PDA

View Full Version : مقدار null

sabaab1359
دوشنبه 30 بهمن 1385, 19:34 عصر
سلام
مشکل من اینه که هر کاری می کنم نمی تونم null یا تهی بودن یک textbox رو چک کنم. می دونم مسخره است ولی لطفا کمکم کنید.
ممنون

someCoder
دوشنبه 30 بهمن 1385, 19:42 عصر
اگر منظورت اینه که بفهمی تو textbox چیزی نوشته شده یا نه، با اینکه null باشه فرق داره. null بودن یه textbox یعنی اصلا از کلاس textbox شی ایجاد نشده. ولی فکر کنم منظور تو این باشه.

if(TextBox1.Text=="")

leilav_1984
سه شنبه 01 اسفند 1385, 12:45 عصر
من اینو می نویسم

If (TextBox1.Text!=null && TextBox1.Text=="")

Alireza_Salehi
سه شنبه 01 اسفند 1385, 13:41 عصر
فکر کنم اینجوری بهتر باشه:

if (textBox1.Text == String.Empty)
{
//کد
}

someCoder
سه شنبه 01 اسفند 1385, 14:57 عصر
فکر کنم اینجوری بهتر باشه:

if (textBox1.Text == String.Empty)
{
//کد
}

بهتر که نه چندان ولی باکلاس تر صد البته! :بامزه:

sabaab1359
شنبه 12 اسفند 1385, 14:50 عصر
از راهنماییهاتون ممنونم.
اول این رو بگم که من هر کاری میکردم نمی تونستم متن جدید بفرستم تا بالاخره امروز شد.
من برای بررسی null بودن از " "==textbox.text استفاده می کردم یعنی بین دو علامت " یک فاصله خالی می گذاشتم ولی کار نمی کرد. یعنی مشکل به خاطر این بوده؟؟؟؟
اصلا من با مقدار null مشکل دارم. حالا می خوام یک جستجو انجام بدم که از توی جدولم در SQl اگر مقدار یک فیلد nvartext و یک فیلد datetime برابر null باشه, یک سری اطلاعات بهم بده ولی این رو هم نمیتونم انجام بدم.
ممنون می شم راهنماییم کنید.

someCoder
شنبه 12 اسفند 1385, 18:39 عصر
از راهنماییهاتون ممنونم.
اول این رو بگم که من هر کاری میکردم نمی تونستم متن جدید بفرستم تا بالاخره امروز شد.
من برای بررسی null بودن از " "==textbox.text استفاده می کردم یعنی بین دو علامت " یک فاصله خالی می گذاشتم ولی کار نمی کرد. یعنی مشکل به خاطر این بوده؟؟؟؟
اصلا من با مقدار null مشکل دارم. حالا می خوام یک جستجو انجام بدم که از توی جدولم در SQl اگر مقدار یک فیلد nvartext و یک فیلد datetime برابر null باشه, یک سری اطلاعات بهم بده ولی این رو هم نمیتونم انجام بدم.
ممنون می شم راهنماییم کنید.
اینو فکر کنم نخوندی!

اگر منظورت اینه که بفهمی تو textbox چیزی نوشته شده یا نه، با اینکه null باشه فرق داره. null بودن یه textbox یعنی اصلا از کلاس textbox شی ایجاد نشده. ولی فکر کنم منظور تو این باشه.
معنی " " یعنی رشته حاوی یک فضای خالی؛ "" یعنی رشته تهی؛ null یعنی اصلا رشته ای در کار نیست!

hdv212
شنبه 12 اسفند 1385, 20:39 عصر
اگه منظورت اینه که بفهمی یه فیلدی تو دیتابیس مقدارش Null هست یا نیست باید با کلاس DataRow به رکورد مورد نظرت دسترسی پیدا کنی و بعد فیلد مورد نظرت رو با مقدار System.DBNull.Value مقایسه کنی .. اینطوری میتونی بفهمی اون فیلد تو دیتابیس مقدارش Null هست یا نه.
موفق باشید

lomir
شنبه 12 اسفند 1385, 21:41 عصر
استانداردش اینه که برای textbox نول یا خالی از این متدود استفاده کنی
string.IsNullOrEmpty(TxtName.text)

sabaab1359
دوشنبه 20 فروردین 1386, 23:45 عصر
اگه منظورت اینه که بفهمی یه فیلدی تو دیتابیس مقدارش Null هست یا نیست باید با کلاس DataRow به رکورد مورد نظرت دسترسی پیدا کنی و بعد فیلد مورد نظرت رو با مقدار System.DBNull.Value مقایسه کنی .. اینطوری میتونی بفهمی اون فیلد تو دیتابیس مقدارش Null هست یا نه.
موفق باشید

از همه دوستان ممنونم.
من می خواهم یک دستور select بنویسم که اگر مقدار یک فیلد در دیتابیس null هست یک سری اطلاعات اون رو بیاره. با این توضیحی که شما دادید اول باید یک select انجام بدم بعد مقدار اون فیلد رو چک کنم. جور دیگه نمیشه؟

Keramatifar
پنج شنبه 23 فروردین 1386, 16:30 عصر
اگه توی C# هستی و می خوای کاربر رو مجبور کنی که TextBox رو خالی نذاره از کامپوننت RequiredFieldValidator استفاده کن

sabaab1359
پنج شنبه 23 فروردین 1386, 20:04 عصر
نمی خوام کاربر رو مجبور کنم که فیلدی رو خالی نگذاره. می خوام خالی بودن یک فیلد رو توی دیتابیس بررسی کنم.

