PDA

View Full Version : ماژول ارتباطی مناسب

CYCLOPS
سه شنبه 12 آبان 1394, 14:11 عصر
با سلام

دوستان من یه پروژه کنترل هوشمند منزل دارم کار میکنم. خواستم نظر اساتید رو بدونم که برای اینکه تا 100 متر برد برای ارتباط با سیستم وجود داشته باشه چه ماژول و تکنولوژی ارتباطی برای ارسال دستورات کنترلی رو پیشنهاد میدید؟
گزینه های مثل بلوتوث و Wireless و .... وجود داره ممنون میشم به صرفه ترین و بهترین ماژول و تکنولوژی های مورد استفاده برای این مورد رو بهم معرفی کنید.
هزینه و برد ارتباط مهم هست.

ممنون از توجهتون

AliBahar
چهارشنبه 13 آبان 1394, 13:15 عصر
سلام
اگه الزامی نیست که بستر ارتباطی وایرلس باشه می تونید از پروتکل rs485 استفاده کنید. توی این رنج فاصله فکر می کنم مناسب ترین باشه. آیسی اش هم که max485 هست. مدارش هم توی اینترنت زیاده.

نیما عطایی
چهارشنبه 13 آبان 1394, 15:17 عصر
سلام
برای ارتباط پروتوکل ها و ابزار های ارتباطی بسیاری وجود داره که هر کدوم مزایا و معایب خودشون رو دارند
شما باید ابتدا با بیشتر اونها آشنا بشید و کار کنید تا بتونید تصمیم بگیرید.
مثلا NRF24 در نگاه اول خیلی ایده آل هست ، قیمت کم ، برد بالا ، سرعت بالا ولی در عمل خیلی به درد این کار نمیخوره و به شدت در برابر نویز و .. حساسه
و بقیه پروتوکل های ارتباطی هم همچنین
راستی به جمع طراحان خانه هوشمند خوش آمدید

M_Ali_Safdari
دوشنبه 30 آذر 1394, 16:14 عصر
سلام
برای ارتباط پروتوکل ها و ابزار های ارتباطی بسیاری وجود داره که هر کدوم مزایا و معایب خودشون رو دارند
شما باید ابتدا با بیشتر اونها آشنا بشید و کار کنید تا بتونید تصمیم بگیرید.
مثلا NRF24 در نگاه اول خیلی ایده آل هست ، قیمت کم ، برد بالا ، سرعت بالا ولی در عمل خیلی به درد این کار نمیخوره و به شدت در برابر نویز و .. حساسه
و بقیه پروتوکل های ارتباطی هم همچنین
راستی به جمع طراحان خانه هوشمند خوش آمدید

سلام
nrf24l01 اتفاقآ می تونه گزینه خوبی باشه . من مدت زیادی هست که دارم باهاش کار میکنم.نمونه های بی کیفیت رو اگر خریداری بفرمایید اذیت میکنه ولی نمونه خوب که قیمت چندان بالایی هم نداره فوق العاده است.
در مورد این چیپ توضیحات مختصری میدم بعد گزینه بعدی
فرکانس کاری باند 2.4 گیگا هرتز (مشابه wifi)
تا سرعت 2 مگابیت بر ثانیه
بسیار کم مصرف
با توان خروجی قابل تنظیم(البته توان خروجی می تواند توسط تقویت کننده خارجی تقویت شود که تا چند کیلومتر هم برد افزایش پیدا میکنه)
تعریف آدرس برای فرستنده و گیرنده (در لایه 2 مدل OSI مشابه آدرس MAC)
قابلیت تعریف کانال از 0 تا 256 با گام های 1 مگاهرتز از باند پایه
دارای تعدادی PIPE متفاوت که امکان ارتباط شبه همزمان رو برای شما مقدور میکنه(فکر میکنم 8 PIPE همزمان)
کنترل خطا(تشخیص خطا)
کتابخونه آردوینو برای کار کردن راحت تر
این مواردی بود که الان به ذهنم اومد توضیحات بیشتر رو در دیتا شیت بخونید.در مجموع این چیپ لایه 1 و 2 در مدل OSI رو برای شما میسازه ولی بسیاری از مدارات مشابه فقط کانال انتقال رو برای شما میسازند که کار کردن باهاشون به مراتب سخت تر است.

اما مورد بعد یه مبدل WIFI به سریال استفاده کنید که پایداری سیستم می تونه راحتتر حاصل بشه
من با توجه به قیمت و کارآیی esp8266 رو پیشنهاد میکنم. بسیار ارزان قیمت و نزدیک به NRF ولی کار کردن باهاش بسیار راحت تر است.
هم میتونه Client باشه و هم Access Point.
تنظیمات ساده است کتابخونه آردوینو هم داره.