PDA

View Full Version : تسلط بر طراحی وب برای یک برنامه نویس وب

R_Rajaee_Rad
دوشنبه 15 تیر 1394, 03:02 صبح
html-css-java script-jquery-ajax-bootstrap و....
یعنی یه برنامه نویس php بخواد توی بازار تجاری فعالیت داشته باشه باید به همه این تکنولوژی ها و زبان ها تسلط داشته؟(تسلطش کار حضرت فیله!)
اگر اینجوری نیست پس چقدر لازم داره که بدونه؟

H:Shojaei
دوشنبه 15 تیر 1394, 04:32 صبح
بستگی به نحوه کار داره اگر بخواید تنها کار کنید و همچنین از سی ام اس های آماده استفاده نکنید باید تسلط کامل داشته باشید که هرچی اومد بتونید تنها انجام بدین...
ولی اگر گروهی کار میکنید یا با سی ام اس ها یکی از گزینه های برنامه نویسی یا قالب نویسی به زبان عامیانه میشه تخصص شما و در زمینه های دیگه هم فقط آشنایی کفایت میکنه...
بعدم خیر کار حضرت فیل نیست همه اینا توی یک پروژه نهایتا 3 ماهه میتونید یاد بگیرید و مهارت رو هم به مرور زمان تو هرکدوم پیدا میکنید...

plague
دوشنبه 15 تیر 1394, 22:46 عصر
یکم شلوغش کردین البته !
jquery - ajax - javascript ... همش تو jquery خلاصه میشه !
bootstrap ترکیبی از css , js هستش ... اگه این دو رو بدونی تو 2-3 روز بهش مسلط میشی

css و html جک هستن ! و یادگیریشون زمانی نمیبره

-----------------------------------

در کل با آموزش صحیح من فکر میکنم 1 سالی زمان میبره که طراح و برنامه نویس خبره بشید

barnamenevis2016
دوشنبه 15 تیر 1394, 23:21 عصر
به نظر من اگر بتونی در یک زبان گنده متخصص بشی..مثل زبان php(که به نظرم با پایتون شروع کردن بهتره) و اون الگوریتم ها و نقاط مشترک زبان ها رو یاد بگیری و ذهنیتت رو به ذهنیت یک برنامه نویس تبدیل کنی...دیگه سوئیچ کردن به زبانی دیگه کار سختی نیست....مثلا من پایتون بلد بودم و کار کردم..مفصل...بعدش دیگه اصلا نفهمیدم کی با php و css و جاوا اسکریپت آشنا شدم و کی در اونها به تسلطی حداقل نسبی که بتونم کارای خوبی رو انجام بدم رسیدم...یعنی همه چیز خیلی زود انجام شدم....و بعد در اکثر مواقع شما لازم نیست فکر می کنم در همه زبان ها به یک اندازه متخصص بشی...و لازم نییست که به همه جیک و پوک و راز و رمز های یک زبان آشنایی و حفظشون داشته باشی...چون گوگل هست...گوگل و منابع آموزشی که کنار دستت هست رو هم نباس نادیده گرفت....اشتب نکنم انیشتن بود که می گفت...چرا من باید کتاب هایی رو بخونم و حفظ کنم و به ذهن بسپارم وقتی که اون نوشته در کتاب ها ثیت شده...و من هر وقت بخوام می تونم بهشون دسرسی داشته باشم :گیج: ...خلاصه منظورم اینه که لازم هم نیست که همه ریز و خم و ریز و درشت یک زبان رو بلد باشیم تا بگیم که بر اون زبان تسلط پیدا کرده ایم...چون گوگل و امثال اینها هست....و ما فکر می کنم بیشتر باید با اون الگوریتم ها آشنا بشیم و اون ذهنیت یک برنامه نویس رو باید که بتونیم پیدا کنیمو این می تونه زمان بر باشه...

Unique
سه شنبه 16 تیر 1394, 00:10 صبح
css و html جک هستن ! و یادگیریشون زمانی نمیبره
یکی از مشکلاتی که برای طراح ها و برنامه نویس های وب پیش میاد همین دانش سطحی از css و html هست. پایه وب html و css هستش. من با اینکه این ها جُک هستند کاملا مخالفم. این ها پایه وب هستند حتی یک برنامه نویس وب باید از HTTP Protocol هم اطلاع داشته باشه. کلا کسی که میخواد برنامه ویس خوبی باشه باید :

