PDA

View Full Version : سوالی در مورد مسنجرها

Abbas Arizi
دوشنبه 27 بهمن 1382, 17:26 عصر
میخواستم بدونم مسنجرهایی مثل Yahoo Messenger و ... برای اینکه بین دو نفر ارتباط برقرار کنن IP اونها رو چه جوری به دست میارن :roll:
البته شاید این سوال خیلی به این بخش ربط نداشته باشه ولی جای مناسبتری رو پیدا نکردم. :oops:

دوشنبه 27 بهمن 1382, 18:09 عصر
من فکر میکنم روند کار اینجوریه که وقتی شما به سرور یاهو وصل میشی آی پی و یوزر نیم شما یه جایی ذخیره میشه وقتی شما میخای به یه یوزر پی ام بدی درخاست شما به سرور ارسال میشه از روی یوزرنیم آی پی اون بابا رو میگیره و پیغام رو میفرسته به اون آی پی.
البته من این طوری فکر میکنم شاید درست نباشه
:oops: :?:

Abbas Arizi
دوشنبه 27 بهمن 1382, 21:51 عصر
من هم فکر می‌کنم حق با شماست. تا حالا به این نکته توجه نکرده بودم که چرا اول باید توی یاهو لاگین کرد بعد از مسنجر استفاده کرد. :oops: :oops:

ممنون.

Mashatan
دوشنبه 27 بهمن 1382, 22:32 عصر
چون ارتباط بین Yahoo و Server به صورت Socket هست و این کارهای که گفتید در هنگام Login کردن اولیه انجام میشه (قبل از Authentication ) و در Protocol های خود Yahoo اصلا IP ارسال نمیشه !

ارادتمند
مشاطان

دوشنبه 27 بهمن 1382, 22:46 عصر
در Protocol های خود Yahoo اصلا IP ارسال نمیشه !

پس در پروتوکول یاهو چه جوری به یه یوزر پی ام میدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :?: :?:

Gladiator
دوشنبه 27 بهمن 1382, 22:54 عصر
برای این کار چند راه حل هست .

اگر میخوای از ایندی استفاده کنی ٬ میتونی توی بخش دلفی یه نیمچه چرخی بزنی تا راهش رو پیدا کنی .

روشی که میلاد اشاره کرد خیلی قدیمی شده .

موفق باشید .

Abbas Arizi
سه شنبه 28 بهمن 1382, 00:34 صبح
عجب. پس من خیلی از قافله عقبم. :متفکر:
البته برای کاری که من بخوام همین روش هم کفایت می‌کنه. چون که من نمیخوام برای یاهو و MSN مسنجر بنویسم که :|

Inprise
سه شنبه 28 بهمن 1382, 11:09 صبح
چی کار میخای بکنی ؟ ( اگر محرمانه نیست )

Abbas Arizi
سه شنبه 28 بهمن 1382, 11:15 صبح
فعلا کار خاصی نمی‌کنم. گفتم اگه روزی روزگاری خواستیم برای کسی یا برای خودمون یه مسنجر درست کنیم، اصول کار رو بدونیم. الان دارم روی یه پروژه تمرینی کار می‌کنم. خیلی دوست دارم نظرات گرانسنگ شما رو هم بدونم. :oops:

Inprise
سه شنبه 28 بهمن 1382, 11:26 صبح
یک سیستم کلاینت سرور کاملا" شخصی یا باز تولید کلاینت برای سرورهای معروفی مثل یاهو و ... ؟

Abbas Arizi
سه شنبه 28 بهمن 1382, 11:35 صبح
کلاینت سرور شخصی. البته اگه لطف کنید در هر دو مورد هم توضیح بدید هم ممنون میشم. هم من استفاده می کنم هم بقیه رفقا.