صابر
جمعه 24 فروردین 1386, 17:22 عصر
از همه دوستان ممنونم.
من می خواهم یک دستور select بنویسم که اگر مقدار یک فیلد در دیتابیس null هست یک سری اطلاعات اون رو بیاره. با این توضیحی که شما دادید اول باید یک select انجام بدم بعد مقدار اون فیلد رو چک کنم. جور دیگه نمیشه؟

select * from tableName where fieldName is null

hdv212
یک شنبه 26 فروردین 1386, 08:51 صبح
ببین همانطور که در پست قبلی گفتم میتونی با DataRow این کار رو انجام بدی :
DataRow currentRow = this.dataset1.tables[0].Rows[this.datagridview1.currentCell.RowIndex];
if(currentRow ["columnName]" == System.DBNull.Value)
.....
else
.....

موفق باشید

اقاقيا
یک شنبه 26 خرداد 1387, 09:37 صبح
select * from tableName where fieldName is null

با سلام به همه دوستان
مي دونم اين تاپيك خيلي قديمي شده ....
من اين تاپيك رو بعد از كلي search پيدا كردم...ولي هنوز مشكلم حل نشده...:ناراحت:

من مي خوام با يك select مشخصات ركورد هايي كه يك فيلد بخصوصشان خالي است رو پيدا كنم...
منظورم از خالي بودن null بودن اين فيلد نيست بلكه فيلديست كه كاربر زمان پر كردن فرم خالي گذاشته و پر نكرده...يا بر عكس مشخصات ركورد هايي كه يك فيلد بخصوصشان پر شده و كاربر آن را خالي نذاشته...
ولي كد بالا فيلد هايي كه null هست رو نشون ميده...
از راهنماييتون ممنون ميشم....

صابر
یک شنبه 26 خرداد 1387, 09:43 صبح
سلام،
خب به جای is null بنویسید

select * from tableName where fieldName ='' تا خالی‌ها رو برگردونه و [code]select * from tableName where fieldName <>''[/code تا پرها رو.
و موقع save‌در دیتابیس به صورت Trim ذخیره کنید تا فاصله‌ها رو نادیده بگیره.

gdevnb
یک شنبه 26 خرداد 1387, 09:51 صبح
سلام
اگه فیلد از نوع رشته ایه خوب از "" استفاده کن بمراه null در غیر اینصورت همون null جوابگو هست.
برای حالتی برعکس هم از is not null استفاده کن.

اقاقيا
یک شنبه 26 خرداد 1387, 13:38 عصر
select * from tableName where fieldName <>''تا پرها رو.

براي فيلد هايي كه پر شدند اين كد جواب نميده...:متفکر::متفکر:
يعني من يك select از مشخصات ركورد هايي ميخوام كه يك فيلد بخصوصشان توسط كابر پر شده..
ميشه بيشتر توضيح بدين...

اگه فیلد از نوع رشته ایه خوب از "" استفاده کن بمراه null در غیر اینصورت همون null جوابگو هست.
برای حالتی برعکس هم از is not null استفاده کن.

دوست عزيز من مقادير null رو نمي خوام مقاديري كه خالي هستند و توسط كاربر پر شدند يا بر عكس پر نشدند رو ميخوام اين دو تا موضوع تا اونجايي كه من مي دونم خيلي با هم فرق ميكنه...

gdevnb
یک شنبه 26 خرداد 1387, 14:33 عصر
دوست عزيز من مقادير null رو نمي خوام مقاديري كه خالي هستند و توسط كاربر پر شدند يا بر عكس پر نشدند رو ميخوام اين دو تا موضوع تا اونجايي كه من مي دونم خيلي با هم فرق ميكنه...
سلام
مقادیری که توسط کاربر وارد نشه همون null هستش مگه اینکه شما اجازه ورود null رو ندید شاید منظور جنابعالی مقدار '' یا ' ' یا ... باشه.
سوالتون رو واضح مطرح کنید
در ضمن Query بالا جواب میده مگه اینکه فیلد شما در هنگام ورود مثلاً یه Space خورده و فاصله انداخته که در این صورت مشکل از چک کردن ورودی توسط شماست.که با تابع Trim قابل حله.
موفق باشید.

اقاقيا
یک شنبه 26 خرداد 1387, 15:10 عصر
سلام
مقادیری که توسط کاربر وارد نشه همون null هستش مگه اینکه شما اجازه ورود null رو ندید شاید منظور جنابعالی مقدار '' یا ' ' یا ... باشه.

زماني كه توسط كاربر چيزي وارد نشه '' ( يا در واقع هيچي) در ديتابيس ذخيره ميشه در صورتي كه null زماني در ديتابيس ذخيره ميشه كه هيچ شيي ساخته نشده باشه..
البته تا اونجايي كه من فهميدم...

در ضمن Query بالا جواب میده
درسته مشكل من حل شد!!!
مرسي و ممنون...