PDA

View Full Version : نحوه‌ی به کارگیری "مجوز دوگانه" برای یک برنامه

Mohammad_Mnt
شنبه 09 دی 1385, 17:17 عصر
یکی از روش هایی که برای انتشار یه برنامه هست اینه که برنامه را زیر دو مجوز ( تجاری و آزاد ) منتشر کرد. این قسمت برای من مبهمه:
اصلاح‌هایی که توسط بقیه‌ی برنامه نویس‌ها روی نسخه‌ی آزاد انجام می‌شه و اون‌ها هم زیر مجوز آزاد هست را چطوری می‌شه توی برنامه تجاری استفاده کرد ؟

oxygenws
دوشنبه 11 دی 1385, 02:27 صبح
سوالات زیادی داره به مباحث حقوقی نزدیک میشه که فکر نکنم کسی اینجا اینقدر حقوق + بازمتن بدونه....

در مورد سوالت...
سوالت یک کمی گنگه... بهتره با یک مثال شروع کنم... مجموعه ای مثل ترولتچ میاد محصولی به نام کیوتی رو توسعه می ده و دو نوع لایسنس براش می ذاره که (خیلی خلاصه) اول اینکه اگر نرم افزاری مجانی توسعه پیدا کنه، براش مجانیه و اگر پولی باشه، براش پولیه... و اینها، لایسنس ها یا طرز استفاده از این محصول می باشد.

حالا، سوال شما کجای مثال من می گنجه؟!!

dkhatibi
دوشنبه 11 دی 1385, 06:28 صبح
سوالات زیادی داره به مباحث حقوقی نزدیک میشه که فکر نکنم کسی اینجا اینقدر حقوق + بازمتن بدونه....

در مورد سوالت...
سوالت یک کمی گنگه... بهتره با یک مثال شروع کنم... مجموعه ای مثل ترولتچ میاد محصولی به نام کیوتی رو توسعه می ده و دو نوع لایسنس براش می ذاره که (خیلی خلاصه) اول اینکه اگر نرم افزاری مجانی توسعه پیدا کنه، براش مجانیه و اگر پولی باشه، براش پولیه... و اینها، لایسنس ها یا طرز استفاده از این محصول می باشد.

حالا، سوال شما کجای مثال من می گنجه؟!!

منظور دوستمون این بوده که چه جوری ممکنه یک نرم افزار هم پولی و هم رایگان باشه؟!!!

عفت بزرگه
دوشنبه 11 دی 1385, 06:48 صبح
یعنی هر دو دقیقا مانند هم هستن ؟‌ یا همون نسخه مجانی و پولی در حالت trial و نسخه کامل پیش میاد؟

oxygenws
دوشنبه 11 دی 1385, 08:07 صبح
شاید بهتر باشه صبر کنیم تا خود دوستمون بیاد پاسخ بده!

یعنی هر دو دقیقا مانند هم هستن ؟‌ یا همون نسخه مجانی و پولی در حالت trial و نسخه کامل پیش میاد؟
آره، مثل هم اند... نرم افزار های پر کاربردی که من الان به ذهنم می رسه، یکی QT مال شرکت Trolltech هست و دومی هم MySQL.
شما به عنوان کاربر آزادی هر کدوم رو که دلت می خواد (و به قوانین شرکت یا نرم افزارت می خوره!!) انتخاب کنی.

این قضیه هیچ ربطی به مورد trial و shareware . امثالهم نداره...

خوش باشید.

Mohammad_Mnt
دوشنبه 11 دی 1385, 08:28 صبح
من یه مثال بزنم تا منظورم را بهتر برسونم:
من یک برنامه ریلیز می کنم با دو تا مجوز. برنامه‌ای که با مجوز GPL است توسط یک سری برنامه‌نویس علاقه‌مند به این پروژه توسعه داده می‌شه. حالا من می‌خوام از این تغییرات و امکانات اضافه‌ای که توسط بقیه اعمال شده توی برنامه‌ای که با مجوز تجاری است استفاده کنم.
از یه طرف مالک برنامه من هستم و می‌تونم این کار را بکنم و از یه طرف تغییرهایی که برنامه‌نویس های دیگه دادن زیر مجوز GPL است. راه‌حل چیه؟

oxygenws
دوشنبه 11 دی 1385, 09:25 صبح
من جواب این سوالت رو نمی دونم (گفتم که منتظر جواب من نباشی :D) توی ایران هم من متخصص لایسنس های مدیا نمی شناسم (اما تا دلت بخواد متخصص مشکلت خانوادگی می شناسم!!!) اما بسیار کتاب هایی دیدم، به زبان انگلیسی، که در مورد حقوق مدیا ها (اعم از نرم افزار و فیلم و تصویر و غیره (که ممکنه روی اینترنت باشند و ممکنه نباشند)) صحبت کرده.

hosseinzadeh
چهارشنبه 13 دی 1385, 20:54 عصر
در مقاله زیر تا دلت بخواد در این مورد مطلب و منبع موجوده:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_license
[بحث در این مورد کار مشکلیه.چون ابهامات بسیاری در موردش موجوده.برای مثال ناول از نسخه ی 10 زوزه ،فروش مجدد نسخه های غیر OSS خودش رو حتی اگر سود آور هم نباشه ممنوع کرده.در حالی که مدیر روابط عمومی سایت اوپن سورس(که من باهاش تماس گرفتم) این کار رو غیر قانونی می دونست.برنامه های اون توزیع گرچه اوپن سورس نیستند اما قابلیت توزیع مجدد رو دارند(مثل Adobe Acrobat)]