceforge.net به چه زبانی است؟

mehranFX
شنبه 17 تیر 1385, 06:35 صبح
از اونجایی که فلسفه Open Source به نوعی ضد انحصار هست ، غالبا سعی می شه پروژه های Open Source با ابزارها و زبانهای سورس باز به سرانجام برسه که در زمینه برنامه های کاربردی بارزترین این زبانها می شه از جاوا نام برد در زمینه راه حل های تحت وب هم که غالب پروژه های اون سایتی که نام بردی از PHP بهره گرفته اند ولی به هر حال زبان هایی چون C,Perl,Python و... هم طرفداران خودشون رو دارند.
نکته : یک پروژه سورس باز لزوماً نباید با ابزارهای سورس باز ساخته بشه، بلکه فقط یه فرهنگ جا افتاده است .... چه بسا بسیاری از پروژهای موجود در SF با ابزارهای Closed Source ساخته شده اند .

hosseinzadeh
شنبه 17 تیر 1385, 08:17 صبح
Can I write free software that uses non-free libraries?

If you do this, your program won't be fully usable in a free environment. If your program depends on a non-free library to do a certain job, it cannot do that job in the Free World. If it depends on a non-free library to run at all, it cannot be part of a free operating system such as GNU; it is entirely off limits to the Free World.

So please consider: can you find a way to get the job done without using this library? Can you write a free replacement for that library?

If the program is already written using the non-free library, perhaps it is too late to change the decision. You may as well release the program as it stands, rather than not release it. But please mention in the README that the need for the non-free library is a drawback, and suggest the task of changing the program so that it does the same job without the non-free library. Please suggest that anyone who thinks of doing substantial further work on the program first free it from dependence on the non-free library.

Note that there may also be legal issues with combining certain non-free libraries with GPL-covered Free Software.

I'm writing a Windows application with Microsoft Visual C++ (or Visual Basic) and I will be releasing it under the GPL. Is dynamically linking my program with the Visual C++ (or Visual Basic) run-time library permitted under the GPL?

Yes, because that run-time library normally accompanies the compiler or interpreter you are using.

Inprise
شنبه 17 تیر 1385, 10:19 صبح
اصلا میشه به من بگید بیشتر برنامه های سایت sorceforge.net به چه زبانی است؟
طبق آمار منتشره توسط SF بالاترین سهم کدهای موجود در SF به زبان جاوا و بعد از آن C هست . این روزها عمده برنامه هائی که برای محیطهای Open Source آماده میشه با جاوا یا Python نوشته میشه

hariva
شنبه 17 تیر 1385, 11:06 صبح
با سپاس از دوستانی که لطف کردند به سوال من پاسخ دادند.
به عنوان یک تازه کار واقعا غیر حرفه ای! آیا ممکنه در باره ی مدل cvs یک مقدار توضیح بدید تا جایی که من فهمیدم این یک جور مدیریت کد است که میتواند کار گروهی روی کد ها را مدیریت کند. این cvs ( که فکر میکنم دیکته اش را اشتباه نوشته باشم) از چه زبانی استفاده میکند یا اینکه اصلا مستقل از زبان است.
در ضمن بین این دو زبانی که فرمودید فکر کنم C عمومی تر باشد . راستش اگر به طرفداران جاوا بر نخورد جاوا چندان جلوه ی گرافیکی دلچسبی ندارد. اما C ( که البته این رو هم نمیدانم که فرق ++ آن با # در چیست) فکر کنم که یک ایراد دیگه دارد که فقط برای برنامه نویسی برای ویندوز است( من اینطور فکر میکنم شاید این طور نباشد. دوستان راهنمایی کنند سپاسگذار خواهم شد.

hosseinzadeh
شنبه 17 تیر 1385, 12:59 عصر
اما C ( که البته این رو هم نمیدانم که فرق ++ آن با # در چیست) فکر کنم که یک ایراد دیگه دارد که فقط برای برنامه نویسی برای ویندوز است
بخش اعظم لینوکس رو با سی نوشته اند!

