PDA

View Full Version : سورس کد منتشر شده دقیقا" محتوی کدام بخشهاست ؟

Inprise
دوشنبه 04 اسفند 1382, 21:01 عصر
سلام ،

1. من فقط یک نگاه اجمالی به سورس 650 مگابایتی منتشر شده از ویندوز انداختم اما هنوز تصمیم نگرفته ام مطالعه اش کنم اما یکی از دوستانم طی بررسی هاش در طول این دو هفته به این نتایج رسید و به من گفت و من با اعتماد ذکر میکنم :

الف. سورس کد منتشر شده شامل دو بخش است . بخشی از متن ویندوز NT نسخهء 4 و بخشی از متن کد ویندوز 2000 .

ب. سورس کد مربوط به ویندوز 2000 تقریبا" حدود 20 درصد از کل ویندوز است .

ج. سورس شل گرافیکی ، قابلیتهای پایهء شبکه خصوصا WinSock و WinInet ، سورس مرورگر وب ، سورس event Tracker و event log و سورس Screen Saver ها . بخش کوچکی از سورس سرویس پک اول ویندوز 2000 نیز هم .

2. در وب گردی ها مطالب مختلفی در مورد سورس کد دیدم . بعضیهاش برام خیلی جالب بود . مثلا" یکی از برنامه نویسان ویندوز که آخرین نسخهء ماژولی را در انتهای یک روز ساخته است برای بقیه این پیام رو گذاشته :

* !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
* !!!!!!!IF YOU CHANGE TABS TO SPACES, YOU WILL BE KILLED!!!!!!!
* !!!!!!!!!!!!!!DOING SO FUCKS THE BUILD PROCESS!!!!!!!!!!!!!!!!

یا از اون جالب تر اینکه فردی نشسته بود و تعداد نقاط ضعف امنیتی که برنامه نویسان ویندوز از آن اطلاع داشته اند و در کامنت کدها به هم تذکر داده اند را شمرده بود و جواب هم عدد خیلی بزرگی بود .

3. بزرگترین (؟) فایده ای که انتشار این سورس برای مایکروسافت داشته است اینه که دیگه نمیشه اون رو به دزدی سورس کد متهم کرد . حداقل سورس منتشر شده مربوط به هیچ سیستم عاملی نیست و متن برنامه ها از منابع سورس آزاد دزدیده نشده اند . متن نا منظم ، بعضا" کامنت خورده یا نخورده ، تعریف مخلوط متغیرها در بالا یا در بین کد بدون نظم ، Warning های متعدد برنامه نویسان به یکدیگر در متن کد ، عدم تطابق با متن شل یا لایه های ارتباطی شبکه با بقیه سیستم عاملها از لحاظ کد و .... همه دلیلی بر این مدعاست که ویندوز را مایکروسافت نوشته است .

4. من در مجموع فکر میکنم برای مایکروسافت اتفاق بدی نیفتاده . سورس کد به هیچ وجه برای ایجاد خطرات جدی مفید نیست . ( اگر خودتون فایلها رو باز کنید میبینید که آخرین باری که به این متن ها دست زده شده اواسط سال 2000 بوده ) و بخشی که منتشر شده نمیتونه ویندوزهای 2000 سرور رو که هنوز متداول هستند تهدید کنه . فقط و فقط میتونید دستخط برنامه نویسان مایکروسافت رو ببینید و نحوهء عملکرد جالب شل رو ( و اینکه چرا شل ویندوز خیلی سریع است ) . یعنی خبر بد اینه که مایکروسافت هنوز سورس باز نیست و خبر خوب ( البته برای بیل گیتس ) اینه که دیگه هیچکس نمیتونه مایکروسافت رو به کد دزدی متهم کنه .

