PDA

View Full Version : شروع به یاد گیری تحلیل و طراحی

iman_pc_love
یک شنبه 07 آبان 1385, 10:07 صبح
سلام دوستان، من الان 4 ساله که مثل اکثر برنامه نویسها(کد زن ها) تحلیل و طراحی نکرده میرم سراغ کد زنی
حالا میخواهم شروع کنم به یاد گیری اصولی طراحی و تحلیل و روش های تولید نرم افزار. چند تا سوال داشتم اینکه
1- کدام روش تولید نرم افزارو فرا بگیرم، rup ?
2- کتاب های کدوم انتشارات بهتره؟ (انتشارات خارجی)؟
3- روند یادگیری چطور باشه؟ مثلا کسی که میخواهد برنامه نویسی یاد بگیره اول بهش الگوریتم یاد میدن بعد نحوه عملکرد کامپیوتر بعد کد نویسی و اجرا.
4- چه عنوان کتابایی رو باید مطالعه کنم؟ چون اکثرا تیتراشون گیج کننده است. مثلا هیچ کدوم ننوشتن beginnign uml ya rup ya objedt orriented اگه تیتر کتابایی که باید به ترتیب مطالعه بشه (از مبتدی تا حرفه ای) رو بگید ممنون میشم.

iman_pc_love
یک شنبه 07 آبان 1385, 23:03 عصر
کسی راهنمایی نمی کنه ما رو؟

-------------------------------------------
1- قوانین را به درستی مطالعه کنید.
2- نیاز به یاد آوری نیست ، چنانچه سؤال شما واضح بوده دوستانی که بتوانند شما را راهنمایی می کنند.
3- از ارسال مطالب نا مربوط خودداری کنید.

smhoseyni
دوشنبه 08 آبان 1385, 13:35 عصر
1- به نظر من بهترین راه آموزش تحلیل و طراحی شرکت در کار تیمی است، اگر بتوانید با تیمی که به درستی کار تحلیل و طراحی را انجام می‌دهد همکاری کنید، سرعت پیشرفت بهتری خواهید داشت، بصورت انفرادی هم انگیزه کمتری برای انجام درست تحلیل و طراحی وجود دارد و هم سرعت پیشرفت خیلی کند تر است.
2- به نظر من در حال حاضر بهتر است RUP را بعنوان متدولوژی انتخاب کنید، منابع خوبی وجود دارند و در میان جامعه مهندسی نرم افزار شناخته شده و آشنایی با آن عامل مزیت است. عناوین کتابهای موجود در بازار را دقیقا نمی دونم شاید دوستان دیگر بهتر بتوانند کمک کنند، اما پیشاپیش به شما باید بگویم که با خواندن یک یا حتی چند کتاب نمی توانید به سرعت به RUP مسلط شوید، باید صبر و حوصله و تمرین و پشتکار داشته باشید. و تا وقتی که بطور عملی پروژه‌هایتان را با طبق RUP انجام ندهید موفق نخواهید بود (البته انجام پروژه بصورت انفرادی طبق RUP کار خیلی مشکلی است و حوصله و انگیزه زیادی می طلبد)

3- بهترین کاری که فکر می‌کنم برای شروع بتوانید انجام دهید، آشنایی با الگوهای طراحی GoF
(GoF design pattern) - که منابع زیادی در اینترنت برای آن وجود دارد- و انجام طراحی مجدد برای کدهایی که نوشته اید با استفاده از این الگوها است که تا حد زیادی باعث ارتقاء طراحی شما می‌شود.