Inprise
سه شنبه 28 بهمن 1382, 12:05 عصر
یک قاعده جهانی وجود نداره که من یا هر کس دیگه ای ، در موردش توضیح بده . اینجا بیشتر نوع و مشخصات کاربرد مورد نظر در کنار تجربه میتونه راهنمای ایجاد یک نظام و پروتکل و روش مفید برای تولید مسنجر است . من مدتها پیش یک سیستم کلاینت سرور کاملا" شخصی و مبتنی بر Jabber برای یکی از زیر مجموعه های وزارت صنایع نوشتم ( محیط پیاده سازی : جاوا - بورلند جی بیلدر - Jabber ، قیمت نرم افزار : صد و بیست میلیون ریال ) حالا هم یکی از دوستانم داره VPN ای برای این مجموعه ایجاد میکنه که اعضاء در سطح کشور و چند مرکز تحقیقاتی خارج از کشور بتونن در یک محیط خصوصی و امن ، اطلاعات مبادله کنند . حالا با توجه به آرکیتکچر شبکه مجازی ، از تحلیل اولیه و طراحی نرم افزارم ، پیش خودم شرمنده ام ، چون میدونم بعد از عملیاتی شدن ، با توجه به عدم لحاظ تبادل داده پشت NAT بصورت Transpanert در متن نرم افزار بعد از مدتها دوباره ناچار خواهم شد دست به کیبورد بشم و کد بنویسم ، البته بدون مواجب ! :( این داستان آموزنده (!) از این باب نقل شد که ممکنه کاربردی وجود داشته باشه که یک پیاده سازی خاص IRC که خوندن RFC اش از پس یک پسر بچه 15 ساله هم بر میاد کافی باشه در حالیکه ممکنه برای یک محیط دیگه حتی الگوهای پیشرفته ای مثل Jabber هم مفید نباشه ، فلذا خوبه برای اینکه درک صحیحی از اصول اینگونه محیطها داشته باشی ، بصورت عملی با یکی دو نمونه شون در گیر بشی . به عنوان مثال با استفاده از سورسها و ابزارها و اسناد موجود یک کلاینت برای یاهو بنویسی تا در طول کار با چالشهای موجود یا مشکلات احتمالی آشنا بشی ، در قدم بعدی با کمک استانداردهائی مثل Jabber یا موارد دیگه ، سعی کنی یک سیستم شخصی ارسال - دریافت - مدیریت تبادل پیام بنویسی . یقینا" این مسیر میتونه کمک زیادی بهت بکنه تا اگر پروژه عملیاتی در این زمینه بهت محول شد بتونی نیازها رو خوب تجزیه و تحلیل کنی ، مشکلات احتمالی رو بر آورد کنی و یک معماری صحیح انتخاب کنی :? یقینا" اگر بین راه مشکل یا مسئله خاصی داشتی توی سایتهائی مثل اینجا اینقدر افراد با تجربه پیدا میشن که بتونی از اطلاعاتشون استفاده کنی .

Failed Inprise :گیج:

Abbas Arizi
سه شنبه 28 بهمن 1382, 12:30 عصر
من هم دارم همین کارو می‌کنم. چون الان درست در نقطه صفر قرار دارم. :oops: به خاطر اینکه چنین پروژه‌ای به نظرم جالب اومده سعی دارم خودم رو یه جوری باهاش درگیر کنم تا ببینم آخرش چی میشه؟
ولی با توجه به صحبتهای شما و دیگر دوستان به این نتیجه رسیدم که من تا مسنجر نویس شدن خیلی کار دارم. :(

mehrzad007
سه شنبه 28 بهمن 1382, 22:15 عصر
اینپرایز جان یه کم میشه زیر دیپلمی تر حرف بزنی ما هم بفهمیم؟ میشه یه کم ساده تر بگین چی شد؟

Mashatan
سه شنبه 28 بهمن 1382, 22:40 عصر
Jabber (http://www.jabber.org/) دو مزیت داره :
1- Open Source
2- Open Protocol

برای اطلاعات بیشتر به اینجا (http://www.jabber.org/about/overview.php?PHPSESSID=003067efce752b54070bea18fbe 6e6da) مراجعه کنید :)

پ.ن : اتفاقا قصد دارم یک سیستم مثل Messenger درست کنم البته به سبک خودم که بعد از عید احتمالا شروع میکنم و بیشتر توضیح میدم :)

ارادتمند
مشاطان

SSP_Software_team
دوشنبه 10 فروردین 1383, 07:01 صبح
عباس جان آقای نصیری یه مسنجر که با #C نوشته شده بود رو قبلا تو بخش #C قرار دادن از اون استفاده کن

mehrzad007
دوشنبه 24 فروردین 1383, 00:23 صبح
نبود که؟ میشه یه لینک از این برنامه بزارین؟