hariva
شنبه 17 تیر 1385, 13:42 عصر
پس همانطور که حدس میزدم در این باره اشتباه میکردم.اما آیا تفاوتی بین نسخه های مختلف C وجود دارد.البته میدانم وجود دارد اما منظورم دقیقا این است که مثلا با ویژوال C اگر برنامه ای نوشته شود آیا قابل کامپایل شدن برای دیگر سیستم عامل ها هست یا اینکه نه این نسخه ی c هماهنگ با سیاست های مایکروسافت است.مثلا همین که بر پایه چارچوب کاری دات نت است آیا آنرا منحصر به مایکروسافت نمیکند.

pooyanm
دوشنبه 19 تیر 1385, 15:07 عصر
سلام آقای hariva عزیز
برخلاف گفته شما در مورد ظاهر گرافیکی برنامه های جاوا این زبان امکانات بسیاری برای محیط گرافیکی خود در سازگاری با انواع سیستم عاملها دارد(البته باید بگویم که IDE های جاوا به اندازه Delphi, Visual Studio و... کاربرپسند نیستند ولی اخیرا بهبود چشمگیری داشته اند) در زیر تصویر چند نمونه از مدل های گرافیکی جاوا را آورده ام که در همه سیستم عامل ها به همین شکل و بدون نیاز به تغییر در برنامه شما در دسترس هستند البته از مدل Macintosh بدلیل Copyright آن تنها در همان سیستم عامل مجاز به استفاده هستید هرچند بکارگیری آن در سیستم عامل های دیگر ممکن است ولی منع قانونی دارد.

در مورد سوالات دیگر شما راجع به زبان C باید بگویم که نمی توانید یک کد مربوط به ویندوز را با تغییرات کم در لینوکس یا هر جای دیگر اجرا کنید اگر چنین امکانی وجود داشت به جای جاوا خانواده زبان C را Cross Platform می نامیدند.

و تجربه شخصی من در مورد برنامه های منبع آزاد جاوا این است که وقتی بدنبال یک پروژه Open Source با جاوا باشید چندین گزینه متنوع با حجمهای مختلف و با کاربردهای گوناگون برای انتخاب پیش رو دارید و تقریبا هیچ پروژه ای نیست که نمونه Open Source آن با جاوا پیاده نشده باشد(برای مشاهده لیست پروژه های بزرگ به http://java-source.net مراجعه کنید) و این خود اثبات قدرت این زبان در زمینه پروژه های Open Source است همچنین شرکت سان در آخرین مراحل انتشار کامل کد منبع جاوا قرار دارد که راه را برای جامعه Open Source هموارتر می کند. شاید تنها مشکلی که با جاوا برای شما پیش بیاید سخت گیری آن در مفاهیم برنامه نویسی شئ گرا باشد.

البته قصد من معرفی جاوا به عنوان تنها راه حل شما نیست من تجربه خودم را در رابطه با سوال شما بیان کردم اگر سوال دیگری هم برای شما مطرح است من درحد توان آماده پاسخگویی به شما هستم.

(نمی خواستم همه اینها را بفرستم ولی دلم نیومد حتی یکی از اینها را که با دیگری خیلی فرق داشت از قلم بندازم منابع این تصاویرهم به شرح زیر است:)
http:///www.javootoo.com
http://www.jLearnIt.com/screenshots.html
http://www.borland.com

hariva
سه شنبه 20 تیر 1385, 18:54 عصر
آقا تسلیم از اولش هم که با ترس و لرز غیبت جاوا رو شروع کردم با خودم گفتم الانه که دوست خوبم پویان بیاد و از مقام عظمای جاوا دفاع کنه.
با این تصاویری که شما فرستادید من که تسلیم شدم.در مورد شی گرایی من خودم کشته مرده ی شی گرایی ویژوال بیسیک هستم. هرچه بیشتر بهتر

mohsenna30ri
پنج شنبه 02 آذر 1385, 12:31 عصر
Only Python
Only Python
Only Python
Only Python