PDA

View Full Version : linux و مانیتورینگ

s699fx_bpr
پنج شنبه 19 آذر 1394, 01:33 صبح
سلام .
سوالم هم مربوط به امبدد و هم مربوط به دسکتاپ میشه و امیدوارم جای درستی مطرح کرده باشم .
من با لینوکس کم کار کرد در حد اشنایی با اوبنتو . تا حالا از لینوکس استفاده نکردم اما برای یه کاری که میخوام انجام بدم نظرم به لینوکس تغییر کرد

بحث از این قراره که یه سیستم رو در نظر بگیرید مثلا خونه هوشمند که روش یه رزبری یا .. نصبه . اگه من یه برنامه با کیوت بنویسم برای کنترل نور بریزم رو رسبرین کارم رو راه میندازه اما مشکل این جاست . وقتی سیستم روشن میشه علامت تمشک رسبرین میاد بالا . وقتی سیستم عامل هم بالا اومد برنامه من ایکونش کنار مثلا ایکن پایتون خود رزبری قرار میگیره و طرف باید حتما رو برنامه که نوشتم کلیک کنه تا باز شه و اجرا شه .تازه طرف ممکنه پاشه بره به جای برنامه ای من که واسه سیستم خونه نوشته شده بقیه برنامه ها رو باز کنه واسه خودش ور بره .

حالا سوال من اینکه اگه بخوام به جای استفاده از سیستم بالا بیام یه کرنل خام بدون هیچ محیط ویژوال یا دسکتاپ رو جوری روش کار کنم که وقتی سیستم روشن شد علامتی که من میخوام نمایش داده بشه (مثلا علامت شرکت سفارش دهنده) بعدش مستقیم برنامه ای که واسه کنترل خونه هوشمند طراحی کردم بالا بیاد حتی کامند لاین هم در دسترس کاربر نباشه . فقط صفحهای که طراحی شده رو ببینه میشه این کارو کرد؟. این کارو با پلتفرم بیلدر و هسته ویندوز میشه انجام داد ( مثلATM ) اما گرونه بسیار !
حالا سوالام:

1- این کار که هسته لینوکس رو ورداریم از صفر واسش محیط درست کنیم عملا توزیع نویسی واسه لینوکس محسوب میشه؟مثل اوبنتو که نویسندش اومد دسکتاپ اضافه کرد به هستش اما ما فقط میخوایم یه پنجره اضافه کنیم؟
2- منبعی چیزی برای انجام این کار هست؟
3- کلاسای LPI متونه کمک کنه؟ تا چه سطحی؟
4- استدیو خاصی برای این کار هست که بشه هسته لینوکس رو add کرد بعد محیط سفارشی که خودمون ساختیم رو روش انداخت ؟
5-از این سیستم میشه برای مانیتورینک (چه رو ARM یا x86 ) استفاده کرد؟
6-شنیدم arch این کارو میکنه اما چه جوری باید باهاش این کارو کرد؟

فعلا میخوام این کارو رو x86 انجامبدم .میشه راهنمایی کنید از کجا شروع کنم؟

pswin.pooya
پنج شنبه 19 آذر 1394, 18:50 عصر
سلام

اگر برنامه شما گرافیکی باشه کار یکم سخت میشه. اما اگر برنامه شما گرافیکی نباشه می تونید اون رو بصورت daemon تعریف کنید. راستش من از نظر گرافیکی تجربه ای ندارم اما می دونم سختر هست. اما از نظر متنی کار زباد سختی نیست. شما لازم نیست توی هسته تغییرات ایجاد کنید. تنها کاری که باید بکنید اینه که برنامه خودتون رو با شل عوض کنید. و یا اینکه اون رو بصورت یه دایمون یا همون میشه گفت سرویس های لینوکس معرفی کنید.

s699fx_bpr
جمعه 20 آذر 1394, 02:42 صبح
ممنون از پاسختون و برای این کار باید از چه توزیعی استفاده کنم ؟استیدو برای انجام این کار هست ؟ منبع یا کتابی هست ؟
جای دیگه ای بمن گفتن با arch ام میشه این کارو کرد
دیمون و کرون بدون gui هستن ترجیح به اینکه gui داشته باشه