PDA

View Full Version : ایا میشه مقدار این خازن را به 10 میکرو کاهش داد

mojtaba2016
پنج شنبه 02 اردیبهشت 1395, 18:24 عصر
سلام .ایا در تصویر زیر میشه مقدار خازن 100 میکرو را به 10 میکرو کاهش داد که در موقع روشن شدن مدار با تاخیر مواجه نباشیم؟
نمونه همین مدار را دارم از خازن 4.7 میکرو بجای 100 میکرو استفاده کرده و هیچ گونه مشکلی که اینجا قید شده را نداره ، توی برنامه نویسی اش نمیدانم چکار کرده که نه نمایش اعداد نوسان داره و نه با تاخیر روشن شدن اولیه .
کسی میتونه راهنمایی کنه در برنامه نویسی به زبان C از چه کد و شگردی استفاده کرده ؟
فرض کنیم ورودی متصله به پایه میکرو نوسان داره ،بجز میانگین گرفتن چه راهایی وجود داره نوسان را کم کنیم ؟ ممنون

sba.saeed
شنبه 04 اردیبهشت 1395, 16:48 عصر
مدار چی هست ؟
مدار آشکار ساز سطح صفره ؟
یه توضیح بدید که بدونیم مشکلو چطور میشه حل کرد !

mojtaba2016
شنبه 04 اردیبهشت 1395, 18:07 عصر
مدار چی هست ؟
مدار آشکار ساز سطح صفره ؟
یه توضیح بدید که بدونیم مشکلو چطور میشه حل کرد !
ممنون حق با شماست توضیحی در این مورد ننوشته ام. از این و مدارات مشابه برای تقسیم مقاومتی جهت مدار نمونه گیر یک ولت متر AC که برق شهر را اندازه گیری میکنه معمولا استفاده میشه ،پایه مثبت خازن میره به یکی از پایه های ADC میکرو وصل میشه . برای سرعت عمل خوب : اگر مقدار این خازن را زیاد بگیریم مشکلات بالا را داریم و اگر مقدار خازن را کم در نظر بگیریم باعث پرش اعداد در صفحه نمایش میشه (خصوصا پرش مقدار یکان روی صفحه نمایش ). حالا چطوری میتونیم با حداقل مقدار خازن مقدار adc را بخوانیم بطوریکه مشکل پرش اعداد را هم نداشته باشیم.ممنونم
با average گرفتن مشکل تا حدودی حل میشه ولی باز مقداری پرش عدد یکان را داریم .
تصویر بالا هم از مقاله فردی بود که در این مورد نوشته بود و کاملا در عمل هم چنین مشکلاتی وجود داره.

sba.saeed
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 10:30 صبح
اینطور که من از عکس بالا و توضیحات شما متوجه شدم ، با شارژ شد این خازن مقدار ولتاژ مورد نظر شما برای ADC میکرو تهیه میشه که این مقدار با توجه به سیکلهای متوالی برق شهر دائم در حال شارژ و دشارژه .
اگر شما ظرفیت خازن رو خیلی بالا ببرید زمان شارژ خازن بالا میره (طبق رابطه T = 5t که t =R.C میباشد) و در نتیجه نمونه گیریتون با مشکل مواجه خواهد شد (تاخیری که فرمودید پیش میاد )و اگر هم مقدار خازن رو زیاد کاهش بدید بازم باتوجه به اون رابطه که گفتم سرعت تغییراتتون میره بالا و اعدادتون پرش میکنه .
در این حالت شما برای اینکه بتونید ظرفیت خازنتون رو بیارید پایین به همون نسبت هم باید مقاومت رو ببرید بالا تا بتونن تقریباً تاثیر همدیگرو خنثی کنن.

حالا اگه برنامه میکرو باشه و اونم ببینم شاید از طریق اونم بشه این تاخیر رو جبران کرد.
امیدوارم تونسه باشم کمکی کرده باشم.

mojtaba2016
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 11:10 صبح
سلام .مرسی . کاملا درست متوجه شدین. مقاومت R1 را تا 2M هم بالا بردم ولی باز هم مشکل بود. دقیقا از نظر سخت افزاری مشابه یک مدار دیگه است ، ان مدار کاملا درست کار میکنه ولی برنامه نویسی اش را فرد خبره ای انجام داده و هیچ گونه پرشی رقم یکان ان نداره. ممنون و سپاس

while(1){

adc_in=adc_mean/2.046;
cp=adc_in;
sa=cp/10;
sa1=cp%10;
da=sa/10;
da1=sa%10;

