PDA

View Full Version : استفاده از آبجکتهای اکتیودایرکتوری در دلفی

سه شنبه 14 بهمن 1382, 00:37 صبح
با سلام
چگونه می شود از آبجکتهای اکتیودایرکتوری مثلا یوزرنیم ها یا کامپیوترها و کلا از آبجکتهای تعریف شده در اکتیودایرکتوری در دلفی استفاده کرد ؟ من شنیدم که هر آبجکت در اکتیودایرکتوری یک آدرس منحصر به فرد دارد که می توان از طریق زبانهای برنامه نویسی با آنها ارتباط برقرار کرد. لطفا اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید بفرمایید.
با تشکر

Gladiator
سه شنبه 14 بهمن 1382, 01:18 صبح
اگر همچین چیزی صحیح باشه توی راهنماهای MSDN میتونی پیداش کنی .

و اگر پیدا کردی یه خبری هم به من بده :mrgreen: مرسی .

گلادیاتور آماده خور ... :mrgreen:

Gladiator
سه شنبه 14 بهمن 1382, 01:21 صبح
اگر توی راهنماهای MSDN پیدا نکردی میتنونی توی مغز آقای اینپرایز پیدا کنی . فکر میکنم کاملتر از مجموعه MSDN باشه :mrgreen:

موفق باشی .

Delphi-Clinic
سه شنبه 14 بهمن 1382, 10:32 صبح
از ابزارهای NTSet می تونی استفاده کنی:

http://www.sam-solutions.net/products/description.php?prdPack=8&prd=8

Gladiator
سه شنبه 14 بهمن 1382, 13:03 عصر
خیلی چیز خفنیه . مرسی . :mrgreen:

Inprise
سه شنبه 14 بهمن 1382, 13:48 عصر
دوست عزیز

برای کاربری سرویس دایرکتوری ویندوز از طریق برنامه های کاربردی باید از ADSI استفاده کنی ( اکتیو دایرکتوری سرویس اینترفیس ) . توسط ADSI میتونی :

الف. افزایش - کاهش کاربران - گروههای کاربری
ب. کلمه عبور و سیاستهای مرتبط با کلمه عبور کاربران
ج. شروع و پایان سرویسها
د. اطلاعات مربوط به تجهیزات متصل به شبکه مانند چاپگرها
ه. کاربری سرویس دهنده های درخواست ( اپلیکیشن سرور) های استاندارد مایکروسافت مانند اکسچنج سرور و ...
ز. ایجاد سیاستهای امنیتی و اعمال آن به گروههای ( گراپ پالیسی آبجکت )

بطور کامل پشتیبانی کنی .

ADSI بصورت عملیاتی یه سری کتابخانه COM ( یا بهتر بگم رابطهای خاصی از یک سری کتابخانهء COM ) است که برای همین مقصود توسط مایکروسافت توسعه داده شده و میشن .

اگر تمایل داری قدری راحت تر با این رابطهای کار کنی میتونی از محصور کننده هائی که گروه Delphi-Jedi برای این وظیفه تولید کردن استفاده کنی ( کامپوننتهای متعددی هم برای اینکار وجود داره که اغلب تجاری هستند )

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ADSI اینجا رو ببین : http://www.microsoft.com/windows2000/techinfo/howitworks/activedirectory/adsilinks.asp

خواهی دید که از طریق ADO ( و البته ADO .NET ) میتونی خیلی راحت با یک سرویس دهنده سازگار با LDAP ( چه دایرکتوری سرویس ویندوز چه سرویسهای دیگری مثل ام اس پراجکت و بقیه اجزاء کولابوریشن سوئیت ویندوز ) متصل بشی و مثل یه بانک اطلاعاتی Query بفرستی ، اطلاعات موجود رو UPdate کنی و ... قس علی هذا .

موفق باشی :)

Inprise , Excellence Endures

Delphi-Clinic
سه شنبه 14 بهمن 1382, 14:03 عصر
با استاد موافقم.

ولی روش پیشنهادی حضرتعالی برای امثال من و شماست که با روتینهای خشک و سفت وسخت Delphi-Jedi کار کردیم.

واسه دوستان ممکنه کمی مشکل باشه.

نظرتون چیه؟

Inprise
سه شنبه 14 بهمن 1382, 14:13 عصر
شاید اینطور باشه اما بهر حال من به شخصه هنوز مجموعه VCL ای که محصور کننده تمام قابلیتهای ADSI باشه ندیدم . شاید بسته NT Set و امثال اون بتونن به اغلب درخواستهای جواب بدن اما این تمام قابلیتهای ADSI نیست . اگر به سوال آقای روحبخش توجه کنی ، متوجه منظور من میشی . به عنوان مثال هیچکدام از بسته هائی که من تا حالا دیده ام توانائی مدیریت GPO ها را ندارند ( Group Policy Object ) و حتما" میدونی که اصولا" اکتیو دایرکتوری ویندوز بدون GPO مفهوم خاصی نداره . نتیجتا یا باید از همین API های بقول تو خشک استفاده کرد یا منتظر توزیع بستهء قدرتمندی که همه توانائی های ADSI رو پوشش بده بود .

موفق باشی

Gladiator
یک شنبه 18 اردیبهشت 1384, 11:10 صبح
متاسفانه NTSet خیلی از قابلیتهای مورد نیاز رو نداره ٬‌ بعنوان مثال من لیستی از کاربران Login شده در اکتیو دایرکتوری رو نیاز دارم ولی NTset این کار رو نمیتونه انجام بده . در تاپیک دیگه ای هم پرسیدم ولی جوابی که منو به سمت مقصد هدایت کنه نگرفتم .

اگر تمایل داری قدری راحت تر با این رابطهای کار کنی میتونی از محصور کننده هائی که گروه Delphi-Jedi برای این وظیفه تولید کردن استفاده کنی ( کامپوننتهای متعددی هم برای اینکار وجود داره که اغلب تجاری هستند )

عزیز جان چطوری میتونم در این مورد اطلاعاتی کسب کنم ؟

yaas135
چهارشنبه 15 تیر 1384, 14:43 عصر
چی شد که این بحثه نیمه موند؟ من الان این اطلاعات رو میخوام!!!

Gladiator
چهارشنبه 15 تیر 1384, 19:34 عصر
گلادیاتور آماده خور ...

باید مدتی وقت بذاری تا به نتیجه برسی . من رسیدم بعد از مدتی طولانی .