موفق باشید،

iman_pc_love
چهارشنبه 10 آبان 1385, 14:18 عصر
اگر میشه کتابهای جدید برای شروع و ادامه و حرفه ای رو معرفی کنید ، یا حد اقل انتشاراتشون رو (انگلیسیا)

smhoseyni
چهارشنبه 10 آبان 1385, 14:53 عصر
The Rational Unified Process Made Easy (Addison Wesley, 2003)

The Rational Unified Process: An Introduction (2nd Edition) Addison Wesley, 2000

iman_pc_love
چهارشنبه 10 آبان 1385, 16:47 عصر
مرسی بابت کتابهای قبلی هر 2 رو دانلود کردم
فقط اگر کتابهای خوب uml هم معرفی بشه دیگه عالی میشه

smhoseyni
شنبه 13 آبان 1385, 11:22 صبح
در مورد UML کتابهای خیلی زیادی وجود دارند و من فقط می‌توانم لیست آنها را به شما معرفی کنم، هرچند که خودتان هم میتوانید به سادگی موارد دیگری را بیابید :‌

http://umlcenter.visual-paradigm.com/LinksBooks.html

http://www.niwotridge.com/Books/UMLBooks.htm

iman_pc_love
جمعه 19 آبان 1385, 14:43 عصر
بله تعدادشون زیاده ولی من میخاستم بهتریناشو مطالعه کنم

manager
شنبه 20 آبان 1385, 07:45 صبح
به نظر من یادگیری UML و یا حتی RUP (که خود یاد گرفتن RUP جای بحث داره) جهت تحلیل و طراحی کافی نیست. آشنائی با مفاهیم ابتدائی مهندسی نرم افزار، تئوری سیستم ها، آشنائی و کار با متدولوژی های ساده تر و مقدماتی تر از RUP، آشنائی با پلت فرم های مختلف (مثل آشنائی کامل با J2ee,DotNet و ...)، آشنائی با برنامه نویسی حرفه ای با زبان های برنامه سازی مختلف (مثل جاوا، سی شارپ، C++) و همچنین آشنائی با سیستم های مختلف مثل سیستم های حسابداری، حضور غیاب و ... همه و همه برای یک فرد مدعی تحلیگری و مخصوصا طراحی نیاز است.
بعضا خود من شاهد افراد و حتی شرکت هائی هستم که دقیقا دارای چنین دید خردمندانه ای هستند و با پیشنهاد راه حل های درست و صحیح ، پله های ترقی را یکی پس از دیگری پشت سر می گذارند.

iman_pc_love
شنبه 20 آبان 1385, 11:18 صبح
من دارم اون 2 تا کتاب rup کی معرفی شد رو دارم میخونم ولی فکر نمی کنم با تموم کردن حتی این 2 تا کتاب کاری بتونم بکنم
اصلا به نظر شما برای یه تک نفر که گروهی هم نیست rup لازمه؟
به نظر شما من الان rup رو ول کنم برم سراغ کتابایی که تحلیل و طراحی شی گرا .... هستن بهتره؟
اصلا روند یاد گیری rup چیه؟

iman_pc_love
شنبه 20 آبان 1385, 19:46 عصر
من امروز کتاب Rational Unified Process, The: An Introduction تمام کردم اما تازه با مفاهیم آشنا شدم، اگر کسی کتابی چیزی داره که مثلا یه نرم افزار رو بر اساس rup , uml تحلیل و طراحی کرده باشه معرفی کنه. کسایی که تجربه دارن بگن که آیا این راه خوبی واسه یاد گیری یا نه؟

iman_pc_love
یک شنبه 21 آبان 1385, 16:51 عصر
اکثر کتابهای موجود فقط مباحث تئوری رو گفتند و هیچ کدوم عملا چیزی رو توضیح ندادند.
پس برای یادگیری چه باید کرد؟ من میخواهم برای تمرین هم که شده پروژه های خودم رو بر اساس rup توسعه بدم ولی نمیدونم چطوری؟ باید اول یه راهنمایی باشه یا حداقل یک بار توسعه یک نرم افزار رو دیده باشم تا بتونم خودم انجام بدم. اگه کسی میتونه کمک کنه دریغ نکنه d:

