PDA

View Full Version : consol in oracle 10g

eslahi_fa
دوشنبه 03 مهر 1385, 14:32 عصر
چرا 10g محیط enterprise manager نداره؟
هیچ محیطی برای create table,... نداره به غیر از sql
عجیبه

mparhiz
یک شنبه 09 مهر 1385, 10:44 صبح
سلام
10g محیط em داره فقط اونو جدا کرده. شما باید Oracle Client 10g رو نصب کنید تا بتونید از console استفاده کنید. البته em رو بصورت web هم بدون نصب Client می تونید اجرا کنید فقط باید آدرس زیر رو توی IE بزنید: http://localhost:1158/em البته بجای localhost می تونید آدرس ip سرور رو بنویسید.
اگر هم کار نکرد باید سرویس اونو اجرا کنید. برای این کار هم در command line دستور زیر رو اجرا کنید: emctl dbconsole startup

eslahi_fa
دوشنبه 10 مهر 1385, 10:25 صبح
باتشکر
من oracle 10 release 1 رو نصب کردم که یه cd هست
واحتمالا همونclient
ولی محیط consolرو ندارم
دستورشما هم جواب نداد اگه محیط جدا هستش ازکجا پیدا کنم ونصب کنم
واگه نسخه من client هست چرا پس اجازه create database رو دارم من databaseها رو ایجاد کردم ولی عملا نمیتونم استفاده کنم

mparhiz
سه شنبه 11 مهر 1385, 09:02 صبح
سلام
شما احتمالا Oracle Database رو نصب کردید. برای داشتن Console حتما باید Oracle client رو نصب کنید. در ضمن منو ببخشید دستوری که برای اجرا کردن سرویس em لازم دارین دستور زیر که باید از command line اجرا بشه: emctl start dbconsole
که برای stop کردن از emctl stop dbconsole و برای گرفتن گزارش از وضعیت سرویس از دستور emctl status dbconsole استفاده کنید. بعد از این کار هم اگه سرویس start شد باید http://localhost:1158/em رو اجرا کنید باز هم اگه اجرا نشد بجای پورت 1158 از 5500 استفاده کن.

eslahi_fa
سه شنبه 11 مهر 1385, 15:02 عصر
ممنونم
نسخه من oracle database هست من نمی دونم که این نسخهclient یا server
اگه هیچ کدوم نیست به چه دردی میخوره؟!
نسخه سرورباید 5 Cd باشه ومن احتمالا باید اونو نصب کنم
ببخشید یه سوال دیگه اگه client از طریق محیط enterprise managerمی تونه create database کنه و... پس نسخه سرور به چه دردی می خوره؟
من به ora-28547 net8 admin error
موقع نصب برخوردم باید موقع نصب oracle کامپوتر تو شبکه نباشه؟
ممنون میشم را هنماییم کنید

mparhiz
چهارشنبه 12 مهر 1385, 08:23 صبح
سلام. از شما بخاطر تشکرتان ممنون هستم
برای نصب اراکل و استفاده از اون حتما باید Oracle Database نصب بشه و این نصب روی یک سرور انجام میشه. ولی برای استفاده و مدیریت آن حتما نباید روی سرور این کار انجام بشه شما می تونید از روی یک client هم این کارو انجام بدین. به همین خاطر اراکل یک محیطی بنام Enterprise Manager در اختیار شما می زاره. حالا احتمالا شما می خواهید همه این کارهارو روی یک سیستم انجام بدین پس شما حتما به Oracle Database احتیاج دارین. حالا اگر محیط Console هم بخواهین باید Oracle Client هم نصب کنید. ولی 10g محیط em رو روی وب هم در اختیارتون میزاره. که با همون نصب Oracle Database این محیط هم در اختیارتونه.
در مورد Create Database هم بگم که برای ایجاد دیتابیس از ابزار Database Configuration Assistant استفاده کنید. بعد از ایجاد دیتابیس باید Listener و TNS ست بشه که این کار هم توسط ابزار Net Configuration Assistant انجام میشه. و همه این ابزار هم در Oracle Database هست و احتیاجی به Oracle Client نیست.

eslahi_fa
دوشنبه 17 مهر 1385, 14:23 عصر
ممنون من به ora-28547 net8 admin error
موقع نصب برخوردم باید موقع نصب oracle کامپوتر تو شبکه نباشه؟
بعد از نصب نمی تونم connect شم

mparhiz
دوشنبه 17 مهر 1385, 15:14 عصر
سلام
نصب اراکل چند مرحله داره. اول engine اراکل (فایلهای اصلی) نصب میشه بعد اقدام به ایجاد یک دیتابیس میکنه بعد هم مقادیر Net connection رو باید ست کنید. با توجه به errorای که شما میگیرید شما در مرحله آخر مقادیر Listener ویا TNSName رو نمی تونید ست کنید. حالا اگر دیتابیس رو بدون error نصب کردید و فقط همین error رو میگیرید، محتویات فایلهای Listener.ora و tnsname.ora رو نشون بدین تا شاید بتونم مشکلتون رو حل کنم.

nasim e
دوشنبه 09 فروردین 1389, 20:45 عصر
واقعا سوال و جواب به جایی بود.مشکل منم حل شد.خیلی ممنون:)

nasim e
دوشنبه 09 فروردین 1389, 20:51 عصر
ببخشید من یی چیزی واسم سواله.این دستور emctl دقیقا چیه؟ دستوری برای تنظیمات Enterprisemanager که تحت web هست؟ برای start یا stop کردن این سرویس؟
و دستور lsnrctl چطور؟آیا در مورد listener و start و stop کردن اونه؟
اگه منبعی باشه که این دستورات رو معرفی کرده باشه خیلی مفیده :)

nasim e
دوشنبه 09 فروردین 1389, 22:19 عصر
با سلام
من وقتی می خواهمstatuse سرویس Enterprisemanager را ببینم دستور زیر را وارد می کنم :
emctl status dbconsole
و این جواب را می گیرم
Environment variable ORACLE_SID not defined.please define it.
و نمیدانم چه name ی را باید وارد کنم.

amin-sadeghi
سه شنبه 10 فروردین 1389, 20:08 عصر
این دستور رو ابتدا وارد کنید :
set ORACLE_SID=db_name
که db_name همان نام Instance شماست(orcl)