PORTB=0B00000001;
PORTD=da;//seg1
delay_ms(4);
PORTB=0B000000010;
PORTD=da1;//seg2
delay_ms(4);
PORTB=0B000000100;
PORTD=sa1;//seg3
delay_ms(4);
PORTB=0;
}

sba.saeed
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 12:18 عصر
دستوری رو که گفتم به انتهای دستورات اضافه کنید و نتیجه رو بگید .:لبخندساده:

mojtaba2016
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 12:34 عصر
دستوری رو که گفتم به انتهای دستورات اضافه کنید و نتیجه رو بگید .:لبخندساده:

ممنونم . دستور را اضافه کردم ، هر سه رقم چشمک میزنه ، چشمک زدن به صورت خاموش و روشن شدن است.

sba.saeed
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 13:12 عصر
فیلمو دیدم .
فقط همین مشکله ؟ یا حین کار bug دیگه ایی هم دیده میشه ؟:متفکر:

mojtaba2016
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 13:21 عصر
فیلمو دیدم .
فقط همین مشکله ؟ یا حین کار bug دیگه ایی هم دیده میشه ؟:متفکر:
فقط همین یک مشکل وجود داره و هیچگونه مشکل دیگه ای وجود نداره . چندین روز هم مدام به برق متصل بود و فقط و فقط همین یک مشکل شده سرطان .اگر این مشکل حل میشد عالی میشد.

sba.saeed
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 13:28 عصر
این مشکل رو باید با برنامه نویسی حل کنیم .:لبخندساده:

mojtaba2016
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 13:44 عصر
این مشکل رو باید با برنامه نویسی حل کنیم .:لبخندساده:
ممنونم . عجله ای نیست ، سرفرصت هر موقع وقت داشتید یک محبتی عنایت فرمایید. ممنون و سپاسگزارم.
فعلا من هستم و دارم تست میگیرم.

sba.saeed
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 14:00 عصر
خوبه ، اگه موضوع فورث نیست برات میتونی با تغییر برنامه به نتیجه برسونیش.
حتماً با تغییر برنامه جواب میده.
موفق باشی
بازم کمکی از دستم بر بیاد درخدمتم.

sba.saeed
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 14:11 عصر
فیلم جدید نسبت به قبلی خیلی میزان stable بودنش پایینتره ، قبلی قابل قبولتر بود.:ناراحت:

sba.saeed
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 15:48 عصر
مشکل پرش رو باید نرم افزاری حل کنیم.
ظرفیت خازن رو بالا ببری تاخیر اولش اجتناب ناپذیر خواهد بود.:لبخندساده:

mojtaba2016
یک شنبه 05 اردیبهشت 1395, 18:50 عصر
مشکل پرش رو باید نرم افزاری حل کنیم.
ظرفیت خازن رو بالا ببری تاخیر اولش اجتناب ناپذیر خواهد بود.:لبخندساده:
با سلام مجدد : درسته ، منم عملا تست کردم ،بالا بردن ظرفیت خازن فقط اون تاخیر اولیه را به دنبال داره و مشکل به قوت خود باقیست . مرسی دوست عزیز

sba.saeed
دوشنبه 06 اردیبهشت 1395, 04:48 صبح
فایل Proteus رسید دستم ، چندتا ایده دارم برای پیاده میکنم اگه تونسم bug رو پیدا کنم بهت میگم.:چشمک:

mojtaba2016
دوشنبه 06 اردیبهشت 1395, 07:40 صبح
فایل Proteus رسید دستم ، چندتا ایده دارم برای پیاده میکنم اگه تونسم bug رو پیدا کنم بهت میگم.:چشمک:
مرسی دوست عزیز : بتونی bug را پیدا کنی ، جایزه داره :لبخند::تشویق: منتظریم ولی فورث هم نیست،هر وقت حالشو داشتی .باتشکر از لطف شما

sba.saeed
دوشنبه 06 اردیبهشت 1395, 09:38 صبح
من یه برنامه ایی تو ذهنم دارم که بشه این مشکل رو رفع کرد ، فقط الان یه مقدار تایمم بسته است دارم روی طراحی کلید هوشمند کارمیکنم ، وقت نمیکنم تستش کنم .
حتما در اسرع وقت نتیجشو بررسی میکنم ، اطلاع میدم .:لبخندساده:
برنامه ایی رو که نوشتی برام بفرست ، ببینم چه کردی .