manager
دوشنبه 22 آبان 1385, 07:14 صبح
دوست خوبم آقا ایمان من هم یه زمانی مثل شما هیجان فراگیری RUP وحتی UML رو داشتم و مثل شما به این در و اون در زدم تا یاد بگیرم ولی یکی از دوستام همین حرف رو که الان من بهتون می زنم یه من زد; شما ساده ترین و اصولی ترین مباحث مهندسی نرم افزار رو نمی دونید ولی می خواهید جدیدترین متدلو‍ژی مهندسی نرم افزار رو یاد بگیرید !!! خنده دار نیست .؟؟
من 8 سال است که دارم با مفاهیم شیئ گرایی سروکله می زنم و خیلی هم اصولی مفاهیمش رو به صورت خود آموز آموختم ولی وقتی کتاب آقای Press Man رو مطالعه کردم دیدم برخی نکات هست که خیلی مهم هست ولی من تا به حال بهشون توجه نکردم ..

چون تو این سایت ممنوعه لینک بذاریم اگر کتاب PressMan رو خواستید نگارش 5 اون رو دارم برای شروع و مخصوصا شما از ضروریاته (پیشنهادش نمی کنم !! الزامیه !!)

(emailto:mfarahy@gmail.com) برای من ایمیل بزنید (mfarahy@gmail.com) ...

iman_pc_love
دوشنبه 22 آبان 1385, 10:00 صبح
سلام، اطلاعاتم راجع به مهندسی نرم افزار 0 نیست 3 واحد مهندسی نرم افزار تو دانشگاه پاس کردم.
در دوران دانشگاه یکی 2 تا کتاب خوندم راجع به مهندسی نرم افزار، اون زمان هم استادم به من گفت که کتاب جناب press man رو بخونم ولی گیرش نیاوردم

smhoseyni
دوشنبه 22 آبان 1385, 13:51 عصر
ضمن یاد آوری نکاتی که در اولین پاسخ خدمتتون عرض کردم و تأیید سخن دوستمون بر لزوم آشنایی با مفاهیم پایه‌ای مهندسی نرم افزار، با توجه به علاقه و اشتیاق شما چند نکته را متذکر می شوم :

1- آشنایی کلی و اولیه با RUP خوب است ولی در قدم بعدی و برای استفاده مؤثر و عملی از آن بهتر است شما در یک زیرمجموعه از نقش های RUP که با هم سازگارترند مهارت کسب کنید؛ مثل نقش‌های Architecture، Designer، Implementer و Integrator.
همانگونه که متوجه شده اید تعداد نقشها در RUP بسیار زیاد است و وظایف هر کدام و مهارت هایی که برای انجام بهینه این وظایف لازم دارند نیز متفاوت است.
حداقل برای شروع سعی کنید یک مدتی (حداقل 3-2 سال) بر روی یک مجموعه سازگار از این نقش‌ها تمرکز کنید که فکر میکنم بعد از گذشت این مدت دیگر به اندازه کافی انگیزه مادی و معنوی برای خارج نشدن از این مجموعه نقش ها پیدا کنید.
البته اگر هدف شما از آموزش RUP، کاری غیر از تولید نرم افزار باشد (مثلا مشاوره و آموزش RUP قضیه متفاوت خواهد بود).
2- بعد از اینکه نقش هدف خود را انتخاب کردید، سعی کنید که برای هر پروژه جدید وظایف مرتبط با آن نقش را طبق RUP انجام دهید - به این منظور بهترین مرجع، RUP ِهمراه با Rational Suite است. به مرور با ابزارهای مرتبط، مدل های UML مرتبط و فرآیند انجام کار در آن نقش ها آشنا خواهید شد.
دقت کنید که با انجام یک یا دو پروژه نمیتوانید حتی به تمام مهارت های لازم برای یک نقش دست یابی پیدا کنید و با انجام پروژه های بیشتر و تمرین وظایف همان نقش انتخاب شده به مرور مهارت بیشتری پیدا خواهید کرد.
3- قاعدتا بعد از مدتی پی خواهید برد که امکان انجام یک پروژه طبق RUP (یا حتی انجام درست فقط طراحی آن)بدون حضور مجموعه نسبتا کاملی از نقش ها امکان پذیر نخواهد بود و با توجه به مهارتی که تا کنون در نقش خود کسب کرده اید به راحتی میتوانید با یک تیم کامل مهندسی نرم افزار (مدیر پروژه، تحلیل گران، معمار و طراحان، پیاده سازی، تست، مدیریت پیکربندی و تغییرات، استقرار، پشتیبانی ) همکاری کنید و ادامه مسیر ارتقای شغلی خود را در محیطی که سرعت یادگیری در آن بسیار بیشتر خواهد بود بپیمایید.
با آرزوی موفقیت شما،