۱ - آشنایی متوسطی از HTTP Protocol داشته باشه و سرایند ها یا همون Header ها را بخوبی بشناسه همینطور از HTTPS هم اطلاعات پایه را داشته باشه
۲ - HTML و اصول تگ نویسی با نسخه های ۴ و ۵ را بدونه و تفاوت تگ ها در جایگاه های مختلف مثل DIV و SPAN در طراحی یا H1 و H2 در بهینه سازی برای موتور های جستجو یا SEO را بدونه
۳ - CSS که در واقع اصل رنگ و لعاب و قالب بندی وب سایت هست را مسلط باشه (استفاده از BOOTSTRAP و CSS Framework ها کلا اصل نیست و از فرعیات هست)
۴ - Javascript را مسلط باشه نه اینکه مثلا JQuery یا ProtoType یا MooTools بدونه ! وقتی Javascript بدونی یادگیری Framework ها برای راحتی کار با Element ها و مفاهیم Ajax ی ساده میشه
۵ - PHP را مسلط باشه (حالا Framework ها بنا به انتخاب میتونه متغیر باشه)
۶ - MySQL و کلا زبان SQL برای کار با پایگاه های داده را بدونه
۷ - اصول ویراستاری کد را بدونه ، منظور اینکه بدونه چطور توی کد Document نویسی کنه ، تورفتگی ها را به درستی ایجاد کنه ، نام متغیر ها و توابع و فیلد های پایگاه داده را درست انتخاب کنه و خیلی موضوعات دیگه
۸ - با GIT آشنایی داشته باشه تا بتونه سورسش را به خوبی مدیریت کنه و توی پروژه های بزرگ و با همکاری چندین برنامه نویس کار کنه.

جدا از کد نویسی :
۹ - با مفاهیم سرور و شبکه و سیستم عاملی که برنامش روش اجرا میشه آشنایی داشته باشه مثلا بدونه SMTP یا FTP چی هستند یا Permission را توی سرور چطور باید ست کنه و خیلی موارد دیگه که این موارد واقعا خیلی گسترده هستش و به مرور زمان باید تکمیل بشه.
۱۰ - با نرم افزار های گرافیکی مثل Photoshop یا Gimp آشنایی داشته باشه و بتونه نیاز های کلی مثل درست کردن آیکون و Button و خیلی المان های دیگه وب را انجام بده.

این ها به ترتیب نیاز های یک برنامه نویس وب یا همون Web Developer هستند و با سه ماه و یک سال کار کردن حاصل نمیشه و نیاز هست که از سنین ۱۸ یا ۱۹ شروع بشه تا توی میانه های ۲۰ سالگی به بلوغ برسه البته همیشه استثنا وجود داره/.

موفق باشین

webpower
سه شنبه 16 تیر 1394, 08:51 صبح
دوستان مبحث امنیت چطوریاس؟ مرجع مناسب هس براش؟ چرا هیچجا بهش اشاره نمیشه؟

webpower
سه شنبه 16 تیر 1394, 08:53 صبح
من همیشه واسه آموزش تو اینترنت گشتم و به زحمت مطالب نصفه نیمه رو کنار هم گذاشتم، برای موارد 10گانه بالا منابع ترجمه شده ی خوب هست؟

Unique
سه شنبه 16 تیر 1394, 14:28 عصر
دوستان مبحث امنیت چطوریاس؟ مرجع مناسب هس براش؟ چرا هیچجا بهش اشاره نمیشه؟
مباحث امنیتی مربوط به ریز مطالب آموزشی میشه ،‌ در واقع وقتی شما Javascript و HTML را بدونی متوجه میشی چطور یک نفر میتونه با ضعف کدنویسی شما در پیاده سازی سمت سرور که همون PHP باشه حملات XSS را انجام بده یا مثلا وقتی زبان SQL را مسلط بشی متوجه میشی حملات SQL Injection چطور اتفاق میفته و پیگیری میکنی که PHP و حالا کتابخونه PDO یا MySQLi چه راهکاری هایی برای اون دارن. کلا در زمینه برنامه نویسی وب یکسری حملات مرسوم مثل XSS ، SQL Injection و CSRF وجود داره که اگه شما از بروز اونها ممانعت کنی تا ۹۵٪ تونستی امنیت وب سایت را تامین کنی ، یکسری ریزه کاری دیگه در استفاده از COOKIE ها و Session ها و ارسال و اعتبار سنجی فایل و تنظیمات PHP وجود داره که ۵ درصد دیگه را تشکیل میده و شاید توی خیلی از سناریو ها نباشه.

