PDA

View Full Version : انحصار طلبی مایکروسافت

CodeMasterX
چهارشنبه 02 اسفند 1385, 08:36 صبح
از زمانی که مایکروسافت شروع کرد به ارایه زبانهای برنامه سازی،از QBasic گرفته تا Visual Sutio و حالا NET. همگی تحت سیستم عامل ویندوز بودن.چه محیط اجراییشون و چه محیط هایی که این زبان ها پشتیبانی می کنن.خیلی از دوستان و حتی خودم شاید همیشه برامون سوال بوده که چرا مایکروسافت این امکان رو به برنامه نویسان خودش نمیده تا بتونن برای محیط هایی مثل Kylix,Linux برنامه نویسی کنن.حالا چند تا مطلب هست که گفتنشون خالی از لطف نیست.
مایکروسافت و اینتل همکاری دیرینه ای با هم دارن.تمام سیستم های مایکروسافت بر پایه سخت افزار هایی است که اینتل براش می سازه.از همون ابتدا که بحث MS-DOS پیش کشیده شد همکاری این دو تا کمپانی با هم وجود داشته.باید این رو در نظر داشت که اینتل سخت افزار های خودش رو ارتقاء میده و سیستم های قدرتمند تر و خفن تولید می کنه.مایکروسافت هم همگام با پیشرفت های اینتل سیستم عامل ها و نرم افزار های خودش رو طوری توسعه میده که بر روی این سخت افزار های جدید اجرا بشن.برای مثال وقتی که یه کارت گرافیک 512 MB میاد و 64 Bit هم هست مایکروسافت هم خودش رو با اون ارتقا میده.بله درسته که زبانهای برنامه سازی ای مثل Delphi به سراغ Kylix و Linux هم میرن ولی مایکروسافت هیچ وقت نمیاد این امکان رو به برنامه نویسانش بده که برای مثلا Linux برنامه نویسیس کنن.اونوقته که Linux پیشرفت چشمگیری می کنه و از طرفی سیستم هایی که اینگونه طراحی خواهند شد این رو میطلبند تا مشتری و کاربر سیستم عامل لینوکس رو نصب کنن و از سیستم ها استفاده کنن.و اینجوری استفاده از سیستم عامل ویندوز کاهش پیدا می کنه چون بر کسی پوشیده نیست که قابلیتها و امنیت فوق العاده تری رو لینوکس نسبن به نسخه های مختلف ویندوز عرضه میکنه.نمیدونم از طرفی این بد هم شاید نباشه ولی میاکروسافت کلا و مخصوصا جدیدا خیلی انحصار طلب شده.از طرفی این کار ها و محدودیت تراشی هاش،از طرفی هم عرضه کردن محصولاتی که انحصار طلبی اون رو افزایش میدن.همون چوری که توی چند تا از پست های قبلیم گفتم مایکروسافت چند تا سیستم جدید رو عرضه کرده که بهشون اشاره می کنم:

Microsoft XNA Game Studio

این محصول امکان این رو به برنامه نویس های دات نت میده که با استفاده از دات نت 2 و محیط VS2005 و کمک از موتور های گرافیکی DirectX و PhysX بازی های سه بعدی طراحی و پیاده سازی کنن.قابلیت های وحشتناکی هم داره و خیلی زود رشد کرده و یک Forum اساس رو به خودش اختصاص داده.

Microsoft Robotics Studio

این سیستم هم باز به برنامه نویسان دات نت این امکان رو میده که برای اولین بار تحت سیستم عامل ویندوز برنامه نویسی ربات انجام بدن و بعد با استفاده از قابلیت های خود این سیستم روبات هاشون رو بصورت سه بعدی مدل سازی کنن و کد نوشته شده رو تست کرده و کار کرد نهایی ش رو روی این مدل های سه بعدی ببینن! این محصول هم چیز شکفت آوریه.

Microsoft Software Editor

این سیستم که سرمایه گذاری زیادی هم داره روش انجام میشه و قراره که با سیستم عامل بعدی ویندوز یعنی Windows Vienna بیرون بیاد این امکان رو به کاربران میده که بدون نیاز به برنامه نویسی فقط با دونستن یه سری اطلاعات و نکات سیستم های نرم افزاری تولید کنن! این سیستم که بانک های اطلاعاتی رو هم می سازه و بانک های اطلاعاتی اش هم Oracle 10g هست برای مثال گفته شده بود که میتونه پرف فقط 45 دقیقه سیستم نرم افزاری مدیریت یکپارجه یک فروشگاه زنجیره ای چند منظوره رو پیاده سازی کنه! و این دقیقا یعنی منقرض کردن نسل برنامه نویس ها!

البته تو اخبار IT و سیاست های انفورماتیک جهانی خوندم که سازمانهایی وجود دارن مه با همجین انحصار طلبی هایی مبارزه خواهند کرد.ولی خدا رو چه دیدین؟! در واقع مایکروسافت میخواد همه جیز رو به اسم خودش بزنه و زیر سلطه خودش ببره و بعد اون وقت شاید بپرسین : "خوب پس نیاز نرم افزار های دنیا رو کی بر طرف خواهد کرد؟!" خوب معلومه مایکروسافت!

دوستان عزیز اگر درباره این مطالب گفته شده مطالعه ای داشتین و نظر خاصی دارین از ما دریغ نکنین.فکر میکنم این بحث از جذابیت بالایی برای بقیه دوستان و اعضای انجمن هم برخوردار باشه.

موفق باشید!

PC2st
پنج شنبه 03 اسفند 1385, 23:07 عصر
ممنون از این مطلب مفید...
فکر کنم تحت دات نت، میشه برنامه هائی برای linux هم نوشت (این رو شنیدم ولی خودم امتحان نکردم پس مطمئن نیستم!).

بعد اون وقت شاید بپرسین : "خوب پس نیاز نرم افزار های دنیا رو کی بر طرف خواهد کرد؟!" خوب معلومه مایکروسافت!

خیلی خوبه نه؟ (حاضری بخور میشیم اونوقت!)