iman_pc_love
دوشنبه 22 آبان 1385, 19:00 عصر
بسیار عالی، از راهنمایی بسیار کامل شما تشکر کردم، اگر ممکنه کمی راجع به rational suite توضیح بدهید که چطور میتونم تهیش کنم و اینکه چطور میتونه تجربه منو بیشتر کنه؟ آیا خودش نمونه کاری داره؟

manager
سه شنبه 23 آبان 1385, 07:15 صبح
Rational Suite 2005 هم اکنون تو بازار هست و شما می تونید بخریدش (2 تا CD).. داخل رشنال Case Study های زیادی وجود داره که می شه از اونها به خوبی استفاده کرد و اگر وقت بذارید و روی این Case Studyها کار کنید باعث افزایش تجربتون می شه ... همچنین خود Rational مستندات بسیار کامل تر از آنچه شما در غیر از آن بدست آورده اید، در اختیار شما قرار می دهد که با زبانی ساده به بیان و شرح RUP می پردازد...

iman_pc_love
سه شنبه 23 آبان 1385, 12:35 عصر
عالیه، در ضمن من کتاب UMLApplied رو الان دارم مطالعه میکنم، خیلی جالبه تقریبا در عمل همه چیز رو گفته البته خلاصه ولی بسیار روان، اگه وقت شد دفه دوم که خاستم کتاب رو مرور کنم، ترجمه کتاب رو هم تایپ میکنم، اگه کسی قبلا این کارو کرده بگه که ما دوباره کاری نکنیم d:

manager
چهارشنبه 24 آبان 1385, 08:28 صبح
بی زحمت این لینک کتابتون رو برای من بفرستید

iman_pc_love
چهارشنبه 24 آبان 1385, 11:18 صبح
متسفانه لینک ندارم از روی سی دی ....

iman_pc_love
چهارشنبه 24 آبان 1385, 18:13 عصر
لینکش رو پیدا کردم براتون ولی فکر کنم اینجا اجازه ندارم لینک بزارم
هر کسی خاست به یاهو ای.دی من pm بده
YahooId : ImAn_Pc_LoVe
--------------------
یادم رفت بگم
به گفته یکی از اساتید uml این کتاب یکی از بهترین کتابهای آموزشیه، برای شروع عالیه، تازه تو قلب توضیحاتش راجع به uml مفاهیم و روند توسعه نرم افزار (RUP) رو هم گفته
به همین دلیل تصمیم گرفتم یک دور دیگه بخونم و فارسی تایپش کنم
پس فردا شروع میکنم - تیکه تیکه ترجمه ها رو میفرستم - اونایی که علاقه دارن سر بزنن.

iman_pc_love
پنج شنبه 25 آبان 1385, 20:08 عصر
از دوستان با تجربه کسی میدونه بهترین انتشارات کتابهای مهندسی نرم افزار آنالیز و طراحی شی گرا کدومه؟
یا حد اقل اونایی که مطرح هستند رو معرفی کنید؟

iman_pc_love
یک شنبه 12 آذر 1385, 17:02 عصر
دوستان یک کتاب برای شروع پیدا کردم که عالیه عالییی
انقدر خوب بود که تصمیم گرفتم ترجمش کنم، لان 50 صفحه از کتاب حاضره، برای دانلود به لینک زیر برید
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=56943