بحث امنیت سرور هم کلا یه بحث جداست ، شما اگه همه موضوعات امنیتی مرتبط با برنامه نویسی را رعایت کنی اما سرور شما امنیت را لازم را نداشته باشه کارتون ساخته است. پس از جاهای معتبر سرور بگیرین و توی ۲۰ یا ۳۰ تومن اختلاف هزینه ها نباشین. من خودم تجربه زیادی در زمینه سرور های لینوکسی و هاستینگ دارم اما برای مشتری هام و کسانی که هاستشون را از من تامین میکنند همچنان از Reseller ها و Managed Server ها که متخصصین شرکت های معتبر هاستینگ کانفیگ میکنند استفاده میکنم. خیلی از هاستینگ های داخلی توسط یکسری تازه کار ایجاد شده و پایه ترین اصول امنیتی را هم رعایت نکردن.

من همیشه واسه آموزش تو اینترنت گشتم و به زحمت مطالب نصفه نیمه رو کنار هم گذاشتم، برای موارد 10گانه بالا منابع ترجمه شده ی خوب هست؟
بهترین منابع در واقع سایت های منبع مثل php.net یا mysql.com و کتاب های انگلیسی از انتشارات O'reilly یا Wiley و ... هستند. در حال حاضر حتی آموزش های Video ی هم به وفور پیدا میشه.
منابع فارسی هم کم نیستند و خیلی از دوستان پکیج های پولی و رایگان زیادی توی اینترنت برای مباحث مختلف ساختند که با جستجو توی اینترنت میشه پیداشون کرد.

اما به نظر من باید سعی کنید با بهبود زبان انگلیسیتون منابع اصلی را بخونید. بهبود زبان انگلیسی هم نیاز به آموزشگاه زبان رفتن نداره همونطور که برنامه نویس شدن نیاز به آموزشگاه رفتن نداره و خودتون میتونید با یک دیکشنری و خوندن کتاب های ساده و دیدن فیلم زیر نویس دار و غیره زبانتون را تقویت کنید.

موفق و پیروز باشین

plague
چهارشنبه 17 تیر 1394, 21:25 عصر
یکی از مشکلاتی که برای طراح ها و برنامه نویس های وب پیش میاد همین دانش سطحی از css و html هست. پایه وب html و css هستش. من با اینکه این ها جُک هستند کاملا مخالفم. این ها پایه وب هستند حتی یک برنامه نویس وب باید از HTTP Protocol هم اطلاع داشته باشه. کلا کسی که میخواد برنامه ویس خوبی باشه باید :

موفق باشین

سوتفاهم شد
منظور من از جک بودن از نظر سادگی یادگیری و زمان مورد نظر برای فهم و مسلط شدن بهشون در مقایسه با مباحث مربوط به سمت سرور هستش
به هیچ وجه منظور بی ارزش بودن یا نیاز نداشتن به یادگیری این موارد نیست
معتقدم که سخت ترین مباحث سی اس اس ... حالا بگیم بحث پوزیشن و فلوت یا موارد جدید تر مثل مدیا کوئری - ترنسفورم و ترنزیشن در مقابل با مباحث مثلا شی گرایی مثل جوک میمونن

js هم زبان فوقالعاده ایه (بهتره بگم شده ) و من چند سالی هست که فقط دارم js سمت سرور کد مینویسم
ولی همچنان معتقدم که اگه سمت کلاینت قصد نوشتن دارید و دارید یاد میگیرید نیازی نیست که کاپوت رو بالا بزنید و با جی کوئری به مقصد میرسید .... حداقل برای شروع به عنوان یه طراح وب میتونید تمرکزتون رو روی مباحث حیاتی تری بزارید چون مسیر طولانی در پیش دارید .... بحث بی ارزش دونستن یا نیاز نداشتن به یادگیری نیست .... بحث من اولویت بندی موارد با توجه به هدف و نیازه شماست

Unique
پنج شنبه 18 تیر 1394, 01:14 صبح
منظور من از جک بودن از نظر سادگی یادگیری و زمان مورد نظر برای فهم و مسلط شدن بهشون در مقایسه با مباحث مربوط به سمت سرور هستش
به هیچ وجه منظور بی ارزش بودن یا نیاز نداشتن به یادگیری این موارد نیست

درسته. حالا شد.

معتقدم که سخت ترین مباحث سی اس اس ... حالا بگیم بحث پوزیشن و فلوت یا موارد جدید تر مثل مدیا کوئری - ترنسفورم و ترنزیشن در مقابل با مباحث مثلا شی گرایی مثل جوک میمونن
با این خیلی موافق نیستم. در مورد HTML شاید اما css نه. اتفاق یادگیری و استفاده صحیح از css و همراه بودن با تغییرات و اختلاف مرورگر ها و Device ها در خروجی کار را سخت میکنه. یعنی واقعا باید وقت بگذاری تا بتونی UI درست کنی که نمایش صحیح داشته باشه و در عین حال مدرن و بهینه باشه. اصلا قبول ندارم که این مورد یاد گرفتنش حتی در قیاس با کانفیگ سرور (حالا کلاس و Threading و Socket و ... غماند) یک جک محسوب بشه !

c0mmander
پنج شنبه 18 تیر 1394, 02:04 صبح
من خیلی تشکر میکنم که این تاپیک رو دوست خوبمون زد.

