PDA

View Full Version : راه اندازی چند رله برای آردوئینو

aqm176
سه شنبه 24 فروردین 1395, 13:19 عصر
سلام و خسته نباشید.
چند تا رله پیدا کردم که میدونم کارشون چیه اما میخواستم راه اندازیشون کنم، اونم با برق شهر، ترسیدم
میخواستم ببینم که، Vcc روی رله باید به فاز برق شهر بخوره، و GND به نول برق شهر یا خیر، راهنمایی کنید دوستان.

stackprogramer
سه شنبه 24 فروردین 1395, 14:36 عصر
سلام،من اگه جای شما بودم سوال های برقی را مستقیم رو ایران میکرو می پرسیدم ......

aqm176
سه شنبه 24 فروردین 1395, 16:43 عصر
سلام،من اگه جای شما بودم سوال های برقی را مستقیم رو ایران میکرو می پرسیدم ......

سلام قربان.
ممنون ا راهنمایی.
همین کار رو میکنم.
مهدی کرامتی
چهارشنبه 25 فروردین 1395, 00:30 صبح
میخواستم ببینم که، Vcc روی رله باید به فاز برق شهر بخوره، و GND به نول برق شهر یا خیر، راهنمایی کنید دوستان.
این طور نیست.

کار رله ایزوله کردن دو ولتاژ و جریان کم و زیاد از هم است.

پایه VCC و GND رله به ولتاژ کم وصل میشه، مثل یکی از پایه های دیجیتال آردوئینو و GND. رله ها معمولا 3 تا پایه دیگه هم دارند به نام های COM (یا Common) ، پایه NC (یا Normally Close) و NO (یا Normally Open).

فرض کنید یک لامپ 220 دارید. سیم نول برق شهر به یکی از سیم های ورودی لامپ وصل میشه.

سیم فاز لامپ به پایه COM وصل میشه. و یک سیم از پایه NO رله خارج میشه و به لامپ میره.

VCC و GND هم به پین های آردوئینو. حالا هر وقت تو کد PIN مربوطه آردوئینو رو HIGH کردید رله متصل میشه و برق شهر رو برای لامپ متصل می کنه.

احتیاط: قبل از انجام این آزمایش حتما اصول الکتریسیته را مطالعه فرمائید، وگر در یا فاجعه به بار میاورید، یا مشخصه Enabled تون False میشه، و یا بدتر از اون، Visible تو False میشه :لبخند:.

hamid-nic
چهارشنبه 25 فروردین 1395, 03:37 صبح
پیرو فرمایشات جناب آقای کرامتی اینکه :
همچنین حتما ولتاژ کاری و جریان قابل تحمل کنتاکت های رله مورد نظرتون را مورد توجه قرار بدید . چون رله ها حداکثر جریان قابل تحمل متفاوتی دارند و باید طبق نیاز انتخاب شوند .

aqm176
چهارشنبه 25 فروردین 1395, 11:17 صبح
این طور نیست.

کار رله ایزوله کردن دو ولتاژ و جریان کم و زیاد از هم است.

پایه VCC و GND رله به ولتاژ کم وصل میشه، مثل یکی از پایه های دیجیتال آردوئینو و GND. رله ها معمولا 3 تا پایه دیگه هم دارند به نام های COM (یا Common) ، پایه NC (یا Normally Close) و NO (یا Normally Open).

فرض کنید یک لامپ 220 دارید. سیم نول برق شهر به یکی از سیم های ورودی لامپ وصل میشه.

سیم فاز لامپ به پایه COM وصل میشه. و یک سیم از پایه NO رله خارج میشه و به لامپ میره.

VCC و GND هم به پین های آردوئینو. حالا هر وقت تو کد PIN مربوطه آردوئینو رو HIGH کردید رله متصل میشه و برق شهر رو برای لامپ متصل می کنه.

احتیاط: قبل از انجام این آزمایش حتما اصول الکتریسیته را مطالعه فرمائید، وگر در یا فاجعه به بار میاورید، یا مشخصه Enabled تون False میشه، و یا بدتر از اون، Visible تو False میشه :لبخند:.

سلام و خسته نباشید.
بله حتما رعایت میکنم، تو آزمایشگاه فیزیک هستیم و همه چی تحت امنیت کامله.
خودمم مجهز به عایق هستم.

ولی ممنون بابت راهنماییتون. :تشویق::لبخند: