PDA

View Full Version : دسترسی به اندیس سطر و ستون ماتریس با داشتن درایه

vahidbolbol
یک شنبه 12 اسفند 1397, 15:38 عصر
با سلام خدمت دوستان
من طبق جدول زیر که عکسشو فرستاد یک ماتریس ۷ در ۷ دارم میخوام عدد داخل ماتریس مثلا ۳۰ وقتی فراخوانی شد شماره های ۲ و ۵ از ماتریس انتخاب بشن
اعداد داخل ماتریس من ثابت هستن 1 تا 49 و جدول 7 در 7 امم ثابت،در کل میخوام کاری کنم که وقتی مثلا عدد 30 وارد شد مثلا دی وی دی رایتر 2 و 5 باز بشن
اصل کارم اینه که وقتی عدد داخل ماتریس بهش دادم دی وی دی رایترهای اون عدد باز کنه مثل عدد 30
کسی میتونه کدی بهم بده که کار کنه

149861

mr.sirwan
یک شنبه 12 اسفند 1397, 18:58 عصر
اگه عدد دریافتیمون رو X در نظر بگیریم و ستون رو با j و سطر رو با i نشون بدیم، برای محاسبه سطر و ستون از این فرمولها میتونیم استفاده کنیم:

x = 30;

j = x / 7; // چون جدول بصورت ستونی از بالا به پایین پر میشه و تعداد سطرها 7 هست برای محاسبه شماره ستون باید ببینیم چنتا ستون پر شدن، پس مقدار ایکس رو تقسیم بر هفت میکنیم
if(x % 7 != 0) // اگه مقدار ایکسمون مضربی از هفت باشه باقیمونده ایکس بر هفت میشه صفر و شماره ستونمون همون مقدار جی خواهد بود، اما اگه باقیمونده مخالف صفر بود یعنی باید یه ستون بریم جلوتر پس یه واحد به مقدار جی اضافه میکنیم
j++;

int remaining = x % 7 // شماره سطر هم که مشخصه دیگه برابر میشه با باقیمانده ایکس بر هفت
i = (remaining != 0 ? remaining : 7); // اما ممکنه مثلا مقدار ایکس مضرب کاملی از هفت باشه مثل عدد 28 که در اونصورت باقیمانده 28 بر هفت میشه صفر پس در این حالت باید بگیم که شماره سطر برابر 7 هستش

vahidbolbol
دوشنبه 13 اسفند 1397, 12:08 عصر
اگه عدد دریافتیمون رو X در نظر بگیریم و ستون رو با j و سطر رو با i نشون بدیم، برای محاسبه سطر و ستون از این فرمولها میتونیم استفاده کنیم:

x = 30;

j = x / 7; // چون جدول بصورت ستونی از بالا به پایین پر میشه و تعداد سطرها 7 هست برای محاسبه شماره ستون باید ببینیم چنتا ستون پر شدن، پس مقدار ایکس رو تقسیم بر هفت میکنیم
if(x % 7 != 0) // اگه مقدار ایکسمون مضربی از هفت باشه باقیمونده ایکس بر هفت میشه صفر و شماره ستونمون همون مقدار جی خواهد بود، اما اگه باقیمونده مخالف صفر بود یعنی باید یه ستون بریم جلوتر پس یه واحد به مقدار جی اضافه میکنیم
j++;

int remaining = x % 7 // شماره سطر هم که مشخصه دیگه برابر میشه با باقیمانده ایکس بر هفت
i = (remaining != 0 ? remaining : 7); // اما ممکنه مثلا مقدار ایکس مضرب کاملی از هفت باشه مثل عدد 28 که در اونصورت باقیمانده 28 بر هفت میشه صفر پس در این حالت باید بگیم که شماره سطر
برابر 7 هستش

سلام مچکر از پاسختون الان یعنی به جای x عدد مثلا 27 وارد کنم به من خروجی 6 و 4 میده؟من میخوام با این کار دوتا از دی وی دی رایترام بازکنم، من 49 تا دی وی دی رایتر دارم میخوام تو ماتریس 7 در 7 بزارم و وقتی گفتم مثلا عدد 28 بیاد دی وی دی رایترهای 7 و 4 باز کنه متوجه هستین؟

mr.sirwan
دوشنبه 13 اسفند 1397, 12:57 عصر
سلام مچکر از پاسختون الان یعنی به جای x عدد مثلا 27 وارد کنم به من خروجی 6 و 4 میده؟من میخوام با این کار دوتا از دی وی دی رایترام بازکنم، من 49 تا دی وی دی رایتر دارم میخوام تو ماتریس 7 در 7 بزارم و وقتی گفتم مثلا عدد 28 بیاد دی وی دی رایترهای 7 و 4 باز کنه متوجه هستین؟

بله این کد من همین عدد هارو تولید میکنه، متغیر i شماره سطر و متغیر j شماره ستون رو برمیگردونه، حالا شما هرجوری که میخوای از این دوتا عدد استفاده کن