هر کسی علاقه داره که توی رقابت پیروز بشه و یکجوری خودش رو به نمایش بگذاره، مایکروسافت هم از این قاعده مستثنی نیست و علاقه داره که توی رقابتش با دیگر شرکتها به پیروزی برسه تا حدی که همه فقط از برنامه های مایکروسافت بخرن !!! (!)... قبول دارم تا حدی ممکنه بی انصافی باشه، ولی بقیه شرکتها هم باید سعی کنند به مایکروسافت برسند یا حتی ازش جلو بزنند نه اینکه بگن که چرا مایکروسافت فلان کار رو کرد (چون ما نتونستیم انجام بدیم پس مایکروسافت هم نباید انجام بده! و ...)

مثلا وظیفه مایکروسافت در قبال ایجاد یک سیستم عامل چیه؟
مثلا وظیفه اش اینه که توضیحات کاملی در مورد سیستم عاملش بدهد برای کسانی که میخواهند برای این سیستم عامل نرم افزار تولید کنند یا ... (بعبارت دیگر شفاف سازی!)

ولی باز هم با این گفته ها، دوست ندارم صنعت نرم افزار یک طرفه بشه و فقط یک قطب داشته باشه و اونهم چی باشه؟ Micro$oft

M A R S H A L
جمعه 04 اسفند 1385, 00:28 صبح
چون ویندوز محصول مایکروسافت هست و کاربرهاش هم (مخصوصا" در کشور ما) خیلی بیشتر از کاربرهای دیگر سیستمهای عامل هست ، داره هر " آشغالی " از جمله دات نت فریم ورک رو که طبق معمول تقلیدی از JRE هست میشه گفت به نوعی با اجبار به خورد توسعه گران میده.
برنامه نویس ویندوز هم ناچار پیروی کنه چون اگه نکنه واقعا" از غافله عقب میمونه. مخصوصا" که رفته رفته کلیه محصولاتش رو داره بر پایه فریم ورکش بنا میکنه.

someCoder
جمعه 04 اسفند 1385, 01:11 صبح
هر " آشغالی " از جمله دات نت فریم ورک رو که طبق معمول تقلیدی از JRE هستتقلیدی بودن، دلیل بر آشغال بودن نیست! هرچند من هم از انحصارطلبی مایکروسافت ناراضی هستم و خودم هم سعی میکنم از محصولات مایکروسافت (از جمله ویندوز) استفاده نکنم، اما این حرفت رو اوج بی انصافی میدونم.
خیلی سطحی بحث میکنید! اگر دلیل داری بگو والا با این حرفها هیچ چیزی ثابت نمیشه

PC2st
جمعه 04 اسفند 1385, 01:38 صبح
مخصوصا" که رفته رفته کلیه محصولاتش رو داره بر پایه فریم ورکش بنا میکنه

بله، مایکروسافت این کارها رو میکنه تا بتونه قدرت خودش رو بیشتر کنه...

یک سوال دارم (خوب در موردش فکر کنید)، اگر جای مایکروسافت بودید (!)، چی کار میکردید؟
1. سعی نمیکردید که دات نت فریم ورک رو جزئی جدا نشدنی از ویندوز قرار دهید تا برنامه هائی که با دات نت نوشته شدند بر روی ویندوز با عملکرد بهتری اجرا شوند!
2. سعی نمیکردید که برنامه هاتون User Friendly تر باشه تا بیشتر فروش کنه؟
3. سعی نمیکردید که تبلیغات رو بیشتر کنید تا فروش بیشتری داشته باشید!
4. سعی نمیکردید که هماهنگی های لازم رو با شرکتهای ساخت سخت افزار برقرار کنید تا به نحوی نرم افزارهای ساخت شده توسط خودتون، سازگاری بیشتری با سخت افزارها داشته باشه؟
5. و غیره...!؟

پس نمیشه به مایکروسافت هم خرده گرفت، چون اینا به فکر پیشرفت خودشون هستند...
دیگر شرکتها (و شرکتهای رغیب مایکروسافت) هم به فکر پیشرفت خودشون هستند...
این در هر صورت طبیعیه...
همانطور که اگر شما یک برنامه نوشته باشید، دوست دارید فروش بیشتری داشته باشه.

البته از اینکه گفتید آشغال، موافق نیستم. چون ممکنه که بهترین نباشه ولی آشغال هم نیست!!

mehrzad007
جمعه 04 اسفند 1385, 10:33 صبح
متاسفانه باز سایت داره مورد هجوم بحثهای سطحی و کل کل و .... قرار می گیره . لطفا سعی کنید از این نوع مسائل پرهیز کنید.

چرا مایکروسافت این امکان رو به برنامه نویسان خودش نمیده تا بتونن برای محیط هایی مثل Kylix,Linux برنامه نویسی کنن.
کایلکس یه زبان برنامه نویسی (در حقیقت نسخه تحت لینوکس دلفی) نه سیستم عامل که کسی ....

ولی میاکروسافت کلا و مخصوصا جدیدا خیلی انحصار طلب شده.
مایکروسافت جدیدا انحصارطلب نشده . بلکه از اول بوده . اما حرفهای شما نه تنها انحصار طلبی اونو ثابت نمی کنه بلکه داره توانایی های مایکروسافت رو در زمینه های مختلف نشون میده.

Microsoft Software Editor

در مورد این موضوع هم قبلا بحث شده . به نتایج خوبی هم رسیده بگرد-پیداش کن و بخونش

له درسته که زبانهای برنامه سازی ای مثل Delphi به سراغ Kylix و Linux هم میرن ولی مایکروسافت هیچ وقت نمیاد این امکان رو به برنامه نویسانش بده که برای مثلا Linux برنامه نویسیس کنن
دات نت پلتفرمیه که فلسفه اش "یکبار نوشتن و اجرا در همه جا". اما مایکروسافت فعلا تصمیمی برای حمایت از لینوکس نداره . (شاید دیگه هم نداشته باشه ). اما به صورت آزاد (وبه نظرم با حمایت مایکروسافت) دارن پروژه مونو رو توسه میدن . که فریم ورک دات نت برای لینوکسه .

داره هر " آشغالی " از جمله دات نت فریم ورک رو که طبق معمول تقلیدی از JRE هست میشه گفت به نوعی با اجبار به خورد توسعه گران میده.