جالبه ، نه ؟ :wink: من یکبار حدود یکساعت با SyntaxCheck در مورد بیل گیتس حرف زدم . فکر میکنم حالا اون هم به حرفهای من ایمان میاره که این بشر ، پروردگاره :wink: من هنوز منتظرم تا زرنگی اصلیش رو تو فایل سیستم لانگ هورن نهائی ببینم ! :گیج:

در مورد خطی که سبز رنگ نوشته شده اگر نظری دارید بگید .

موفق و خوش باشید :flower:

( FBI FCI بطور جدی با هرگونه انتشار سورس ویندوز تا لینکی که منجر به تجاوز به حریم ویندوز بشه برخورد میکنه . چون سرور سایت در امریکاست صلاح دونستم لینکی ندم . خودتون اگر سرچ کنید اطلاعات خوبی به دست میارید . لطفا" به هیچ شکلی کسی در این مورد لینک نده )

Abbas Arizi
دوشنبه 04 اسفند 1382, 21:18 عصر
منظورتون از خط سبز رنگ کدوم یکی بود.
در مورد اولی میتونم بگم که چقدر اون برنامه نویسه خشن و کمی بی ادب بوده :wink:
در مورد دومی هم میشه گفت این میتونه دلیلی باشه بر انتشار عمدی سورس کد تا این قدر خلق اله اتهامات واهی به بیل گیتس وارد نکنن.

دوشنبه 04 اسفند 1382, 21:31 عصر
برادر اینپرایز(تریپ خودت :mrgreen: )
اگه میشه یکم بیشتر در این باره صحبت کنید
یعنی سورسش چه جوری بوده نکات خوبش چقدر بوده و نکات بدش چه قدر؟
لطفا اگر میتوانید و زحمتی نیست یک بررسی از اون رو بنویسید چون من نه سورسش رو دارم ونه دانشش رو :mrgreen:
با تشکر

سه شنبه 05 اسفند 1382, 09:10 صبح
اقا اینپرایز حالا نمیشه آدرس سورس ویندوز رو زیر میزی به ما بدی :(
با سرچ کردن که آدم به سورس ویندوز نمیرسه :roll:

Inprise
سه شنبه 05 اسفند 1382, 10:36 صبح
روی وب پیدا نمیکنی . شاید برخی FTP های توزیع کنندهء Warez هنوز داشته باشن که باز هم بعید میدونم بتونی دریافتش کنی . من روز دوم بعد از انتشارش به یکی از دوستانم گفتم ، از کازا داونلودش کرد ( پهنای باند : دو مگ ) اما حالا هم اگر بگردی فقط Fake پیدا میکنی که یا فایلهای بی ربط هستند یا فیلم پورن ، که البته این هم محصول زحمات تیم Forensics investigation اف بی آیه ! :wink: بگرد اگر پیداش کردی که هیچ اگر نه میتونی اخر هفته از مدیر سایت درخواستش کنی . براش میفرستم ، حالا اینکه ایشون توزیعش بکنه یا نه و اگر میکنه با چه شرایطی به خودش مربوطه . حجمش 650 مگابایته که فشرده اش I270 مگه .

خوش باشی

joker
سه شنبه 05 اسفند 1382, 13:12 عصر
شما بزار روی سایتت :) پهنای باندش موجود هست :دلار:

JavanSoft
سه شنبه 05 اسفند 1382, 13:37 عصر
1سوال مطرحه ... و ان اینکه ایا فکر نمی کنید این سورس کد بصورت عمدی دزدیده شده

Vahid_Nasiri
سه شنبه 05 اسفند 1382, 20:52 عصر
البته تمام دزدی ها عمدی است! :mrgreen:
( شاید بهتر بود می گفتید آیا عمدا به دزدان داده شده ... )

مخلصیم! :heart:

Monaa
جمعه 08 اسفند 1382, 15:54 عصر
جالب بود مرسی :تشویق:

shaniaki
جمعه 08 اسفند 1382, 18:56 عصر
با عرض ادب:
من دیروز با emule گرفتمش.

یه عشق برنامه نویسی خفن