من خیلی از قالب های html خارجی رو دیدم که واقعا یک شاهکاراند با اینکه رایگان در اختیار همه هستند اما هیچ سایت ایرانی ای رو ندیدم از اینا استفاده کنند ..

آیا استفاده کردن از اون قالب ها و ذکر نام سازنده اون قالب مشکلی قانونی داره؟
یا فقط مسئله کسر شئن اون شرکت میشه؟
چون من خیلی از شرکت های طراحی و برنامه نویسی داخلی رو دیدم که با هزینه های گزاف طراحی کارهاشون به گرد این قالب های رایگان نمیرسه. با توجه به اینکه اکثر برپایه وردپرس دارن کار میکنن و عملا برنامه نویسی ای رو انجام نمیدن.

آیا با وجود این قالب های رایگان برای افرادی که بصورت انفرادی کار میکنن با توجه به نیاز سفارش دهنده ها آیا بازم تسلط به طراحی وب اونم در حد عالی لازمه یا خیر؟

H:Shojaei
پنج شنبه 18 تیر 1394, 03:26 صبح
من خیلی تشکر میکنم که این تاپیک رو دوست خوبمون زد.
من خیلی از قالب های html خارجی رو دیدم که واقعا یک شاهکاراند با اینکه رایگان در اختیار همه هستند اما هیچ سایت ایرانی ای رو ندیدم از اینا استفاده کنند ..

والا تا جایی که من خبر دارم و دوروبرم کار میکنن همشون دنبال قالب خارجی اونم رایگان باشه که رو هوا میزنن و این قالب هایی که شما میگید رو هم تو این قالبایی که دوستان ما استفاده میکنن تا حالا اینطور مواردی ندیدم معمولا قالب به در بخور باشه رو میخرن رایگان به اون صورت نمیشه پیدا کرد...
میشه بفرمایید کجا همچین قالب هایی داره که رایگان هم هستن؟ من که خیلی دنبالش بودم چون خودم طراحیم خوب نیست به قول شما قالب آماده تا بشه استفاده میکنم...

Unique
پنج شنبه 18 تیر 1394, 11:22 صبح
آیا استفاده کردن از اون قالب ها و ذکر نام سازنده اون قالب مشکلی قانونی داره؟
یا فقط مسئله کسر شئن اون شرکت میشه؟
چون من خیلی از شرکت های طراحی و برنامه نویسی داخلی رو دیدم که با هزینه های گزاف طراحی کارهاشون به گرد این قالب های رایگان نمیرسه. با توجه به اینکه اکثر برپایه وردپرس دارن کار میکنن و عملا برنامه نویسی ای رو انجام نمیدن.

این سوالتون خیلی ربطی به تاپیک نداره اما راستش خیلی از شرکت های طراحی وب از قالب های رایگان یا پولی که توی سایت های warez زیاده استفاده میکنند. خیلی ها هم از روی قالب های پولی با تغییراتی قالب های مورد نظرشون را میسازن و اندکی هم هستند که خودشون قالب تولید میکنند. در کل استفاده غیر قانونی از هر چیزی درست نیست حالا چه قالب باشه ،‌چه نرم افزار و چه سیستم عامل که البته بین علما در این زمینه همیشه اختلاف هست.

آیا با وجود این قالب های رایگان برای افرادی که بصورت انفرادی کار میکنن با توجه به نیاز سفارش دهنده ها آیا بازم تسلط به طراحی وب اونم در حد عالی لازمه یا خیر؟
ما در مورد طراحی وب صحبت نمیکردیم ها !!!! طراحی وب و رابط کاربری نیازمند دانش گرافیک و تجربه کاربری وب هست و ربطی به Web Development نداره. در واقع طراح های رابط کاربری معمولا روی کاغذ یا نرم افزار های گرافیکی طرحشون را میزنن و میدن به کسی که html و css میدونه تا براشون تبدیل کنه. البته اگه طراح وب خودش html و css هم بدونه در واقع داره قابلیت هاش را افزایش میده.

در مورد قالب های آماده و اینکه شما توی Wordpress و Joomla میتونید ازشون استفاده کنید پس نیاز به دونستن html و css نیست هم مخالفم شما حتی برای فارسی کردن یک قالب نیاز به تسلط بر css و html دارین بماند اگه مشتری بخواد جاییش را هم تغییر بده.