این اوج بیسوادیه که دات نت فریم ورک رو آشغال بخونن .
[QUOTE]مخصوصا" که رفته رفته کلیه محصولاتش رو داره بر پایه فریم ورکش بنا میکنه.[/
QUOTE]
"شاید " هدف از توسعه دات نت هم همین بوده از اول ! این هم نه دلیلی بر آشغال بودن و نه بر انحصار گر بودن مایکروسافته .
---------------------------------
لطفا تحت تاثیر حرفهای غیر کارشناسانه قرار نگیرید. و سعی کنید واقعیت ها را در یابید.

مطهر
جمعه 04 اسفند 1385, 18:40 عصر
در مورد Microsoft Software Editor کجا قبلاً بحث شده؟؟ میشه آدرس بدید.

mehrzad007
شنبه 05 اسفند 1385, 12:14 عصر
اسمش این نبود . و شروع کننده بحث هم آقای کرامتی بود .

CodeMasterX
سه شنبه 22 اسفند 1385, 05:36 صبح
از همگی ممنون مخصوصا mehrzad007. والا این اسمش نبود "Software Editor" من هم خودم بعدا متوجه شدم ولی یادم رفت ویرایشش کنم.آخرین بار تو یه وبلاگ ایرانی با این اسم دیدمش،وبلاگه ایرانیه دیگه! از طرفی بابت اون که Kylix رو با سیستم عامل ها قاطی کرده بودم معذارت می خوام اشتباه شده بود.ببینید دوستان این حرف ها همه درست ولی همونجور که mehrzad007 هم گفت بحث رقالت و پیشرفت و کل کل نیست.بله اگر من هم غولی مثل مایکروسافت بودم همچین رقابت ها و فعالیت هایی رو پیاده سازی می کردم.اما در اول بحث من چیز دیگه ای بود.بحث من قدرت وو یا خوبی و بدی دات نت نبود که البته در قدرت و خوبی اش شکی نیست! بحث من این بود که اگر قرار باشه اون پروژه جدید مایکروسافت جدی جدی دنبال بشه که کاربر بتونه با دونستن یه سری معلومات پایه ظرف مدت 45 دقیقه برنامه هایی در حد برنامه مدیریت یه فروشگاه زنجیره ای چند منظوره بسازه، اونوقت چی به سر برنامه نویس های ویندوز میاد؟

ممنون.

SYSMAN
سه شنبه 22 اسفند 1385, 11:48 صبح
خوب در حال حاضر این همه برنامه نقشه کشی و تولید انواع مدلهای ساختمانی وجود داره آیا مهندسین عمران بیکار شدند؟ با اینکه هر کسی در سطح دانش خودش از نقشه ساختمان یک مقداری مطلع هست. هر چیزی پایه و اساس و اصولی داره شما هیچوفت نمی تونید منکر اطلاعاتی بشید که به طور تخصصی کسب کردید. در حال حاضر هم تولید یک برنامه ساده مدیریتی با داشتن اطلاعات اندکی از برنامه نویسی برای هر فردی امکان پذیر هست. ولی آیا همه برنامه های مدیریتی در یک سطح هستند؟ یک برنامه حسابداری 20000 تومانی با یک برنامه 400000 تومانی در یک سطح کاری هستند؟ خود ما برنامه نویس ها هستیم که با یک دید آینده نگرانه وضعیت خودمان را بهبود می بخشیم یا اون رو خراب می کنیم. همین الان هم در بازار نرم افزار به اندازه ای برنامه های مختلف وجود داره که برای انتخاب یکی از آنها دچار سر در گمی می شیم. و تنها چیزی که می تونه یک نرم افزار رو تاپ کنه ایده، نوآوری و کارکرد آن می باشد

CodeMasterX
جمعه 25 اسفند 1385, 20:43 عصر
ممنون من هم موافقم.
من مطلب جدیدی راجع بهاین فعالیت آخر میاکروسافت پیدا نمی کنم اگر کسی چیزی دست گیرش شد لطفا دریغ نکنه.

cybercoder
سه شنبه 29 اسفند 1385, 17:35 عصر
تمام سیستم های مایکروسافت بر پایه سخت افزار هایی است که اینتل براش می سازه

اینتل بر پایه معماری X86 محصولاتش رو ارائه می ده که از IBM شروع شده و شرکت های دیگری مثل AMD, Cyrix و ... هم بر پایه همین معماری کار می کنند.

مایکروسافت جدیدا انحصارطلب نشده . بلکه از اول بوده

دلایل متفاوتی داره که همیشه نشان از قدرت نیست مثلا :
وقتی شرکتی علیه مایکروسافت شکایت کرد که از کدهای اونها در توسعه ویندوز 2000 استفاده شده مایکروسافت سورس کد رو در اختیار نگذاشت اون شرکت شکست خورد اما اگه یادتون باشه وقتی به طور عجیبی سورس ویندوز 2000 برای مدتی روی اینترنت پخش شد اون کدها به چشم می خورد. یا ماجرای اخراج یکی از کارمندان که از صحنه ورود 2 دستگاه Apple به مایکروسافت عکس گرفه و تو بلاگش گذاشته بود.

فقط یک قدرت امروز می تونه جلوی مایکروسافت واسته اونم Google

موفق باشید

mehrzad007
چهارشنبه 01 فروردین 1386, 08:48 صبح
فقط یک قدرت امروز می تونه جلوی مایکروسافت واسته اونم Google
بیل گیتس خودش تو این زمینه حرفهای جالبی داره که کل مطلب رو یادم نیست چون مال خیلی وقته گوگل این همه سرویس نداشت قبل از جی میل. بخونیش بد نیست . به این راحتی ها هم نیست . گوگل به تنهایی یا ....... . مایکروسافت فعلا فعلا نها مهمون ماست نه بخاطر خوبی هاش بخاطر اینکه رقیب گردن کلفتی نداره . فقط همین...

CodeMasterX
پنج شنبه 02 فروردین 1386, 03:56 صبح
این رو هم یادمون نره که Micro$oft فقط بیل گیتس نیست!
این کمپانی غول سرمایه وحشتناک و سیاست دولت آمریکا رو هم پشت سر خودش داره، به این راحتی ها کسی نمی تونه فعلا مایکروسافت رو لنگ کنه چه برسه بخواد از اون فراتر بره!

