PDA

View Full Version : جایگزین پذیری بالا و توزیع پذیری از مزایای nosql نسبت به سیستم های رابطه ای ؟

vb8334
سه شنبه 03 آذر 1394, 10:03 صبح
سلام

من مطلبی میخوندم که این متن رو نوشته بود:

مزیت این پایگاه‌هاي داده در مقابل رقبای رابطه‌اي خود، تأخیر کم، توزیع پذیری و جایگزیني‌پذیری بالا است که با استفاده از یک API ساده قابل دسترسی است. همه اين پایگاه‌هاي داده، علاوه بر امکان ذخیره‌سازی کلید/مقدار، قابلیت‌ها و کاربردهای پیشرفته‌تر و بيشتري نیز دارند.

منبع : http://www.bigdata.ir/1394/01/%D9%85%D9%82%D8%AF%D9%85%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA%DB%8C-nosql/

سوال 1 :میخواستم بدونم این توزیع پذیری و جایگزیني‌پذیری بالا یعنی چی ؟

سوال 2 :منظور از اینکه با یک API ساده قابل دسترسی است یعنی چی؟

با تشکر

cups_of_java
چهارشنبه 04 آذر 1394, 09:04 صبح
سوال 1 :میخواستم بدونم این توزیع پذیری و جایگزیني‌پذیری بالا یعنی چی ؟

توزیع پذیری که یعنی تقسیم بار ذخیره و پردازش دیتا روی چندین سرور به جای اینکه یک سرور همه دیتا رو ذخیره و بازیابی کنه.. جایگزینی پذیری رو نمی دونم ترجمه چی لغتی بوده منظور مبین جان. اگه انگلیسیش باشه شاید بتونم توضیحش بدم. یا خود مبین بیاد تاپیک و توضیح بده.

سوال 2 :منظور از اینکه با یک API ساده قابل دسترسی است یعنی چی؟

یعنی اینکه بدون زبان جستجو (مثل اس کیو ال)‌ و در خیلی از موارد با یک فراخوانی REST شما می تونی مدیریتش کنی و با دیتا کار کنی باهاشون...

مبین رنجبر
چهارشنبه 04 آذر 1394, 10:40 صبح
توزیع پذیری که یعنی تقسیم بار ذخیره و پردازش دیتا روی چندین سرور به جای اینکه یک سرور همه دیتا رو ذخیره و بازیابی کنه.. جایگزینی پذیری رو نمی دونم ترجمه چی لغتی بوده منظور مبین جان. اگه انگلیسیش باشه شاید بتونم توضیحش بدم. یا خود مبین بیاد تاپیک و توضیح بده.

یعنی اینکه بدون زبان جستجو (مثل اس کیو ال)‌ و در خیلی از موارد با یک فراخوانی REST شما می تونی مدیریتش کنی و با دیتا کار کنی باهاشون...

اون سایت برای من نیست. سایت من http://hadoop.ir هست. این متن ترجمه ماهنامه شبکه هست. برای کلمه جایگزینی پذیری تنها کلمه ای که میشه بهش رسید interchangeably هست. این کلمه به عنوان یک مفهوم به کار نرفته و نمیدونم منبع اصلی مقاله کجاست ولی منظورش این هست که دیتابیس های NoSQL می توانند به جای یکدیگر به کار روند یعنی همان انتظاراتی که از یک دیتابیس NoSQL در یک مسئله داریم را می توان از یک دیتابیس دیگر هم انتظار داشت ولی با اندکی(شاید قدری از کم بیشتر) تفاوت.