PDA

View Full Version : سوال: برنامه نویسی شی گرا یا فانکشنال ؟؟؟؟ (به خصوص در php)

marasiali
سه شنبه 02 مرداد 1397, 22:28 عصر
سلام به همگی
میخواستم نظرتون رو نسبت به برنامه نویسی شی گرا و فانکشنال بدونم به شخصه فانکشنال رو خیلی بیشتر میپسندم و هیچ وقت با شی گرا ارتباط خوبی برقرار نکردم ولی به کرات راجع به شی گرایی و مزیتاش شنیدم. اکثر آموزش ها و برنامه نویس هایی که دیدم هم شی گرا کار میکردن. به خصوص در php هم مدل MVC ساختار کلی شی گرایانه داره و فریمورک لاراول هم که دارم یاد میگیرم ارتباطش با دیتابیس شی گراست.
حالا نظر شما اساتید رو میخوام بدونم؟ واقعا شی گرایی بهتره؟ ( در همه زبان ها و در php) آیا استفاده نکردن از معماری mvc ضعف حساب میشه؟ شما بیشتر فانکشنال مینویسین کداتونو یا شی گرا؟

marasiali
چهارشنبه 03 مرداد 1397, 21:31 عصر
واقعا از این ۶۳ تا بازدید هیچکس از اساتید اینجا نظری نداشته؟؟؟

plague
پنج شنبه 04 مرداد 1397, 17:44 عصر
مزیت oop توی ساختارشه , شما میتونی کدات رو جوری نظم بدی و کنار هم بچینی و به هم مرتبط کنی که با فانکشنال یا نمیتونی یا خیلی کثیف میشه به همین دلیله که همه فریمورک ها oop استفاده میکنن

اگه از نظر شما فرقی نداره و یا فانکشنال رو ترجیح میدی یا به این دلیله که هنوز درک نکردی oop رو یا اینکه پروژه های کوچیک انجام میدی که مشکلات فانکشنال رو نمیاره تو چشم

از نظر من ضعفه ندونستن oop و من اگه کسی بیاد پیشم براید استخدام با شی گرایی آشنا نباشه قبولش نمیکنم

MiladWorkShop
پنج شنبه 04 مرداد 1397, 21:27 عصر
درود

به نظر بنده اگه هدفتون بزرگ هست و قصد دارید فعالیت تجاری داشته باشید و به کدنویسی پروژه های متوسط و بزرگ فکر میکنید باید از فکر تابع‌گرا (فانکشنال) بیایید بیرون چون این نوع برنامه نویسی مناسب پروژه های کوچک هست نه پروژه های متوسط یا بزرگ

همچنین فکر میکنم بیشتر برنامه نویسان هم مثل من شی گرا بودن یک پروژه رو یک آپشن و یک ویژگی تلقی میکنند.

برنامه نویسی شی گرا نظر بهتری داره, کد نویسی رو بسیار ساده تر میکنه و از همه مهمتر خروجی کار خیلی حرفه ای تر از کدنویسی به صورت فانکشنال هست.

اگه تا امروز پروژه هاتون رو فانکشنال نوشتید پیشنهاد میکنم از این به بعد رو به صورت شی گرایی بنویسید, مطمئن باشید بعد از تسلط کامل به مباحث شی گرایی بقدری جذب این نوع برنامه نویسی میشید که کدنویسی فانکشنال رو حتی برای پروژه های کوچک هم فراموش میکنید

charcharkh
جمعه 05 مرداد 1397, 12:38 عصر
برو سراغ شیگرایی وقتی که خوب یادش گرفتی بعید میدونم دیگه حتی خودت تمایل به فانکشنال داشته باشی و البته شما بخواهی یک فریم ورک رو یاد بگیری قدم اول oop هست . شک نکن و مشکلات بین راه هم نزار باعث انحرافت بشه به مشکلی خوردی توی فاروم ها یا توی نت سرچ بزنی به جواب میرسی خیلی راحت :تشویق:
موفق باشید.

alireza378
جمعه 05 مرداد 1397, 18:10 عصر
سلام به همگی
میخواستم نظرتون رو نسبت به برنامه نویسی شی گرا و فانکشنال بدونم به شخصه فانکشنال رو خیلی بیشتر میپسندم و هیچ وقت با شی گرا ارتباط خوبی برقرار نکردم ولی به کرات راجع به شی گرایی و مزیتاش شنیدم. اکثر آموزش ها و برنامه نویس هایی که دیدم هم شی گرا کار میکردن. به خصوص در php هم مدل MVC ساختار کلی شی گرایانه داره و فریمورک لاراول هم که دارم یاد میگیرم ارتباطش با دیتابیس شی گراست.
حالا نظر شما اساتید رو میخوام بدونم؟ واقعا شی گرایی بهتره؟ ( در همه زبان ها و در php) آیا استفاده نکردن از معماری mvc ضعف حساب میشه؟ شما بیشتر فانکشنال مینویسین کداتونو یا شی گرا؟

سلام

راستش بیشتر بستگی به هدفت داره. مثال عرض میکنم. آقای لینوس توروالدز (توسعه دهنده لینوکس) یکی از مخالفان سرسخت OOP هست و توی این مقاله به بیان دیدگاهش پرداخته:
http://harmful.cat-v.org/software/c++/linus
خب البته طبیعی هست که آقای لینوس یکمی متعصبانه به قضیه نگاه میکنه. به طور کلی برنامه نویسی ماژولار نسبت به برنامه نویسی شی گرا سریعتره (به خاطر زمانی که برای مدل سازی هر کلاس در OOP صرف میشه)

ولی خب این دلیل نمیشه که بگیم شی گرا به هیچ دردی نمیخوره. چرا که در خیلی از موارد این اختلاف سرعت اصلا برای انسان قابل لمس نیست.. ولی توی سیستم عامل و برنامه نویسی سیستمی اصولا سعی میکنن سمت شی گرایی نرن...

اما چون شما دارید درمورد تحت Web صحبت میکنین بازم توصیه ی من به شما اینه که بر روی شی گرایی کار کنید.

اینکه فرمودید شی گرایی بد یا خوب هست ، راستش نمیشه اینو به همه ی زبان ها تعمیم داد. گاهی مواقع شی گرایی در بعضی موقعیت ها انتخاب بدی هست و در بعضی دیگر هم بهترین انتخابه....

استفاده نکردن از MVC ضعف نیست ولی استفاده کردن از MVC یک قدم مثبت هست! :)

behzadamin12
یک شنبه 25 اسفند 1398, 09:35 صبح
ینظرم این لینک رو ببینی بهتره
https://jobteam.ir/ProductUser/138-php-oop