L0ve.Soldier
چهارشنبه 22 فروردین 1386, 13:26 عصر
چون ویندوز محصول مایکروسافت هست و کاربرهاش هم (مخصوصا" در کشور ما) خیلی بیشتر از کاربرهای دیگر سیستمهای عامل هست ، داره هر " آشغالی " از جمله دات نت فریم ورک رو که طبق معمول تقلیدی از JRE هست میشه گفت به نوعی با اجبار به خورد توسعه گران میده.
برنامه نویس ویندوز هم ناچار پیروی کنه چون اگه نکنه واقعا" از غافله عقب میمونه. مخصوصا" که رفته رفته کلیه محصولاتش رو داره بر پایه فریم ورکش بنا میکنه.

حرفتون کاملا درسته
درون مایه برنامه نویسی بااومدن دات نت مرده.
یه کسی که مفهوم برنامه نویسی رو نمی دونه
هر کس یه button میندازه رو یه فرم و run اش میکنه فکر میکنه دیگه برنامه نویسه !!!
و برنامه نویسی هم تو دلفی و ویژوال بیسیک (کهیر) تعریف می شه.
ماکروسافت قدرتش تو سادگی محصولاتشه و بس
یه برنامه نویس و هکر مثل Eric Steven Raymond وقتی ::

آیا Visual Basic و #C ( سی شارپ) زبان‌های خوبی هستند ؟
اگر شما این پرسش را مطرح می‌کنید یعنی به هک کردن تحت سیستم عامل مایکروسافت ویندوز فکر می‌کنید. به خودی خود تفکر بدی است. یاد گیری کد نویسی تحت پلتفورم ویندوز مانند یاد گیری رقص است وقتی زره به تن کرده‌اید، من چندان خوشم نمی‌آید. به آن جا نروید. آن بخش بی‌نهایت کثیف است و از کثافت باید پرهیز کرد.
زبان‌های Visual Basic و #C مشکلات مخصوص خودشان را دارند؛ در اصل این‌ها غیر قابل انتقال یا not portable هستند. هیچ نسخه‌ی بازمتنی از این زبان‌ها وجود ندارد. استاندارد‌های اجرایی ECMA چیزی بیش از تعدادی رابط برنامه نویسی را پوشش نمی‌دهند. در ویندوز بیشتر کتابخانه‌ها از یک سازنده ی تنها (مایکروسافت ) که مالک آن است پشتیبانی می‌کنند؛ اگر شما بی‌نهایت نسبت به چیزی که استفاده می کنید دقیق نباشید، برای همیشه به پلتفورم مایکروسافت وابسته خواهید شد. برای این که به این باطلاق فرو نروید، کسی که کد نویسی را شروع می کند باید بسیار دقت کند. اگر شما روی یونیکس شروع کنید زبان‌های بهتر و کتابخانه‌های بهتر وجود دارند.
بنابراین به همان سیستم عامل که سازنده زبان انتخاب می کند، میخکوب می‌شوید، این به مذاق هکرها سازگار نیست.
به خصوص Visual Basic بسیار مضر است. مانند همه بیسیک‌ها Visual Basic هم بسیار بد طراحی شده است، نه از من نخواهید که این موضوع را تشریح کنم؛ این موضوع می‌تواند یک کتاب را پوشش دهد. یک زبان را که به خوبی طراحی شده است فرا بگیرید.
یکی از عادت‌های برنامه نویسی بدی که به شما یاد خواهد آموخت وابستگی به کتابخانه ها، widget ها و ابزار برنامه نویسی یک شرکت خاص است. به طور کل هر زبانی که تحت لینوکس یا یکی از نسخه‌های BSD پشتیبانی نگردد و/ یا حداقل توسط سه شرکت مختلف پشتیبانی نگردد، ارزش این را ندارد که برای هک کردن یاد بگیریدش.

واقعیت اینه که ماکروسافت جز افسانه نیست
افسانه ای که ذهن رو منحرف کرده و محصولات نامرغوبش رو تحمیل می کنه.
موفق باشید

L0ve.Soldier
چهارشنبه 22 فروردین 1386, 13:38 عصر
اریک ریموند::

سیستمم را شکسته‌اند(نفوذ کرده اند)! کمک می‌کنید از خودم دفاع کنم؟
ج: نه! هر بار که از من این سؤال را پرسیده‌اند از طرف یک کاربر بیچاره ی ویندوز بوده است. امکان ندارد ویندوز را به طور کامل امن کنید. کد و معماری آن پر از ایراد است و سعی در ایمن کردن آن آب در هاون کوبیدن است. تنها راه پیش‌گیری، رفتن به یک سیستم عامل دیگر مانند لینوکس یا حداقل سیستم عاملی است که توانایی ایمن شدن را داشته باشد.

با ویندوزم مشکل دارم . کمکم می کنید؟
البته! به خط فرمان بروید و بنویسید " :format c "، ظرف چند دقیقه تمام مشکلاتتان حل می‌شود(بنده شخصا چند ماه پیش همین کار رو کردم.برای همیشه..الان می فهمم که این همه مدت تحت ویندوز برنامه نویسی می کردم چه اشتباهی می کردم چطور این چند سالم به باد رفته)

کاربران ویندوز، به دام VB نیفتند. عادتهای برنامه نویسی بدی به شما یاد می‌دهد و قابل انتقال به هیچ سیستم دیگری غیر از ویندوز نیست. بپرهیزید!

باید از مایکرو سافت متنفر باشم ؟
ج : نه! نه اینکه میکروسافت نفرت‌انگیز نیست؛ مساله این است که فرهنگ هکر مدتها قبل از مایکروسافت وجود داشته است و مدتها بعد از آن هم خواهد بود. انرژیی را که برای نفرت از مایکروسافت صرف می‌کنید، برای عشق به هنرتان مصرف کنید. اگر برنامه‌ای خوب بنویسید، مشت محکمی است بر دهان مایکروسافت و خونتان را را کثیف نمی‌کند.

PC2st
چهارشنبه 22 فروردین 1386, 21:55 عصر
تا حدودی با مطالبت موافق بودم ولی این مطلب زیر، بیشتر نظرم رو جلب کرد و بیشتر با این مطلب زیر موافق هستم.

باید از مایکرو سافت متنفر باشم ؟
ج : نه! نه اینکه میکروسافت نفرت‌انگیز نیست؛

اگر برنامه‌ای خوب بنویسید، مشت محکمی است بر دهان مایکروسافت و خونتان را را کثیف نمی‌کند.

CodeMasterX
پنج شنبه 27 اردیبهشت 1386, 00:23 صبح
دوستان من هر چ حدیدا توی اینترنت میگردم اخبار جدید درباره اون پروژه مایکروسافت که میشه باهاش نرم افزار های تجاری و بانک های اطلاعاتی رو پیاده سازی کرد پیدا نمی کنم.
کسی خبری از توسعه این پروژه نداره ؟

mehranb
یک شنبه 31 تیر 1386, 10:20 صبح
یادم هست زمانی که حدود 10 سال پیش یک pc.xt 8086!:)))داشتم این اوضاع یواش یواش شکل گرفت اون زمان محیط ویندوز 3.1 با تقلید از محیط گرافیکیamigaبه وجود اومد و تقریبا هر چیزی که فکرش رو کنید از شرکت های دیگه دزدیده شده و کامپیوتر ibm baseرشد کرد مثالا تکنولوژی موس از شرکت اپل دزدیده شد و نرم افزارهای گرافیگی هم همینطور به عنوان مثال photoshopابتدا برای apple نوشته شد و حالا c#تقلیدی کاملی از جاواست و با همه این کارها هنوز هم ایده های ناب در دست بقیه developerهاست این کار دقیقا رفتار یک ابر قدرت سیاسی است و استثمار به طور کامل مفهوم پیدا میکند در حالی که زحمت اصلی رو برنامه نویسی های شرکت های کوچک و غیر از microsoft میبرند منافع عظیم نصیب آنان میشود!!!به هر حال کار دنیا اینگونه است!

linux
دوشنبه 01 مرداد 1386, 21:02 عصر
یادم هست زمانی که حدود 10 سال پیش یک pc.xt 8086!:)))داشتم این اوضاع یواش یواش شکل گرفت اون زمان محیط ویندوز 3.1 با تقلید از محیط گرافیکیamigaبه وجود اومد و تقریبا هر چیزی که فکرش رو کنید از شرکت های دیگه دزدیده شده و کامپیوتر ibm baseرشد کرد مثالا تکنولوژی موس از شرکت اپل دزدیده شد و نرم افزارهای گرافیگی هم همینطور به عنوان مثال photoshopابتدا برای apple نوشته شد و حالا c#تقلیدی کاملی از جاواست و با همه این کارها هنوز هم ایده های ناب در دست بقیه developerهاست این کار دقیقا رفتار یک ابر قدرت سیاسی است و استثمار به طور کامل مفهوم پیدا میکند در حالی که زحمت اصلی رو برنامه نویسی های شرکت های کوچک و غیر از microsoft میبرند منافع عظیم نصیب آنان میشود!!!به هر حال کار دنیا اینگونه است!
این پست فقط جواب شما نیست جواب دوستانی هست که تا اینجا مطلب نوشتند.
1- معماری x86 کاملا مستند شده در کتاب ها موجود هست. اگر مرد اینکار هستید برید برای خودتان سیستم عامل بنویسید.
2- برنامه نویسی با اسمبلی خیلی حال میده اصلا کسی با اسمبلی برنامه نویسی نکنه که برنامه نویس نیست و سی و سی ++ یک جورایی سوسول بازیه چه برسه به ویژوال بیسیک و ... برید برای خودتان سیستم عامل درست کنید بعدش با اسمبلی که براش می سازید برنامه های خودتان را بنویسید و حالش را ببرید. تازه اسمبلی هم چرت هست با زبان ماشین کار کنید که کاملا سخت افزار در اختیارتان باشد برای جمع کردن 2 تا عدد 500 تا صفر و یک تایپ کنید !
3-ماکروسافت یک دانشگاه یا موسسه خیریه نیست. یک شرکت هست و کار هر شرکتی کسب سود بیشتر. کسانیکه انتظار دارند که ماکروسافت بجز ویندوز سیستم عامل دیگری را پشتیبانی کند چیزی از تجارت نمی دانند.وقتی شرکتی خودش سیستم عامل دارد فقط سیستم عامل خودش را پشتیبانی می کند. و هیچ احتیاجی نیست که مثلا برنامه های ساخته شده با ویبی با سیستم عامل دیگری اجرا بشوند. شرکت بورلند هیچ وقت سیستم عامل نداشت و الا نمی آمد برای ویندوز و لینوکس محیط برنامه نویسی درست کند.
4- در مورد دزدی و ... در هر صنعتی رقابت باعث می شه برای کسب در آمد بیشتر رقبا را هم زیر نظر داشت. در ضمن فتوشاپ را ماکروسافت ندزدیه همان شرکت آدوب که این نرم افزار را برای mac ساخته همان را برای ویندوز هم ساخت استفاده از سخت افزار هم ربطی به ماکروسافت نداره.

mehranb
پنج شنبه 04 مرداد 1386, 11:39 صبح
1-مگر نوشتن سیستم عامل بچه بازیه که اگر مرد این کار هستیم بریم بنویسیم!؟مگر سیستم ویندوز و یا سیستم های مبتنی بر یونیکس (ایریکس و لینوکس و سولاریس و ...)را یکنفر از سر بیکاری نوشته است؟!حداقل هزار نفر متخصص فقط در امر برنامه نویسی برای یک سیستم عامل و آن هم چندین سال کار می کنند !کدهایی که برای ویستا نوشته شده برای چندین بار پوشاندن دنیا کافیه!اگه فقط معماری 8086 رو بدونیم کافیه ؟!پس سطوح دسترسی privilage level درprotection modeچی میشه multitreading و مدیریت حافظه چی؟!هیچ کس غیر از برنامه نویس های مایکروسافت از جزئیات سیستم عامل win خبر نداره opensource که نیست و تمام اطلاعاتی که در این باره هست از خود مایکروسافت درز میکنه؟میدانید شرکت گوگل 3000 نفر مستقیما پرسنل داره که تحصیلات همگی بالای دکتراست!!تازه این دکترا از Mit و ایلی نویز و ییل و اکسفورد است و نه از...!)
2-دوست عزیز میتوانید در مورد نهضت opensource در اینترنت تحقیق کنید و دلیل آن را برای ما توضیح دهید مسلما به این مطلب می رسید انحصار طلبی شرکت مایکروسافت نه تنها در ارائه محصولات حتی به طور سیاسی و .....
کسی که میخواهد برنامه بنویسد لازم نیست حتی با اسمبلی و جزئیات سیستم عامل آشنا باشد امروزه سیستم عامل های دیگری هم هستند و میتوان از آنها استفاده کرد
3-هیچ شرکتی موسسه خیریه نیست و آنهایی هم که ادعا میکنند موسسه خیریه هستند اغلب (!)شرکت های تجاری هستند!مایکروسافت شرکت کاملا موفقی است و این قابل انکار نیست اما قوانین تجارت آزاد را رعایت نمی کند وبیشتر در سیاسی کاری و انحصار موفق است .
اثبات این مدعا جریمه چندین میلیون دلاری اتحادیه اروپا بر مایکروسافت است که آن را پرداخت کرد . اثبات دیگر این مدعا بحث جدل با شرکت java و بخاطر نقض قانون کپی رایت در تقلید از زبان جاوا j++ است که شرکت مایکروسافت این بار در خود آمریکا جریمه چندین میلیون دلاری به شرکت sun microsystems پرداخت!(به اینترنت اکسپلورر نگاه کنید !فاقد Jvm یا ماشین مجازی جاواست در صورتی که در نگارش های قبلی ویندوز این برنامه بر روی آن نصب شده بود!که این هم نتیجه نقض حقوق شرکت sun است و باز هم جریمه!!!)در ضمن مایکروسافت رابطه تنگاتنگی با سازندگان سخت افزار دارد و خودش هم یک تولید کننده سخت افزار است به عنوان مثال xbox!که باز هم از رقیبای قدرتمند خود nintendo و sony شکست سختی را متحمل شد!!:لبخند:

hbi
سه شنبه 20 شهریور 1386, 06:21 صبح
میبخشید جناب CodeMasterX نرم افزار Microsoft Robotics Studio را از کجا باید ÷یدا کرد در بازار که کسی حتی به گوشش هم نخوره است

shervin_agh67
سه شنبه 27 شهریور 1386, 11:14 صبح
صحبتی در خصوص Microsoft Software Editor شد.
تصور همگان بر این است که با ارائه این برنامه, دنیای برنامه نویسی تعطیل میشود . خوب این برنامه هم مانند دیگر برنامه های ماکروسافت مسلما نواقص بسیار زیادی دارد . قرار دادن یکسری ویزارد در یک برنامه که کار مهمی نیست دیر یا زود همه با این نرم افزار مشکل پیدا می کنند و دوباره رو به کد نویسی می آورند. اصلا با این کار Visual Studio.net تعطیل می شود مسلما ماکروسافت برای این کار تدابیری دارد . شما نگران نباشید برنامه نویسان بیکار نمی مانند.

آراد
شنبه 07 مهر 1386, 10:54 صبح
میبخشید جناب CodeMasterX نرم افزار Microsoft Robotics Studio را از کجا باید ÷یدا کرد در بازار که کسی حتی به گوشش هم نخوره است

اینجا جای این سوال نیست. ولی به این جا یه نگاهی بندازید.
http://msdn2.microsoft.com/en-us/robotics/aa731520.aspx

ICEMAN
شنبه 05 آبان 1386, 09:49 صبح
اگه اشتباه نکنم یه نرم افزار هم برای ساخت Game دیدم تو سایت Microsoft

Nightbat
یک شنبه 25 آذر 1386, 14:15 عصر
1- به عنوان مثال xbox!که باز هم از رقیبای قدرتمند خود nintendo و sony شکست سختی را متحمل شد!!:لبخند:
بهتره در مورد xbox360 و ps3 و فروش اون تو دنیا ( یا حتی فقط تو آمریکا ) یه سرچ تو اینترنت بکنی تا کاملا نظرت عوض شه. ماکروسافت با xbox360 و با کاری که در مورد بازیهای اون انجام داد فروش این محصول رو حدود 3 برابر فروش رقیبهای خودش کرد. فقط کافیه تعداد بازیهای این محصولات رو با هم مقایسه کنی تا بفهمی که ماکروسافت در این مورد هم موفق شده حتی از رقیب قدرتمندی مثل سونی چقدر جلو بیفته.

cybercoder
یک شنبه 25 آذر 1386, 18:14 عصر
بهتره در مورد xbox360 و ps3 و فروش اون تو دنیا ( یا حتی فقط تو آمریکا ) یه سرچ تو اینترنت بکنی تا کاملا نظرت عوض شه. ماکروسافت با xbox360 و با کاری که در مورد بازیهای اون انجام داد فروش این محصول رو حدود 3 برابر فروش رقیبهای خودش کرد. فقط کافیه تعداد بازیهای این محصولات رو با هم مقایسه کنی تا بفهمی که ماکروسافت در این مورد هم موفق شده حتی از رقیب قدرتمندی مثل سونی چقدر جلو بیفته

میشه بگی اون XBOX360 هایی که به اروپا و استرالیا داده شد که در ازای کلی پول در اثر حرارت هنگ می کرد جزء کدوم دسته از افتخارات مایکروسافت دسته بندی میشه ؟

Programmer.G
یک شنبه 25 آذر 1386, 23:46 عصر
میشه بگی اون XBOX360 هایی که به اروپا و استرالیا داده شد که در ازای کلی پول در اثر حرارت هنگ می کرد جزء کدوم دسته از افتخارات مایکروسافت دسته بندی میشه ؟

شما می تونی بگی جمع آوری میلیون ها باطری نوت بوک توسط سونی که احتمال انفجار آنها وجود داشت جزء کدام دسته از افتخارات سونی دسته بندی می شه؟ حتی در یک مورد انفجار یک باطری ساخت سونی در یکی از کامپیوترهای دل باعث کلی آبرو ریزی و دعوا شد.

با این وجود اینها چیزی از ارزش های شرکت بزرگی مثل سونی کم نمی کنه.

لطفا احساسی برخورد نکنید.

من خودم هم PS3 دارم و هم XBOX 360 و به راحتی ثابت می کنم که 360 برتره ولی اینجا جاش نیست. قابل ذکره که 360 بسیار زودتر از PS3 به بازار اومده و طبیعتا نوع جدید آن نیز قبل از مدل جدید سونی به بازار خواهد آمد مگر اینکه ... .

cybercoder
دوشنبه 26 آذر 1386, 17:54 عصر
شما می تونی بگی جمع آوری میلیون ها باطری نوت بوک توسط سونی که احتمال انفجار آنها وجود داشت جزء کدام دسته از افتخارات سونی دسته بندی می شه؟ حتی در یک مورد انفجار یک باطری ساخت سونی در یکی از کامپیوترهای دل باعث کلی آبرو ریزی و دعوا شد.

با این وجود اینها چیزی از ارزش های شرکت بزرگی مثل سونی کم نمی کنه.

باتری لپ تاپ با کنسول بازی فرق می کنه عزیزم

لطفا احساسی برخورد نکنید.

ممنون که گوشزد کردی ( یه نگاهی هم به تاریخ عضویتت و تاریخ عضویتم بندازی بد نیست )

من خودم هم PS3 دارم و هم XBOX 360 و به راحتی ثابت می کنم که 360 برتره

کسی نخواست که benchmark بزنه

موفق باشی

Programmer.G
سه شنبه 27 آذر 1386, 00:23 صبح
باتری لپ تاپ با کنسول بازی فرق می کنه عزیزم

استاد!!! مساله چیز دیگری بود. یادتون رفت یا ...

ممنون که گوشزد کردی ( یه نگاهی هم به تاریخ عضویتت و تاریخ عضویتم بندازی بد نیست )

کسی نخواست که benchmark بزنه

خوشبختانه این سایت جای کل کل نیست.

scorpion_man
سه شنبه 27 آذر 1386, 02:50 صبح
با سلام به همه دوستان
این مقاله جالبی بود که مجبور شدم همه نظرات دوستان و بخونم که چیزهای جالبی داشت که استفاده کردم ولی بیشتر کل میان linux یها , windows یها بود که سودشو اونا می برن دعواهاشو ما میکنیم خوب به هر حال....
اما در مورد دزدی های میکروسافت البته در اینکه میکروسافت یک انحصار طلبه شکی نیست و این هم بر میگرده به قانون تجارت ولی در مورد دزدی من کاملا مخالفم چون دنیای ما دیگه جای این حرفا نیست یا شاید دوستان فکر می کنن چون مثلا موس رو یه شرکت خاص اختراع کرده بقیه کاربران باید با کیبورد کار میکردن اونم فقط اونایی که از محصولات شرکتی که keyboard رو اختراع کرده بود و بقیه میشستن فقط مونیتور رو نگاه میکردن پس دنیای ما وقتی برای اینکه کی اول چی رو اختراع کرد و نداره دنیای جدید کی داره از ابزارها خوب و بهتر استفاده میکنه به هر حال واقعیت اینه که نباید هیچ چیز تک قدرتی بشه چون در این صورت دودش تو چشم همه خواهد رفت پس بهتره امیدوار باشیم google یا شرکتهای دیگه بتونن توازنه قدرت ایجاد بکنن که این به نظر من توسط google امکان پذیر خواهد بود البته اگه microsoft شرکت yahoo رو خریداری نکنه

sarnev6t
جمعه 12 بهمن 1386, 00:09 صبح
سلام اگه گذر کسی به اینجا افتاد یه سریم به این آدرس بزنه
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=459833#post459833

Leo_messi
جمعه 12 بهمن 1386, 16:01 عصر
خوشبختانه هرکی میتونه آزادانه برای پیشرفت خودش تلاش کنه و بقیه رو مثل بودوزر له کنه!!! و آمار کاربرد ویستاو.. داره تو دنیا بالا میره و این نشون میده این آشغالها خیلی بهتر از اون ... هستند به امید روزهای بهتر وبهتر برای Microsoft

Cave_Man
جمعه 12 بهمن 1386, 18:31 عصر
مایکروسافت و ابزارها و زبانهای ایجاد شده بوسیله این شرکت اغلب تحت تاثیر تبلیغات هنگفت محبوبیت پیدا میکنند و همین طور تحت تاثیر سیستم عاملی که در حال حاظر از نظر سیستم عاملی برای Desktop محبوبیت داره.
به نظر من زبانهایی مثل C# و VB در حال حاظر بیشتر محبوبیتشون به خاطر نفس زبان شون نیست.
زبان سی شارپ البته عمده طراحی و فکرش رو از دلفی و سی گرفته و VB فقط شکل Visual از یه زبان کهن هست که باید زود تر از اینها فراموش میشد ولی بیشتر تحت تاثیر تبلیغات و علایق یک شخص, تا این لحظه ماندگار شد.

Cave_Man
جمعه 12 بهمن 1386, 18:49 عصر
من اینها رو اسمش رو انقدر صریح دزدی نمیزام اسمش رو تقلید میمون وار میزارم, چیزی که الان در ایران با اون مواجهیم:
همین تقلید ها توی ایران هم باعث شکست بیشتر شرکت ها شده.فقط کافیه شرکت شما یه برنامه حسابداری بنویسه روز بعد میبینی هر چی شرکت توی ایران هست یه برنامه حسابداری دارن و از قضا شباهت های جالبی با برنامه شما داره. شرکت ها همه مثل میمون مقلد هستن.

scorpion_man
جمعه 12 بهمن 1386, 19:44 عصر
دوست عزیز نظرات شما برا خودتون محترم
اما در مورد زبانهای .net باید عرض شود که هیچ کس تو دنیا مخالف پیشرفت و راحتی نیست و احیانا میدونید که پیشرفت بشر همیشه در این راستا بوده و هر کسی هم مخالف این پدیده باشه چیزی شبیه متعصبان پیشین هست شما هیچ گاه نمیتونید بگید خوبه برنامه نویسا با زبان اسمبلی برنامه نویسی کنند چون زبان مادر هست چون این همه آدم شب و روز تلاش میکنند به خاطر راحتی برنامه نویسی حالا هر کس هم مخالف این امر هست میتونه بره با همون زبان اسمبلی جون بکنه شاید تونست تو مونیتور 2 رنگ رو پدید بیاره

اما در مورد زبانهایی که مقایسه کردید اگه شما فقط یه زره کوچک از vb یا C# میدونستید و آشنایی اندکی در مورد اینها داشتید میفهمیدید که تنها تفاوت بین این دو زبان تو .net هست فقط و فقط syntax هاشون هست اگه شما اصلا یه نظر اجمالی به همه زبانهایی که رو .net platform اجراء میشن بندازید میبینید که خیلی خیلی به هم شبیهند ولی این دوزبان از لحاظ ساختاری کاملا شبیهند فقط تفاوتی که میشه گذاشت syntax های c# حرفه ای هستند و لازم به کدنویسی طولانی ندارند و syntax های vb طولانی هستند و در عوض دارای گویایی به خصوصی هستند که حتی اگه همراهشون comment هم نداشته باشند باز دارای گویایی به خصوصی هستند که میتونه این syntax رو تو پروژه ها گروهی دارای یه خاصیت هم بکنه

اما در مورد تقلید شرکتهای خارجی یا ایرانی به نظر من اصلا حرف صحیحی نیست چون الان زمان انحصار نیست الان شرکتی موفق هست که یه ایده رو به سرعت به مرحله عمل برسونه و سریع بفروشه چون الان دیگه به نظر بنده عصر اطلاعات هم سپری شده الان عصر سرعت دریافت اطلاعات و اجرای اون هست و اینو باید قبول کرد که ایده های بینظیر ارزش سرمایه گذاری و گسترش رو دارن شاید اگه من ایجاد کننده و منتشر کننده windows بودم هیچ کس حتی اسمش هم نشنیده بود ولی بیلگیتس کسی بوده که طرحی رو اجراء کرده و به سرعت گسترش داده حالا شاید یه شرکتی یه پروژه ای رو انجام داده و موفق نبوده و یا با سرعتی که باید پیشرفت میکرد نکرده ولی میکروسافت همین پروژه کم موفق رو با کمی تغییرات و یا همون به گفته شما تقلید با ابزارهایی که داشته به یه پروژه موفق تبدیل کرده شاید اگه ساختار برنامه نویسی مثلا دلفی با قدرتی که داشت اگه ماکروسافت این تقلید رو از ساختارهای اون نمیکرد و پایه های .net رو پایه گذاری نمیکرد ممکن بود اصلا این ساختار بینظیر عالم گیر نشده بود
پس دوست عزیز همیشه تقلید کار ناپسندی نیست حداقل برا ما کاربران که فقط نقش مصرف کننده رو داریم اصلا بد نیست
موفق باشید

Arman_gh
پنج شنبه 18 بهمن 1386, 16:38 عصر
هر زبانی کاربرد خودش را دارد. شما با فریم‌ورک دات‌نت دامنه‌ی فعالیت‌هات محدود به کار‌های است ولی با اسمبلی، C خیر. ولی این به این معنا نیست که مثلن برای نوشتن نرم‌افزارهایی کاربردی، C یا اسمبلی به دلیل توانایی در نوشتن چنین نرم افزارهایی بهترین گزینه‌اند. و یا اینکه چون دات‌نت میتونه نرم‌افزارهای کاربردی را با شتاب بیشتری بسازد میتوانیم اینچنین
" هر کس هم مخالف این امر هست میتونه بره با همون زبان اسمبلی جون بکنه شاید تونست تو مونیتور 2 رنگ رو پدید بیاره "
این دست زبان‌ها را به استهزا بگیریم.

اما در مورد تقلید، به نظر من هم تقلید چیز بدی نیست. اما نوآوری چیز خوبیه! و به نظر من شرکتی که نوآوری می‌آورد بسیار ارزشمند‌تر و قابل‌احترام‌تر و قابل‌ستایش‌تر است تا شرکتی که نوآوری‌های دیگران را تقلید می‌کند. عیب این دست از شرکت‌ها این است که با وجود آشنا، سرمایه‌ی مالی و ... شرکت‌های نوآور را به‌راحتی از بازار بیرون می‌کنند تا شرکت نوآور دیگری چیز تازه‌تری ارایه دهد و نوآوری این شرکت را بقاپن . برو تا ته‌ش! این دست شرکت‌ها اموراتشان اکثرن به این طریق می‌گذرد.

scorpion_man
جمعه 19 بهمن 1386, 11:04 صبح
ممنون از توضیحاتتون
ولی دوست عزیز کسی این این دست زبانها رو به استهزاء نگرفته بلکه این دست زبانها ستونهای همین محیطهای .net و غیره هست و شاید بدونید که اگه c به وجود نمی آمد و توسعه نمییافت الان شاهد توسعه برنامه های کاربردی در این حد وسیع نبودیم و بر کسی پوشیده نیست که زبانهای اسمبلی برای توسعه و ارتباط سخت افزاری بسیار حیاتی است ولی احتمالا شما اصلا پستها رو نخوندید چون اصلا بحث سر توسعه نرم افزارهای کاربردی با این زبانها بود که یکی از دوستان فرمودند که بسیار سخن مسخره ای است که ما بیاییم این نوع زبانها برای توسعه نرم افزارهای کاربردی استفاده کنیم

اما در مورد بحث دوم حرف شما در شهر فاضله که خواهیم داشت (lool) اتفاق خواهد افتاد و شرکتها با سرمایه های وسیع کاملا محترمانه ورشکست خواهند شد تا شرکتهای نو آور بتونن فعالیت بکنن

موفق باشید

Arman_gh
یک شنبه 21 بهمن 1386, 10:18 صبح
نمی‌دانم چرا بحث کامپیوتری تبدیل شد به بحث حوزوی - مدینه‌ی فاضله و تقلید - :) و نمی‌دانم چرا در «آرمان‌شهر» شما شرکت‌های بزرگ باید ورشکست بشن و نمی‌دانم چرا از نظر شما نابودی شرکت‌های نوآور جزیی از زندگی روزانه‌ی بشر باید باشه و به بار نشستن تلاش‌های این شرکت‌ها در آرمان‌شهر شماست! (احتمالن باید یکی از این شرکت‌های گردن کلفت باشی:) )
تمام این‌ها به ساختار ذهنی شما بر‌می‌گردد و تعاریفی که از ارزش‌ها دارید.
اما در مورد به استهزا نگرفتن زبان اسمبلی از سوی شما، سپاسگزار می‌شوم اگر بگید این جمله‌ی پایین در تکریم این زبان بود یا ...؟ البته احتمالن در ساختار ذهنی شما باید تکریم باشه! :)

هر کس هم مخالف این امر هست میتونه بره با همون زبان اسمبلی‌ جون بکنه شاید تونست تو مونیتور 2 رنگ رو پدید بیاره