sba.saeed
سه شنبه 07 اردیبهشت 1395, 15:57 عصر
یه برنامه برات نوشتم که در مقابل تغییرات لحظه ایی stable باشه و اگه ولتاژت سریع 1 ولت کم و زیاد شد یا هرچقدر تند تند تغییر مقدار داد دچار مشکل نمیشه و نمایش اعداد درهم نمیشه.
از تایمرهم استفاده نکردم و برنامه جمعوجوریه .:چشمک:

mojtaba2016
سه شنبه 07 اردیبهشت 1395, 18:16 عصر
یه برنامه برات نوشتم که در مقابل تغییرات لحظه ایی stable باشه و اگه ولتاژت سریع 1 ولت کم و زیاد شد یا هرچقدر تند تند تغییر مقدار داد دچار مشکل نمیشه و نمایش اعداد درهم نمیشه.
از تایمرهم استفاده نکردم و برنامه جمعوجوریه .:چشمک:
خسته نباشید میگم . دستت طلا :تشویق: در عمل هم جواب بده عالیه . ممنون و سپاسگزارم:بوس:

sba.saeed
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1395, 03:59 صبح
خسته نباشید میگم . دستت طلا :تشویق: در عمل هم جواب بده عالیه . ممنون و سپاسگزارم:بوس:

خواهش میکنم یه راهنمایی میکنم شاید خودتم تونسی انجامش بدی !
تنها کاری که ما باید بکنیم اینه که طوری برنامه رو بنویسیم که وقتی برق شهرمون درحال نوسانه و مثلاً از 220 هی میشه 221 یا 219 یا 223 و این دائم تکرار میشه میکروی ما جَو گیرنشه سریع بخواد این تغییراترو روی سگمنت نشون بده بلکه صبرکنه هر چند ثانیه یه بار یکی از اون مقادیرو که در اون زمان هستو نشون بده .:متفکر:
برای این کارهم از تایمر استفاده نکردم تا برنامه ساده و جمعوجور باشه .:لبخندساده:
از لحاظ جواب دادن تو عمل هم خیالت راحت باشه تو پروتئوس انقد تغییرات لحظه ایی براش ایجاد کردم که فک نمیکنم تو عمل انقد ایجاد بشه !:لبخندساده:

mojtaba2016
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1395, 07:41 صبح
خواهش میکنم یه راهنمایی میکنم شاید خودتم تونسی انجامش بدی !
تنها کاری که ما باید بکنیم اینه که طوری برنامه رو بنویسیم که وقتی برق شهرمون درحال نوسانه و مثلاً از 220 هی میشه 221یا 219 یا 223 و این دائم تکرار میشه میکروی ما جَو گیرنشه سریع بخواد این تغییراترو روی سگمنت نشون بده بلکه صبرکنه هر چند ثانیه یه بار یکی از اون مقادیرو که در اون زمان هستو نشون بده .:متفکر:
برای این کارهم از تایمر استفاده نکردم تا برنامه ساده و جمعوجور باشه .:لبخندساده:
از لحاظ جواب دادن تو عمل هم خیالت راحت باشه تو پروتئوس انقد تغییرات لحظه ایی براش ایجاد کردم که فک نمیکنم تو عمل انقد ایجاد بشه !:لبخندساده:
مرسی دوست عزیز. اینجوری باشه فکر کنم بهتره :حداکثر نسبت به تغییرات لحظه ای یک ولت ، انهم زیر 1 ثانیه رخ بده، جو گیر نشه. چون اگر ولتاژ از 219 بشه 223 و اینو نشون نده ، دیگه ولت متر نیست ! تغییرات را نشون بده ولی اگر تغییرات لحظه ای(زیر 1 یا 2 ثانیه ) در حد 1 ولت رخ داد ، اینو نشون نده. چون اگر از 219 یکدفعه بشه 223 پرش یا ریپل نداریم . ریپل زمانی خودشو نشون میده که تعییرات ولتاژ بین دو عدد متوالی باشه . مثلا 220 بشه 219 یا بشه 221 . ممنون و سپاس

mojtaba2016
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1395, 17:37 عصر
مهندس عزیز دستت طلا ، درست شد. ممنون و سپاس:قلب:

sba.saeed
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1395, 18:08 عصر
مهندس عزیز دست طلا ، درست شد. ممنون و سپاس:قلب:

خواهش میکنم .:لبخندساده:
همت و تلاش خودتم تو این مسیر کمکت بوده .:چشمک: